reklama

Sledujte speciální vysílání: Jak reagují politici na Fialův první novoroční projev?

Hned dvojice vrcholných ústavních činitelů promluví na Nový rok k občanům České republiky. Ve 13 hodin pronesl projev předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), ve 20:05 štafetu převezme jeho stranický kolega a předseda vlády Petr Fiala. Premiérův projev a následující speciální vysílání můžete sledovat na CNN Prima NEWS i v tomto článku. Fiala bude hned o den později hostem v pořadu Partie Terezie Tománkové od 11 hodin na CNN Prima NEWS.

reklama

V sobotu 1. ledna ve 13 hodin pronesl svůj již druhý novoroční projev předseda Senátu Miloš Vystrčil. Naváže tak na tradici, kterou založil jeho předchůdce Jaroslav Kubera (ODS). Stejně jako v předchozím případě Vystrčil vystoupí živě, jeho projev tedy nebude ani tentokrát předtočený.

Šéf Senátu před rokem vybídl občany České republiky k solidaritě a spolupráci, a to nejen v boji s pandemií koronaviru. Kritizoval tehdejší Babišovu vládu za nepříliš koncepční a nepředvídatelná protiepidemická opatření. Vystrčil rovněž vyzval Čechy, aby se nenechali rozeštvat a nepodléhali dezinformacím a populistům. Dá se očekávat, že apel na solidaritu a spolupráci se ve Vystrčilově novoročním projevu objeví znovu.

Fialova premiéra v roli premiéra

Petr Fiala bude mít co do novoroční promluvy k národu premiéru. Je pravděpodobné, že zazní slova o naději na změnu v politice i směřování České republiky, Fiala také možná připomene největší výzvy, které Česko v roce 2022 čekají. Tedy nejvyšší tempo zdražování za posledních 13 let, energetická krize nebo postupné narovnávání veřejných rozpočtů.

Na rozdíl od předchozích dvou let neuslyšíme novoroční projev nejvyššího představitele Poslanecké sněmovny. V jejím čele došlo po říjnových sněmovních volbách ke změně, když Radka Vondráčka (ANO) vystřídala předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Můj předchůdce pan Vondráček měl projev na Nový rok pouze dvakrát, zavedl jej v návaznosti na to, že svůj projev přednesl předseda Senátu Jaroslav Kubera. Nelze tedy takové projevy považovat za tradici,“ řekla Pekarová Adamová ČTK.

Tradice to není

Tradiční byl podle ní vždy novoroční projev prezidenta, Miloš Zeman ale začal pronášet vánoční poselství, a to na Štěpána. „Svůj vlastní projev neplánuji právě proto, že u předsedy dolní komory nejsou dlouholetou tradicí,“ vysvětlila předsedkyně Poslanecké sněmovny.

Novoroční, případně vánoční projev, pronášeli v Československu či České republice zejména prezidenti. Tradici promluv zahájil už první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk, ve 30. letech minulého století přešel k vánočním poselstvím. K novoročnímu termínu prezidentských projevů se vrátil Klement Gottwald. Poslední novoroční prezidentský projev měl roku 2013 Václav Klaus. Prezident Miloš Zeman nahradil proslovy hlavy státu na počátku roku vánočním poselstvím, které se vysílá 26. prosince.

Tagy:
Petr Fiala Senát Miloš Vystrčil předseda Senátu předseda vlády vláda novoroční projev

Hlavní zprávy

Stanjura: Na penze a platy učitelů letos nesáhneme, zkrotit mandatorní výdaje ale musíme
Finance

Stanjura: Na penze a platy učitelů letos nesáhneme, zkrotit mandatorní výdaje ale musíme

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) de facto odmítá výsledky studie think-tanku IDEA, která mu vymezuje jen velmi malý prostor k hledání úspor ve výdajích státu. Pokud tedy vláda nebude chtít omezit výdaje, jako jsou důchody, jiné sociální dávky nebo platy učitelů. „S růstem mandatorních výdajů v rozpočtu na rok 2022 nic nenaděláme. Důchody jsme připraveni ze zákona valorizovat mimořádně,“ uvedl Stanjura v reakci na otázky redakce CNN Prima NEWS, kde chce nalézt klíčové úspory. Rozpočet na letošní rok by mohl platit od 1. dubna, odhadl.

Sledujte ŽIVĚ: Jak požádat o podporu kvůli zdražení energií? Jurečka představí postup
Energetika

Sledujte ŽIVĚ: Jak požádat o podporu kvůli zdražení energií? Jurečka představí postup

Ministerstvo práce se chystá zveřejnit informace k vyplácení podpory kvůli zdražení energií. Informovat bude o tom, jaké dávky je možné získat a jak je potřeba v případě, že je chcete, postupovat. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že jeho úřad v pátek spustí webovou kalkulačku, na které si budou lidé moci spočítat, zda na příspěvek od státu dosáhnou. Přímý přenos z tiskové konference, která je plánovaná na 9:30, sledujte přímo tady v článku.

Babiš: STAN je nejhorší zlo ve vládě. Vylezli navrch po Kalouskovi a podvedli Piráty

Hnutí STAN je to nejhorší, co je v současné vládě. Taková slova pronesl expremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš na čtvrtečním představení své stínové vlády. Do partaje nynějšího vicepremiéra a ministra financí Víta Rakušana se opřel také kvůli nevyjasněným finančním darům či kauze kolem 1. místopředsedy hnutí Jana Farského a jeho univerzitní stáže v USA.

Hlupáci šíří nesmysly a sprej na covid. Co padlo v hádce Kubka s lékařem olympioniků

V pořadu Co Čech, to politik! došlo k velmi ostrému názorovému střetu mezi prezidentem České lékařské komory Milanem Kubkem a lékařem Vlastimilem Voráčkem. Jeho jméno se skloňovalo kvůli údajnému nakažení několika českých sportovců covidem během loňského letu z Prahy na letní olympiádu v Tokiu. Redakce CNN Prima NEWS pro vás vybrala z této debaty nejzajímavější výroky.

Už třetí žena tvrdí, že ji obtěžoval Trávníček: Bylo mi 15, jeho pohádky nesnesu

Již třetí žena se médiím svěřila s údajným sexuálním obtěžováním ze strany herce Pavla Trávníčka. Ten ji měl podle Seznam Zpráv jako nezletilou nalákat do své šatny. Ženě ale pomohla náhoda. Svojí zpovědí chce pomoci dalším obětem s podobnou zkušeností. Trávníček se již dříve proti podobným nařčením prostřednictvím svého právníka ostře ohradil. Pohrozil, že se bude proti těmto „nehorázným útokům“ bránit.

reklama

Domácí zpravodajství

Stanjura v pasti. Výrazně ušetřit se dá jen na důchodcích či učitelích, ukazuje studie

Úspory ve státním rozpočtu na rok 2022 se mají týkat zejména škrtání dotací firmám a nižších výdajů na provozu státu. Recept na konsolidaci veřejných financí, který opakovaně zazněl z vlády Petra Fialy (ODS), však nejspíše nestojí na reálných základech. Podle ekonomů z think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR je možné desítky miliard korun ušetřit v položkách, do kterých ale stát za žádnou cenu sahat nechce.

Lidí, kteří měli kvalitní imunitní systém, jsou dnes plné hřbitovy, hájí Kubek vakcínu

Prezident České lékařské komory Milan Kubek se ve vysílání CNN Prima NEWS ostře pustil do lékaře Vlastimila Voráčka za jeho přístup k očkování proti covidu. Známý ortoped, který nechvalně proslul kvůli údajnému nakažení několika českých sportovců během letu z Prahy na letní olympiádu v Tokiu, totiž v pořadu Co Čech, to politik! zmínil, že vakcínu odmítl, protože má prý kvalitní imunitní systém.

Kauza odebrání synů: Šance na vítězství Michalákové je už malá, řekl po soudu Zaorálek

Rozhodnutí evropského soudu v případu odebrání dětí Evě Michalákové je zřejmě definitivní. Ačkoliv existuje možnost odvolání se k Velkému senátu, soudci ji mohou vetovat, myslí si bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Ve vysílání CNN Prima NEWS přiznal, že ho verdikt do jisté míry překvapil – v podobných kauzách totiž byla rozhodnutí evropského soudu o něco příznivější.

reklama