Noční bouře strhla stožáry u Temelína. Část elektrárny stojí, lidé jsou bez elektřiny

Jaderná elektrárna Temelín odstavila v noci na čtvrtek kvůli následkům bouřky svůj II. blok. V okolí elektrárny totiž bouře strhla stožáry, které zajišťují provoz přenosové soustavy. Dvouměsíční odstávka bloku tak začala oproti plánu o týden dřív, uvedl temelínský mluvčí Marek Sviták. Noční bouřky, které se prohnaly jihem Čech, připravily o elektřinu asi 10 tisíc domácností.

„Nejvážnější situace je na Táborsku, konkrétně v okolí Mladé Vožice, dalším postiženým regionem je severní část Českobudějovicka a opravy probíhají i na Českokrumlovsku,“ uvedl mluvčí společnosti E.ON Roman Šperňák. Ve čtvrtek ráno evidoval 32 poruch na linkách vysokého napětí v Jihočeském kraji.

Bouře a silný vítr nevydržely mimo jiné tři stožáry velmi vysokého napětí, které spojují Temelín a rozvodnou stanici Kočín. Druhý temelínský blok tak nemohl vyrobenou elektřinu odvádět, automatické systémy uvnitř elektrárny proto blok odstavily. Shodou okolností tak odstávka části Temelína začala o týden dřív.

„Vedení elektrárny se rozhodlo plánovanou odstávku zahájit o týden dříve. Bezpečnost temelínské elektrárny není ovlivněna. První temelínský blok pracuje na plném výkonu,“ uvedl temelínský mluvčí.

Druhý blok chtěli energetici původně odstavit kvůli výměně paliva 2. července. Zdemolované stožáry velmi vysokého napětí, s jejichž pomocí se odvádí elektřina z druhého bloku, ale odstávku urychlily.

„Situace vznikla mimo elektrárnu. Dokud nebude linka zprovozněna, nemůžeme blok najet. Podle aktuálních informací může oprava trvat i několik dní. Proto jsme se rozhodli o týden posunout začátek odstávky,“ dodal ředitel elektrárny Jan Kruml.

Při odstávce vymění energetici čtvrtinu paliva, zkontrolují reaktor, bezpečnostní systémy i turbínu. Plánují několik desítek investičních akcí. Odstávka potrvá přes dva měsíce.

ČEZ také nabídl nejbližším obcím krizovou pomoc po bouři. Mohou rychle získat grant 50 tisíc korun na opravu škod.

Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ uvedl elektrárnu do provozu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,75 terawatthodiny (TWh), letos od začátku roku 7,6 TWh.

Tagy: