reklama

Sledujte živě: Astronauti na ISS musí do volného vesmíru, čeká je výměna baterií

Posádka Mezinárodní vesmírné stanice má před sebou výměnu starých akumulátorů za modernější lithium-iontové baterie. Do volného vesmíru vstoupí Chris Cassidy a Robert Behnken, aby dovršili modernizaci Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) instalací poslední série šesti nových lithium-iontových baterií.

reklama

V rozhovoru pro CNN Prima NEWS mluvil o výstupu do kosmického prostoru i o denních pracovních činnostech astronautů odborník na astronautiku Milan Halousek. „Je to běžný plánovaný výstup, který slouží k tomu, aby se na stanici dodělala výměna akumulátorů. Výměna stávajících nikl-vodíkových akumulátorů za nové lithium-iontových postupuje už čtyři roky a Chris Cassidy a Robert Behnken jsou její součástí,“ uvedl Halousek.

Podle Halouska teď kosmonauti instalují akumulátory dovezené z Japonska a v pátek proces obměny teprve začíná. „Loď HTV jich přivezla šest. K tomu, aby se obnovila celá infrastruktura zásobování elektrickou energií Mezinárodní vesmírné stanice bude potřeba tří výstupů této dvojice. V pátek probíhá první, pokračovat budou příští a pak následující týden,“ upřesnil Halousek.

Ve vesmíru není nic jednoznačné

Hanousek konstatoval, že obměna akumulátorů je v podstatě rutinní činností astronautů. „Ve vesmíru ale není nic rutinní. Vždycky se musí počítat s problémy. Je možné, že dojde k nepředvídaným okolnostem, ale proto jsou ti dva muži velmi zkušení. Oba dva vystupují do volného vesmíru již po sedmé,“ objasnil Halousek.

Kosmonaut Chris Cassidy navíc při svém posledním výstupu do volného vesmíru v roce 2013 zažil podle Halouska asi nejdramatičtější událost za poslední roky. „Vystupoval společně s italským kosmonautem Lucem Parminatem, kterému se během vystoupení začal v helmě hromadit pot a museli výstup neplánovaně ukončit a vtáhnout Parmitana zpět do Mezinárodní vesmírné stanice,“ popisoval Halousek pro CNN Prima NEWS.

Jak vypadá běžný den ve vesmíru

Halousek upřesnil, že páteční výstup do volného kosmického prostoru není běžným dnem ve vesmíru. „Během standardního dne je určeno osm hodin na práci, potom je potřeba věnovat dvě hodiny cvičení, hygieně a osobním záležitostem. Astronauté moc volného času nemají. V tuto chvíli je pětice kosmonautů, kteří na stanici jsou, plně vytížena vědeckými činnostmi i údržbou a prací na stanici,“ vysvětloval odborník.

Na výměně baterií se při dvou lednových výstupech vně ISS podílel i první čistě ženský tým, který pracoval ve volném kosmickém prostoru. Tvořily ho astronautky amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Jessica Meirová a Christina Kochová.

NASA vylepšuje energetický systém orbitálního komplexu postupným nahrazováním 48 dosluhujících baterií novými, výkonnějšími. Během uplynulých tří let už posádky ISS instalovaly 18 lithium-iontových a odpojily 36 starých nikl-vodíkových. Zásilka posledních šesti nových baterií potřebných k dokončení modernizace systému dorazila na stanici letos na jaře.

Tagy:

Hlavní zprávy

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost
Politika

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros
Tenis

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros

Loni Novak Djokovič vyhrál Australian Open a při další grandslamové zastávce v Paříži si přivlastnil Pohár mušketýrů. Jisté je, že letos v australském Melbourne trůn přenechá někomu jinému. A zdá se, že ani na Roland Garros nebude mít možnost obhajovat titul z roku 2021. Francie totiž zpřísnila protikoronavirová opatření, kvůli kterým neočkovaní nemohou prakticky nic.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

reklama

Domácí zpravodajství

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn

Ve věku 57 let zemřela zpěvačka folkové kapely Asonance Hana Horká. I když příčinu úmrtí kapela nezveřejnila, na sociálních sítích se množí spekulace, že s ním mohl souviset covid, který nedávno prodělala. Koronavirem se měla nakazit úmyslně, což nepřímo potvrdil i její syn. „Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty,“ napsal v komentáři, kde označil některé odborníky, kteří se vyjadřovali k pandemii.

reklama