Sláva Rusku, křičel okupant na Ukrajině. Trest přišel okamžitě, výbuch natočil jeho kolega

Ruský voják v nákladním voze, 27. února 2022

Rozhovor s ukrajinským velitelem

Ruský postup na Donbasu zpomalují miny, které v oblasti rozmístila ukrajinská armáda. V posledních dnech se na sociálních sítích objevilo několik videí, která mají ukázat fatální následky pro ruské síly poté, co nastraženou výbušninu přehlédly. Je ale velmi složité pravost záběrů v době válečného konfliktu nezávisle ověřit.

Na jednom z videí je vidět ruský řidič vojenského transportního vozidla. „Sláva Rusku,“ pokřikoval motivovaný okupant, přičemž neskrýval dobrou náladu. Poté se s kamionem v neobydlené oblasti snažil projet těžko přístupnou cestu.

Předním kolem však najel na protitankovou minu, což způsobilo obrovskou explozi. Podle stránky Visegrád 24, která záběry zveřejnila na Twitteru, je prakticky jisté, že voják výbuch nepřežil.

Další incident s minou se měl stát 6. srpna v Doněcké oblasti. Na zveřejněném videu je vidět bojovník samozvané Doněcké lidové republiky, který procházel kolem rozbořené budovy, přičemž pravděpodobně šlápl na nástražnou výbušninu.

Následovala exploze, která vojákovi poranila nohu. Ostatní separatisté mu ihned přispěchali na pomoc. Zdravotní stav vojáka není známý. „Okupanti na Ukrajině nejsou nikde v bezpečí,“ komentovala výbuch běloruská opoziční televize Nexta.

Ruská armáda za pomoci jednotek neuznaných separatistických republik na východě Ukrajiny pokračuje v útocích na okolí Bachmutu a Avdijivky nedaleko Doněcku. Využívá k tomu dělostřelecké i letecké útoky.

Naopak na jižní frontě se okupanti spíše chystají na obranu již dobytého území. Ukrajinské útoky zde nabírají na intenzitě. Kyjev už řadu dní hovoří o počátku ofenzivních operací mířících k osvobození klíčového Chersonu. Ukrajinské síly získaly zpět několik desítek obcí v jeho okolí. I proto ruská strana do oblasti přesunuje další jednotky ve snaze posílit tamní obranu.

Bitva o Cherson začala hned v první den ruské invaze, tedy 24. února, a po šesti dnech skončila ruským vítězstvím. Cherson tak byl prvním velkým ukrajinským městem, které okupanti dobyli.

Tagy: