Tady panuje kult matky. Taťjana Medvecká prozradila, jak těžce nesly její slávu dcery

Mít za mámu slavnou herečku nemusí být někdy pro děti takové terno, jak se může zdát. Své by o tom mohla vyprávět Taťjana Medvecká, která příští rok oslaví sedmdesáté narozeniny. Ani s přibývajícími roky neztrácí energii, elán a úsměv na tváři. Jaké je soukromí slavné české umělkyně?

Životní láskou Taťjany Medvecké je scénárista, dramaturg a pedagog na FAMU Jiří Dufek. Táhnou to spolu už skoro padesát let a jejich manželství patři mezi idylická. Mají spolu dvě dcery, Kateřinu a Kristinu. Když byly malé, z toho, že mají slavnou maminku, příliš velkou radost neměly. Dokonce kvůli tomu mívaly i problémy.

„Moje dcery byly chytré, poslušné, dobře se učily. Ale občas něco problesklo, určitě nenesly snadno, že mají matku herečku. Starší dcera pobývala v dětství v lázních po těžké operaci slepého střeva. Po návratu se mi svěřila: ,Mami, to bylo hrozný, všechny holky jsme byly kamarádky. Jednou ale paní učitelka řekla: 'Víte, kdo je maminka Kačky Dufkové? Ta herečka, Táňa Medvecká!' A v tu chvíli jsem tam neměla kamarádku jedinou!‘ A pak Káťa pronesla památnou větu: ,Kdybys aspoň byla tak populární jako Ivana Chýlková,‘“ svěřila se s úsměvem Medvecká v rozhovoru pro Deník.

Doma panoval kult matky

Podobně její slávu v dětství vnímala i mladší dcera. „Ta mě vědomě zapírala, dokonce i písemné práce na FAMU psala pod pseudonymem, to proto, že manžel na FAMU učí. Bůhví, co se v nich dělo, nemohly nevnímat fakt, že divadlo určuje jejich život. Jen si vezměte, kolikrát jsem měla před Vánoci premiéru. Ostatní maminky chystaly adventní věnce a pekly, já měla hlavu v pejru, před sebou generálky a devatenáctého prosince premiéru. Na Boží hod nebo na Štěpána jsme hráli dokonce dvakrát,“ přiblížila herečka s tím, že rodina se jí musela maximálně přizpůsobovat.

„Jednou jsem se odpoledne natáhla na gauč a mladší dcera nepatrně třískal dveřmi. Manžel ji okřikl, aby dávala pozor, že si máma šla lehnout. Kristina vybuchla: „Tady panuje kult matky!“ (smích) A já jí za tu vzdornou reakci byla vlastně vděčná, protože jsem si uvědomila, jak moji slávu asi dcery vnímají,“ poznamenala herečka s tím, že sotva se holky narodily, velmi jí s nimi pomáhaly její maminka a tchyně.

Je šťastná, že se dožila vnoučat

Nyní už se raduje ze svých vnoučat. „Je to velký dar, velké štěstí. Jsem za to vděčná, že jsem se toho dožila. Tyhle malé bytosti, to je prostě zázrak. Když se na ně koukáte, tak si říkáte: ,Panebože, snad se nic nestane, snad jim bude dopřáno zažit krásný plnohodnotný život.‘ Ta čistota, energie, verva a nadšení, se kterým se zmocňují světa, to je prostě odzbrojující. Jako každá babička jsem z toho úplně naměkko,“ prozradila Taťjana Medvecká.

Tagy: