Neprodloužení nouzového stavu neznamená rozvolňování covidových opatření, řekl v sobotu novinářům po uvedení posledních ministrů do úřadu premiér Petr Fiala (ODS). Kabinet chce využívat k boji s koronavirem jiné nástroje. Vláda současně pečlivě sleduje situaci v zahraničí a na konci roku je připravena reagovat, kdyby se ukázalo, že covidová varianta omikron přináší závažné zdravotní komplikace.
Kabinet Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) na svém prvním zasedání v pátek rozhodl, že nepožádá Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu.
KOMENTÁŘ: Končí vláda ztracených příležitostí. Přesvědčí Fiala, že je lepší alternativou?
Česko má za sebou osm let. Osm let, kdy se jen vezlo na vlně solidního hospodářského růstu. A s ním i správce státní kasy a později celé země Andrej Babiš. Česká republika však nedokázala dobré časy využít k přípravě na časy horší. A jen těžko nás může přesvědčit utěšování, že jsme ekonomicky předstihli Španělsko či Itálii, není to totiž naše zásluha, natož Babišova kabinetu.
Mimořádný stav vyhlásila předchozí vláda ANO a ČSSD na 30 dnů, skončí o půlnoci 25. prosince. Přestane tak platit třeba omezení otevírací doby v restauracích a nočních klubech nebo zákaz pořádání vánočních trhů.
Fiala odmítl krok interpretovat jako rozvolnění. „Neznamená to, že je vše za námi. Jen budeme postupovat v boji s covidem jinými právními nástroji,“ řekl. Kabinet pouze nechce rovnou využívat krajní nástroj, za který nouzový stav považuje, doplnil. „Musíme ale být opatrní, vidíme v zahraničí, že se šíří nové varianty a bohužel není vyloučeno, že se to může dotknout i nás,“ uvedl.
Připomněl výzvy k odpovědnému chování veřejnosti o Vánocích i při silvestrovských oslavách, které by se podle Fialy ani nemusely konat. „Vyzvali jsme všechny, ať si rozmyslí, zda večírky pořádat. Když se budeme chovat všichni odpovědně, budeme si vědomi nebezpečí a podle toho jednat, nemusíme přistupovat k plošným restrikcím a příkazům, kterým je podle mě možné se vyhnout,“ konstatoval. Fiala v této souvislosti řekl, že odmítá přístup k lidem založený na nedůvěře.
Vláda podle Fialy také sleduje situaci v zahraničí kolem varianty omikron. „Mluvíme s odborníky a jsme připraveni včas jednat, kdyby se ukázalo, že varianta je nejen velmi agresivní z hlediska šíření, ale přináší i vážné zdravotní komplikace,“ řekl. Přinejmenším z Velké Británie podle něj budou k dispozici data do deseti dnů. „A my budeme mít čas, abychom tomu uzpůsobili naši politiku, dodal.