reklama

Sledujte živě: Astronauti na ISS musí do volného vesmíru, čeká je výměna baterií

Posádka Mezinárodní vesmírné stanice má před sebou výměnu starých akumulátorů za modernější lithium-iontové baterie. Do volného vesmíru vstoupí Chris Cassidy a Robert Behnken, aby dovršili modernizaci Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) instalací poslední série šesti nových lithium-iontových baterií.

reklama

V rozhovoru pro CNN Prima NEWS mluvil o výstupu do kosmického prostoru i o denních pracovních činnostech astronautů odborník na astronautiku Milan Halousek. „Je to běžný plánovaný výstup, který slouží k tomu, aby se na stanici dodělala výměna akumulátorů. Výměna stávajících nikl-vodíkových akumulátorů za nové lithium-iontových postupuje už čtyři roky a Chris Cassidy a Robert Behnken jsou její součástí,“ uvedl Halousek.

Podle Halouska teď kosmonauti instalují akumulátory dovezené z Japonska a v pátek proces obměny teprve začíná. „Loď HTV jich přivezla šest. K tomu, aby se obnovila celá infrastruktura zásobování elektrickou energií Mezinárodní vesmírné stanice bude potřeba tří výstupů této dvojice. V pátek probíhá první, pokračovat budou příští a pak následující týden,“ upřesnil Halousek.

Ve vesmíru není nic jednoznačné

Hanousek konstatoval, že obměna akumulátorů je v podstatě rutinní činností astronautů. „Ve vesmíru ale není nic rutinní. Vždycky se musí počítat s problémy. Je možné, že dojde k nepředvídaným okolnostem, ale proto jsou ti dva muži velmi zkušení. Oba dva vystupují do volného vesmíru již po sedmé,“ objasnil Halousek.

Kosmonaut Chris Cassidy navíc při svém posledním výstupu do volného vesmíru v roce 2013 zažil podle Halouska asi nejdramatičtější událost za poslední roky. „Vystupoval společně s italským kosmonautem Lucem Parminatem, kterému se během vystoupení začal v helmě hromadit pot a museli výstup neplánovaně ukončit a vtáhnout Parmitana zpět do Mezinárodní vesmírné stanice,“ popisoval Halousek pro CNN Prima NEWS.

Jak vypadá běžný den ve vesmíru

Halousek upřesnil, že páteční výstup do volného kosmického prostoru není běžným dnem ve vesmíru. „Během standardního dne je určeno osm hodin na práci, potom je potřeba věnovat dvě hodiny cvičení, hygieně a osobním záležitostem. Astronauté moc volného času nemají. V tuto chvíli je pětice kosmonautů, kteří na stanici jsou, plně vytížena vědeckými činnostmi i údržbou a prací na stanici,“ vysvětloval odborník.

Na výměně baterií se při dvou lednových výstupech vně ISS podílel i první čistě ženský tým, který pracoval ve volném kosmickém prostoru. Tvořily ho astronautky amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Jessica Meirová a Christina Kochová.

NASA vylepšuje energetický systém orbitálního komplexu postupným nahrazováním 48 dosluhujících baterií novými, výkonnějšími. Během uplynulých tří let už posádky ISS instalovaly 18 lithium-iontových a odpojily 36 starých nikl-vodíkových. Zásilka posledních šesti nových baterií potřebných k dokončení modernizace systému dorazila na stanici letos na jaře.

Další hlavní zprávy

360°

Meghan je hloupá husa, která poučovala Brity o feminismu, tvrdí publicista Tomský

Meghan je hloupá husa, která poučovala Brity o feminismu, tvrdí publicista Tomský

Vévodkyni ze Sussexu nazval publicista Alexander Tomský ve vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové hloupou husou. „Nic neuměla a nic nevěděla. Mohla mluvit jen o multikulturní společnosti a komplexech rasismu, které jsou ale typicky americké. Navíc bych ji neustále nesrovnával s Dianou,“ upozorňuje Tomský. Zástupkyně šéfredaktora Expres.cz Barbora Koukalová by ale Meghan husou nenazývala: „Hloupá není. Jejím největším úspěchem však je, že si vzala bohatého muže.“

Přibližně deset procent zaměstnanců povinné testování odmítá. I přes hrozbu pokuty
Výrok o poplácaní ženy po zadku je hrubé nedorozumění, hájí se sexuolog Uzel
Blatný chce výměnu hlavní hygieničky Rážové. Babiš s ní není spokojený
reklama
reklama
Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?

Zdravotnictví

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Letos žádná maturitní zkouška, navrhuje Babiš. Místo ní by stačil průměr známek
Další články
reklama
reklama