Tragická smrt mladé pilotky na Náchodsku otřásla kolegy. Létala slušně, vzpomínají

Rodina, přátelé ani členové aeroklubu se stále nemohou vzpamatovat ze smrti 19leté dívky, která v pondělí havarovala s větroněm u Nového Města nad Metují na Náchodsku. Zesnulá byla údajně poměrně zkušenou žákyní pilotního kurzu a nikdo nechápe, co se mohlo stát. Bezmotorové letadlo mělo být technicky v naprostém pořádku.

Kluzák se zřítil před hranicí letiště údajně před přistávacím manévrem. Náraz na zem jeho kabinu totálně zdemoloval. „Létala slušně. Jsem také vlekař, takže si ji pamatuju od jejích začátků,“ vzpomíná jeden z členů tamního aeroklubu.

Dívka havarovala v kluzáku typu VT-116. Podle vyjádření pracovníků aeroklubu byl letoun po technické prohlídce a v pořádku. „Všechna letadla procházejí prohlídkami. Jediné, co vám můžu říct, že tento kluzák měl všechno. Poslední prohlídka byla v dubnu. Všechny doklady v pořádku, technický stav bezvadný,“ dodává další z členů.

Podobné věci se stávají

Podle zástupců aeroklubu byla dívka už poměrně zkušenou frekventantkou kurzu a vzhledem k nalétaným hodinám už mohla jít ke zkouškám. Její smrt všechny zasáhla. „Je to prostě neštěstí, škoda mladého života. Bohužel, v letectví se podobné věci stávají,“ říkají. Dívka byla členkou nejméně dva roky.

Zatím není vůbec jasné, proč havarovala. Nikdo z letiště se k případu, který vyšetřuje policie, nechce vyjadřovat. „V současné době čekáme na znalecký posudek, zadali jsme ho Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod,“ konstatuje mluvčí královéhradecké policie Iva Kormošová.

Na zjištění všeho, co se několik set metrů odsud stalo, mají policisté a Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod roční lhůtu. Nicméně všichni v aeroklubu doufají, že se pravou příčinu neštěstí dozvědí daleko dříve.

Tagy:

Hlavní zprávy

PŘEHLEDNĚ: Úsporný tarif v nedohlednu. Kolik můžete získat na boj s drahými energiemi?
Finance

PŘEHLEDNĚ: Úsporný tarif v nedohlednu. Kolik můžete získat na boj s drahými energiemi?

Domácnosti se připravují na těžký podzim způsobený dalším zdražováním. Řada z nich musí řešit problémy s placením účtů už nyní. Připravovaný úsporný tarif bude k dispozici až na podzim, přesto se mohou lidé v nouzi obrátit na úřady s žádostí o různé formy pomoci. Patří mezi ně příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení a případně i dávka v hmotné nouzi.

Putin ze mě vysál veškerou energii. Co odhaluje údajný blog prezidentovy exmanželky?
Vladimir Putin

Putin ze mě vysál veškerou energii. Co odhaluje údajný blog prezidentovy exmanželky?

Tým politického opozičního aktivisty Alexeje Navalného měl objevit tajný blog exmanželky ruského prezidenta Vladimira Putina. Z něj vyplývá, že Ljudmila Očeretná mohla být ve vztahu nešťastná. V příspěvcích se měla ptát na rady, jak zvládnout partnerské hádky, či dokonce rozchod. Putin z ní údajně „vysál veškerou energii“. V některých příspěvcích se vyjadřovala také k ruské politice.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
09:59

Ukrajinská armáda znovu zasáhla Antonivskyj most v Chersonské oblasti

09:34

Institut pro studium války: Rusko odvolává velitele, boje se jim komplikují

09:07

Biden je válečný zločinec a přilévá na Ukrajině olej do ohně. Hvězda Pink Floyd hají Rusko

08:43

Čínský vývoz do Ruska v červenci poprvé za pět měsíců vzrostl

Nepřetržitě se starají o své blízké se zdravotním postižením. Podporu od státu necítí

V Česku jsou statisíce lidí, kteří se doma starají o své blízké s nějakým zdravotním postižením. Pro spoustu takových neformálních pečovatelů jde de facto o práci na plný úvazek. Někteří z nich pak často zažívají pocity vyčerpání, sociálního odloučení či izolace. Stát jim podle nich i neziskových organizací nezajišťuje dostatečnou podporu. Usnadnit život by jim mohla připravovaná novela zákona o sociálních službách.

Biden je válečný zločinec a přilévá na Ukrajině olej do ohně. Hvězda Pink Floyd hájí Rusko

Spoluzakladatel rockové skupiny Pink Floyd Roger Waters v rozhovoru se stanicí CNN obhajoval své tvrzení, že americký prezident Joe Biden je válečný zločinec. Podle něj Biden „přilévá na Ukrajině olej do ohně“, což je „obrovský zločin“. Waters se v rozhovoru rovněž zastal Ruska, které v únoru zahájilo invazi na Ukrajinu, a Číny. Jeho výroky vyvolaly rozhořčení ze strany Kyjeva a naopak pochvalné reakce Moskvy.

Peníze na účtu vám požere inflace. Expert poradil, jak předejít znehodnocení úspor

Inflace v Česku pravděpodobně ještě nedosáhla svého vrcholu. Ceny v červnu meziročně stouply o 17,2 procenta. Nabízí se tak otázka, co dělat s vlastními úsporami, aby se neznehodnotily? Ekonomové Čechům radí, ať své peníze hlavně nenechají ležet ladem a ať je investují. Lukáš Kovanda ve vysílání CNN Prima NEWS mimo jiné upozornil, že současné prognózy počítají i v příštím roce s inflací kolem 10 procent.

Domácí zpravodajství

O prázdninách roste zájem rodin o odlehčovací služby pro nemocné seniory. Jak fungují?

Trpí ztrátou úsudku a mnohdy ani netuší, kdo je jejich rodina. Přesto se o příbuzné s Alzheimerovou chorobou starají desetitisíce lidí. Péče o milované však bývá mnohdy náročná, a tak i oni čas od času potřebují pauzu. V takových případech mohou využít takzvanou odlehčovací službu. O tu je zvlášť v letních měsících, kdy lidé odjíždí na dovolenou, velký zájem.

V Českém Švýcarsku doutnají ohniska v nepřístupném terénu. Hasicí letadla se vrací domů

Aktualizováno

V Národním parku České Švýcarsko se v neděli nikde po celý den neobjevil otevřený oheň. Stále ale existují doutnající ohniska v nepřístupném terénu, uvedl mluvčí hasičů Martin Kavka. Hasiči by mohli kompletně zlikvidovat požár do konce příštího týdne. Sektory na jihu od řeky Kamenice, případně i soutěsky by mohli předat správě národního parku pravděpodobně v průběhu týdne, zřejmě dříve než v pátek. Hasicí letouny Canadair z Itálie se v pondělí brzy ráno vrací domů.