reklama

Cena elektřiny poroste. Bez jaderných elektráren to v budoucnu nejde, říká odborník

Švédsko preferuje zelenou energii. Přijatelná je jenom ta z vody, ze slunce nebo větru. Ostatní elektrárny švédská vláda zatížila takovými daněmi, že se jejich provoz nevyplácí. Letošní zima energetickou koncepci země prověřila a výsledek nevypadá příliš slavně. Místní televize Švédům doporučila, aby přestali luxovat. Dojeli na silné mrazy, říká Milan Smutný ze spolku Realistická energetika a ekologie. A jaká je budoucnost energetiky v Evropě?

reklama

Jedna megawatthodina v Česku stojí 1 600 korun. Švédové nedávno platili jenom polovinu téhle částky. Teď ovšem ceny energie vylétly nahoru. Platí přes 5 000 korun. Proč se to stalo právě letos, a ne loni nebo předloni?
Malinko bych korigoval, že Švédsko je v nějaké nouzi. Švédsko má devět jaderných elektráren, které zajišťují naprostou stabilitu. Oni loni vyřadili jednu elektrárnu, měly jich původně 10. Protože vidíme, jaké je počasí, a na severu bývá ještě tužší mráz, tak najednou to nevyšlo.

Musíme si uvědomit, že Švédové jsou velmi bohatá společnost a zhruba spotřebovávají na hlavu 2,5krát víc elektřiny než my. Tam jede na elektřinu všechno — 90 % staveb, které se nově staví, má tepelné čerpadlo, a to je elektřina. Protože dělají hodně elektřiny z vody a z větru, což dělá asi 50 % a přes 40 % dělá jádro, tak jim zřejmě nevyšel vítr. Já jsem se na to díval a zatím ty analýzy nejsou, takže to je zřejmě o jedné velké elektrárně.

Už v červnu 2019 před tím varovali někteří švédští politici a průmyslníci. Švédsko zřejmě i pod dojmem toho, co se stalo, bude muset některé věci přehodnotit. Mimochodem oni zrušili daně pro jaderné elektrárny už před časem a jsou si vědomi toho, že v jejich podmínkách to bez jaderné energie nepůjde, a to doplní vítr a voda.

V době, kdy se dostanou do takto kritického okamžiku, není načase, aby kupovali energii někde jinde? Nejsou v téhle situaci?
Dnešní Evropa, to jsou zhruba tři velké bloky — Skandinávie, západní Evropa včetně nás, a potom Balkán. Ty jsou propojeny sítěmi a bylo by naivní si myslet, že tyhle ceny, které se objevují v médiích, jsou nějak standardní. Všechny státy, distributoři a obchodníci si dělají dlouhodobé smlouvy a tohle jsou tzv. spotové ceny. Když je někdo v rejži, aby se to řeklo česky, a musí najednou nakoupit, tak ten na tom konci opravdu zaplatí velké sumy a už jsou v Evropě případy, že takoví chudáci museli zaplatit 1 000 eur za megawatthodinu. Musíme říct, že ovšem ty ceny, o kterých mluvíme, to jsou ceny silové elektřiny, tedy elektřiny, která jakoby opouští elektrárnu. U nás to bylo teď kolem 1,4 až 1,5 koruny za kilowatthodinu, abychom to převedli srozumitelně. A cena elektřiny poroste.

To, co se děje v Evropě, je dotační zhůvěřilost

Poroste? Jste o tom přesvědčen?
Absolutně, protože Německo je opravdu zelené, řekl bych i ideologicky zelené. Letos a příští rok odstaví všechny své jaderné elektrárny, takže tady najednou zmizí obrovská kapacita a bude velkou otázkou, čím to Němci nahradí. Zatím pojedou hnědouhelné elektrárny, ale Němci budou muset taky dovážet a zřejmě vsadí na paroplynové elektrárny. Proto je velký zájem dostavit Nord Stream 2, což je kritizovaná stavba po dně Baltského moře, která obchází tranzitní země a jde rovnou do Německa. Jinak si neumím představit, že by mohli provozovat svůj průmysl a zásobovat svoje domácnosti.

Z toho, co říkáte, i z toho, co člověk vidí kolem sebe, je jasné, že ta poptávka po elektřině se skutečně zvyšuje. Na druhou stranu se přece jenom snižuje ten konzervativní způsob získávání elektřiny. Co když skutečně bude poptávka převyšovat nabídku, to se vrátíme zpátky zase k uhlí?
To je přesně to, proč vznikl náš spolek Realistická energetika a ekologie. Je tam spousta univerzitních profesorů, vědců, matematiků a jaderných fyziků. Naše webové stránky Realisticka.cz může navštívit každý a podívat na ty osobnosti. My chceme být partnerem pro média, pro politiky, abychom nespáchali nějaké lumpárny v budoucím vývoji.

Trh je ale jasný. Ve chvíli, kdy je něčeho nedostatek, stoupá cena…
Ale trh se láme. To, co se děje v Evropě, je dotační zhůvěřilost. Všechno se někam pokřivuje a tržní mechanismy přestávají fungovat. Nový zelený úděl – politika Evropské unie schválená a podepsaná všemi šéfy států a vlád – znamená, že se mají prosazovat zelené technologie s důrazem na větrníky a slunce.

My tady máme studii, kterou předložili dva poslanci Evropského parlamentu, jeden z nich za Českou republiku, a ta říká, že bychom Českou republiku v podstatě museli brutálně zastavit fotovoltaickými panely, zhruba nějakých 40 000 km². To představuje 55 % naši rozlohy a na velkou část plochy bychom museli postavit větrníky, což je dneska monstrum, které se staví v Severním moři. Teď jich tam chtějí postavit tisíce. To je 160 metrů vysoký betonový pilíř, na něm jsou tři 100metrové vrtule složené z plastů.

Je třeba se bavit o tom, že až tahle technologie, která funguje zhruba 20 let, skončí, jak se bude recyklovat? To skácíme ty obry do moře? Neuděláme z nich nové útesy? Víme, až za 10 let skončí ty velké fotovoltaické elektrárny v České republice, jak je budeme recyklovat, když to je z 96 % sklo smíchané se vším? Zatím jsem viděl jen řešení typu rozdrtit to a dát to někam do silnic. Jde o to, aby tady zase nezanikli ti provozovatelé a nenechali všechna tahle řešení na daňových poplatnících.

Ale vraťme se k tomu, proč je Švédsko na tom relativně dobře. My máme třeba na jednu kilowatthodinu výroby 461 gramů CO2, Švédsko má 45 gramů. My máme obnovitelné zdroje podíl 11 %, Švédsko má 62 %. Teď si můžeme říct, co bude dělat Česká republika do budoucna. Všichni říkají, že uhlí je problém, ale my musíme mít za uhlí náhradu, a tou nejsou větrníky ani fotovoltaické panely, protože u nás tolik nesvítí a nefouká. Ta nová studie dvou poslanců Europarlamentu říká, že Česká republika chce být uhlíkově neutrální, klimaticky neutrální do roku 2050, což je závazek celé vyspělé Evropy. Bez toho, abychom stavili nové jaderné bloky, to neuděláme.

Sněmovna jedná o dostavbě Dukovan. Dá se očekávat, že z vašeho pohledu a z pohledu Realisticka.cz to je jediná cesta?
Teď se to ukazuje — nesvítí, nefouká, máme tady týdny inverze. Ty krásné zelené zdroje jsou, když svítí sluníčko, když hezky fouká. Ale když je nám jakoby zle a potřebujeme víc topit, tak se musíme spolehnout ty zdroje, které fungují, a jaderná energetika funguje v mrazech nebo zimě vůbec nejlíp, protože se dobře chladí. Třeba Temelín má vůbec za leden největší historickou výrobu elektrické energie. Problém je, že politici toto řešení odsouvají a utápějí se v trochu ideologických sporech, jestli ten dodavatel, nebo onen dodavatel.

Tagy:

Hlavní zprávy

Reportáž: Sudety volí Okamuru a Babiše, komunisté v pohraničí ztrácejí
Volby 2021

Reportáž: Sudety volí Okamuru a Babiše, komunisté v pohraničí ztrácejí

Všemi zapomenuté vesnice v severovýchodním pohraničí čekají spásu od populistů či extremistů. Ve Svatoňovicích v okrese Opava vyhrála poslední parlamentní volby v roce 2017 strana SPD, když získala 32 procent hlasů. V obci má volební právo 222 občanů, budou i druhý víkend v říjnu opět volit Okamuru? „Samozřejmě,“ říká 50letý Petr Valový. SPD, ANO a KSČM mají nadstandardní popularitu i v okolních obcích, které reportér CNN Prima NEWS také navštívil.

Berlín vyvlastní byty, zmínil Pirát. Držte si výpisy z katastru, rýpla si Schillerová
Bydlení

Berlín vyvlastní byty, zmínil Pirát. Držte si výpisy z katastru, rýpla si Schillerová

Poprask na sociálních sítích způsobil pirátský poslanec František Kopřiva, když si rýpl do konzervativních příznivců Západu. Připomněl, že Berlíňané v referendu rozhodli o vyvlastnění čtvrt milionu bytů od místních developerů. Kopřiva sklidil kritiku a jeho tweet využila i ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Pirátský poslanec začal svůj tweet vzápětí vysvětlovat.

Exkluzivní průzkum: Drtivá většina Čechů se bojí o důchody. Na řešení se neshodnou

Důchodový systém je ve špatném stavu a je potřeba to urychleně napravit, myslí si valná většina Čechů napříč ideologickým spektrem. Dvě třetiny dospělých si na důchod spoří. V souvislosti s penzijní reformou by lidé nejčastěji souhlasili s výraznější změnou daní, u dalších možných řešení už se ale neshodnou a dochází ke generačnímu střetu, ukázal exkluzivní průzkum agentury STEM pro CNN Prima NEWS.

Sebevražda policistky na misi kvůli šikaně? Nespáchala ji ve službě, uzavírá případ policie

K sebevraždě české policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra v poslední den mise ve Varšavě na Frontexu, nedošlo během služby. Tvrdí to česká policie s tím, že vše, co k případu mohla říct, už uvedla a dál není co řešit. Stejně hovoří i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a případ, ke kterému došlo před rokem, je tak podle něj vyřešen. A to i přesto, že podle rodiny byla hlavním důvodem ke skoku z okna šikana na pracovišti.

Kocoura strčil do pytle a dal na silnici na Českolipsku. Minimálně jednou ho přejelo auto

Krutý způsob, jak sprovodit se ze světa kočku, zvolil zatím neznámý člověk na Českolipsku. Zhruba tříletého kocoura zavázal do pytle a položil na silnici. Pak už jen čekal, až nějaké auto pytel přejede, protože jej umístil hned za zatáčku. Zřejmě proto, aby řidič nestačil reagovat. Přestože minimálně jedno auto pytel přejelo, kocour měl neuvěřitelné štěstí a přežil.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Mynář opět pod drobnohledem. Kvůli dotacím na sportovní ubytovnu ho vyšetřuje NSA

Hradního kancléře Vratislava Mynáře vyšetřuje Národní sportovní agentura (NSA). Důvodem je dotace ve výši 26 milionů korun, kterou před více než deseti lety získalo Mynářovo občanské sdružení Chřibák na výstavbu sportovní ubytovny. Podnět podala nevládní organizace Transparency International, jež zároveň kritizuje zbytečné průtahy, informoval web iRozhlas.cz.

V pokoji si vylepil 11 tisíc fotek Zemana. Říkají mi, že patřím do Bohnic, přiznává Kočiš

Prezident Miloš Zeman slaví 77. narozeniny a od svého největšího fanouška Pavla Kočiše dostane opět vlastnoručně zavařené okurky. Kočiš v Novém dni na CNN Prima NEWS však neprozradil, kolik jich hlavě státu daruje. Kočiš je známý tím, že má pokoj vytapetovaný fotografiemi Miloše Zemana, ne vždy ale obdivoval současného prezidenta. Dříve jeho srdce tíhlo k bývalé hlavě státu Václavu Klausovi.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Příjemných teplot si užijeme ještě pár dní. Státní svátek však doprovodí déšť i bouřky

Počasí na státní svátek svatého Václava bude na většině území České republiky oblačné až polojasné, teploty opět přesáhnou 20 °C. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Řidiči by si měli dát pozor na ojedinělé ranní mlhy, na východě českého území pak meteorologové očekávají přeháňky. V dalších dnech se lehce ochladí, stále se ale můžeme těšit na teploty kolem 20 °C.

Klíčový povolební hráč. Prezident Miloš Zeman slaví své 77. narozeniny

Prezident republiky Miloš Zeman v úterý slaví své 77. narozeniny. Dvakrát zvolená hlava státu vykonává svou funkci od roku 2013, třebaže v posledních letech nešetřil řadou kontroverzních výroků. V uplynulých dnech se dostal do mediálního prostoru také kvůli své hospitalizaci v Ústřední vojenské nemocnici, kde mu bylo diagnostikováno vyčerpání a dehydratace. Odtamtud byl propuštěn minulou středu a tento týden stihl podepsat několik zákonů.

reklama