reklama

Babiš byl nejúspěšnější odchovanec komunistů. Jeho vláda byla one man show, říká Šídlo

Vládu Andreje Babiše (ANO) můžeme považovat za one man show. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to řekl politický komentátor Jindřich Šídlo. Uvedl také, co považuje za největší úspěch Babišovy vlády, nebo který z jeho ministrů nejvíce „vyrostl“.

reklama

Babiš byl po Václavu Klausovi nejdéle sloužícím českým premiérem. „Do sestavy ministerských předsedů, kteří dokázali takto dlouho vydržet, patří ještě Miloš Zeman a Bohuslav Sobotka. Úspěchy této vlády se hledají dost obtížně. Podle mého názoru ale největším úspěchem byla operace Vrbětice, a tedy splnění něčeho, po čem dlouhá léta mnoho politických reprezentací České republiky snilo – a sice zredukování počtu ‚diplomatů‘ na ambasádě v Praze,“ řekl Šídlo.

Babišovu vládu dlouho podporovali členové KSČM. „Bez komunistů by vláda neměla většinu a nemohla by vzniknout. Komunisté si to na začátku docela užívali. Myslím, že říkali, že Andrej Babiš je jejich nejúspěšnější odchovanec, což je pravda. Myslím, že podpora vlády Andreje Babiše byl jedním z důležitých momentů, který nakonec vedl k tomu, že komunisté opustili parlament,“ pokračoval komentátor.

Vojtěch si musel odchod do diplomacie odpracovat

„Vláda byla do jisté míry one man show Andreje Babiše. Předseda vlády byl nejsilnější postavou této vlády,“ vysvětlil Šídlo. V jeho vládě podle něj nejvíce „vyrostli“ exministryně financí Alena Schillerová (ANO) a bývalý šéf resortu průmyslu a obchody a též dopravy Karel Havlíček. Naopak málo výrazným ministrem podle něj byl bývalý šéf zemědělského resortu Miroslav Toman (ČSSD).

Od vzniku České republiky zaznamenal největší fluktuaci post ministra zdravotnictví. Během covidové pandemie covidu se v čele tohoto resortu vystřídalo hned několik lídrů. „Návrat ministra Adama Vojtěcha byl zvláštní. Zjevně si musel odpracovat svůj odjezd do diplomatických služeb do Finska,“ uvedl Šídlo.

Naopak na ministerstvu zahraničích věcí se od Klausovy vlády objevilo pouze 12 různých politiků. „V klidných časech to je relativně nejméně konfliktní ministerstvo. Navíc ministr je neustále někde ve světě, takže se méně zabývá vnitrostranickou politikou,“ dodal komentátor.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření
Pořady

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření

Komunikační chaos ministerstva zdravotnictví už dosáhl vrcholu. Je to jako „u blbejch na dvorku“, nešetřil kritikou na konto vládních opatření spisovatel Ondřej Neff v pořadu Co Čech, to politik na CNN Prima NEWS. Třebaže sám podporuje vakcinaci, nelíbí se mu, že vláda otálí se zrušením vyhlášky o povinném očkování. Komunikace ze strany ministra Vlastimila Válka (TOP 09) a jeho resortu není nejšťastnější ani podle dalších dvou hostů pořadu – exministra Romana Prymuly a bývalého politika Vítězslava Jandáka.

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny

Rizikový scénář nejde vyloučit, podle aktuálního vývoje ale kolaps nemocnic nehrozí, míní šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Počet hospitalizovaných s covidem totiž v Česku několikátý den v řadě klesá. Potvrzuje se tak zatím teorie, že omikronem se nakazí více lidí, budou mít ale lehčí průběh. Většina států Evropy se přesto na vrchol vlny omikronu poctivě připravuje, včetně krizových scénářů.

Největší akvizice v historii her. Microsoft kupuje herního giganta Activision Blizzard

Americká softwarová společnost Microsoft koupí za 68,7 miliardy dolarů (zhruba 1,5 bilionu korun) vývojáře a vydavatele Activision Blizzard. Ten mimo jiné vlastní úspěšné herní značky jako Call of Duty, World of Warcraft, Diablo nebo Candy Crush. Po dokončení transakce bude Microsoft třetí největší herní firmou na světě podle výše tržeb za společnostmi Tencent a Sony.

Udělali strašné svinstvo. Manželství Harryho a Meghan nevěřím, říká historik

Na manželství prince Harryho a Meghan Markleové by historik a odborník na královskou rodinu Martin Kovář nevsadil. „Ve Velké Británii končí rozvodem více než 50 procent manželství, v USA je číslo ještě vyšší,“ řekl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Připomněl také obvinění z rasismu, které Sussexové loni vznesli vůči nejmenovanému členu královské rodiny. To označil za „strašné svinstvo“, protože nedali druhé straně možnost se hájit.

reklama

Domácí zpravodajství

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny paní Schillerové, opřel se Skopeček do Nachera

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), vmetl poslanci hnutí ANO Patriku Nacherovi místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS). Oba hosté se ve vysílání CNN Prima NEWS pohádali kvůli inflaci nebo stavu státního rozpočtu. Podle Nachera je země v dobré kondici a inflace je dovezená. Skopeček oponuje a vyčítá minulému kabinetu velké zadlužení.

reklama