Vdova po Karlu Svobodovi: Měli jsme šťastné manželství. Tušila jsem, že si sáhne na život

Zakladatelku Nadačního fondu Kapka naděje Vendulu Pizingerovou potkaly v životě nelehké chvíle. V roce 2000 její dcera Klára podlehla leukémii. O sedm let později spáchal sebevraždu její první manžel a známý skladatel Karel Svoboda. Ačkoliv to nebyly lehké chvíle, Pizingerová na něj vzpomíná s láskou. „Byli jsme dobří parťáci a hodně jsme se spolu nasmáli,“ řekla v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS.

Autor hudby k legendárnímu muzikálu Dracula si sáhl na život 28. ledna 2007. Svobodu dlouhé roky sužovaly silné deprese. „Mnozí si myslí, že naše manželství nebylo šťastné, ale není to tak. Bohužel ten konec nebyl hezký a zůstala spousta věcí mezi námi nezodpovězených. My jsme však byli dobří parťáci a hodně se spolu nasmáli. I když byl o 33 let starší, nebylo to vůbec znát. Zlomilo se to až v jeho 65 letech, kdy bylo vidět, že začal svůj život brát jinak a nechal se demotivovat mladšími. Nenakoplo ho to, ale naopak. Možná nezvládl stárnutí, kdo ví,“ svěřila se Pizingerová moderátorce Radce Červinkové.

V onen den, kdy Svoboda spáchal sebevraždu, byla Vendula s 1,5ročním synem Jakubem na Šumavě, kde skládala zkoušky z marketingu. Prosila tehdy manžela, aby jel s nimi, údajně ale odmítl. Chtěl zůstat doma sám.

„Věděl, že jsem ho milovala. Ten den, kdy si sáhl na život, jsme si to i řekli. Proběhl mezi námi telefonní rozhovor. Jela jsem ze zkoušek z marketingu a vedle sebe na sedačce jsem měla Kubu. Jela jsem po sněhu a ledu a auto mi strašně klouzalo. On mi v tu chvíli volal, tak jsem mu řekla, že mu zavolám zpátky. Už jsem se nedovolala,“ přiznala Pizingerová.

„Ten den jsem si pak neustále vracela v mysli zpátky. Existuje na to spousta názorů. Někteří moudří lidé mi řekli, že mi uvolnil cestu. I to je vysvětlení. Měl určitě spoustu svých démonů, protože to byl velice zvláštní a emotivní člověk. Myslím si, že ve svém životě psychické věci moc neřešil. Říkal, že má v hlavě takový šuplík, který zavře, ale on moc zavřít nejde. Nakupí se z toho obrovský sendvič, který nejde zkousnout,“ popsala.

Po odchodu svého manžela se začala o psychiatrii zajímat více. „Přečetla jsem spoustu knih a materiálů. Je to vlastně moje nynější práce, protože hlavní obor pro Kapku naděje je dětská psychiatrie. Už tehdy jsem přemýšlela, že bych takto odbočila, protože je to věc, která není vidět. Možná si ji někdy u někoho všimneme, ale je těžké stav deprese popsat. Prý je to i neskutečná fyzická bolest,“ uvedla.

Tušila, že spáchá sebevraždu

Přiznává, že i ona v důsledku nelehkých životních situací párkrát sklouzávala k ne úplně dobrým psychickým stavům. Přesto se s tím vždy dokázala popasovat. „Dokážu si představit to vnitřní sevření, kdy se nemůžete nadechnout a nevíte, jak dál. Vždy jsem se z toho ale dostala. Bohužel ne všichni jsou takoví,“ doplnila Pizingerová.

V pořadu Povídej přiznala, že tušila, že si chtěl manžel sáhnout na život. Ostatně jí to i sám řekl. „Bylo to mnohokrát řečeno. Bála jsem se a řekla jsem to i jeho dětem. Byl to však dospělý člověk, takže jsem pro něj ani nemohla ‚spáchat‘ nějakou pomoc,“ uvedla Pizingerová s tím, že o pomoc nestál.

I přes všechno na něj Pizingerová vzpomíná s láskou. „Strašně jsem si ho vážila. Byl to moudrý člověk a když se čas sejde s časem, tak vlastně zjistíte, že skoro ve všem měl pravdu. Jediné smutné na tom je, že už mu to nemůžu říct,“ dodala.

Pizingerová se po smrti prvního manžela vdala ještě dvakrát. Skutečnou lásku našla až ve svém třetím manželu Josefovi, za kterého se provdala v roce 2015. V roce 2020 se jim narodil syn Josef. O tom, jak se seznámili a jak spolu vychází, pohovořila Pizingerová v pořadu Povídej. Celý rozhovor si můžete poslechnout ve videu.

Tagy: