Těžký osud Martina Fingera: Matka se mu zabila, otec s ním až do smrti nemluvil

Herec Martin Finger je držitelem mnoha hereckých ocenění.

POVÍDEJ (47)

Herce Martina Fingera doteď mrzí, že se se svým otcem před jeho smrtí neusmířil. V pořadu Povídej na CNN Prima NEWS prozradil, že s ním táta přestal komunikovat poté, co si změnil příjmení. Nebral mu telefon ani neodpovídal na dopisy. O jeho smrti se tak Finger dozvěděl až od strýce. Herec známý z filmů Metanol či Toman věří, že kdyby jeho táta žil, všechny neshody by už dávno vyřešili.

Martin Finger to neměl v mládí jednoduché. Když mu bylo 25 let, spáchala jeho matka sebevraždu. „Maminka byla psychicky nemocná a čím starší byla, tím více se její stavy zhoršovaly a prodlužoval se čas, kdy zůstávala doma a nechodila do práce. Když jsem se dostal na DAMU, byla v invalidním důchodu. Chřadla a chřadla, bylo to horší a horší,“ svěřil se 51letý herec, jehož maminka se nakonec utopila na přehradě Krásno na severní Moravě.

Finger se ještě nestihl vyrovnat s touto ztrátou, když jeho rodinu postihlo další neštěstí. Zemřela jeho milovaná babička. „Byla pro mě stejně důležitá jako máma. Miloval jsem ji nade všechno a trávil u ní veškerý čas. Byla to pro mě další velká rána, kterou jsem neunesl,“ přiznal herec.

Oporu mohl hledat u svého otce, ani s ním však neměl jednoduchý vztah. Po matčině smrti se rozhodl vzít si zpět její příjmení, což mu otec nikdy neodpustil. „Od narození jsem měl příjmení po mamince. Tátu si totiž vzala, až když jsem chodil do první třídy. Pak jsme se logicky začali jmenovat po tátovi. Když ale máma zemřela, cítil jsem, že si její jméno chci vzít zpátky. Což jsem udělal a táta mi nikdy neodpustil. Než jsme si to stihli vyříkat, onemocněl. Asi čtyři roky po mámině smrti také odešel,“ odhalil Finger.

O otcově smrti se dozvěděl od strýce

S otcem se prý snažil navázat kontakt, psal mu dopisy a volal. Ale marně. „Neodpovídal mi. Pak už jsem jenom z dálky od příbuzných slyšel, jak je to s ním špatné. Až mi jednoho dne zavolal strýc a řekl, že je po smrti. Doteď mě to mrzí. Myslím si, že časem bychom si vše vyříkali, ale nebylo nám to dáno,“ řekl otevřeně Finger.

Ačkoliv ho ztráta milovaných členů rodiny mrzí, dokáže z této zkušenosti čerpat i v herectví. „Zkušenost, kterou mám, mi dovolila v mladším věku porozumět těžkým dramatickým rolím. Zároveň jsem měl vždy pocit, že divákům, kteří se na představení dívají, podávám ruku a říkám: ‚Pojďte, já vás provedu i nepříjemnými věcmi v životě, protože je všichni prožíváme a nikdo se jim nevyhne a je blbost před nimi utíkat‘. Snažím se diváky provést bezpečně a ještě i s humorem,“ přiznal herec, který se svými životními událostmi inspiroval při tvorbě filmu Krásno, na němž se podílel také herec, moderátor a jeho dlouholetý kamarád Ondřej Sokol.

Tagy: