reklama

Snížíme vytíženost strojvedoucích. Havlíček představil změny na železnici

Od 11. srpna došlo na českých železnicích k dalším čtyřem vlakovým nehodám. Ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) na páteční tiskové konferenci informoval o tom, jak hodlá ministerstvo předcházet dalším kolizím. Jednou z hlavních priorit je snížit vytíženost strojvedoucích.

reklama

V první polovině července došlo k sedmi vlakovým nehodám po celé České republice. Část opozice i veřejnosti sváděla vinu na Karla Havlíčka, který v důsledku toho, že vede dvě ministerstva najednou (je také ministrem průmyslu a obchodu, pozn. red.), nestíhá problém řešit.

K tématu

I když se v druhé polovině července situace relativně uklidnila, tak v posledních třech dnech došlo ke čtyřem dalším železničním nehodám. Z toho důvodu Ministerstvo dopravy přistoupilo k několika zásahům.

Jedna z možných příčin častých železničních nehod je vytíženost strojvedoucích. „Jasně ustanovíme délku směny strojvedoucích. Ta bude trvat maximálně 13 hodin,“ objasnil Havlíček na páteční tiskové konferenci.

Ministr dopravy bude také apelovat na to, aby se v září ve Sněmovně projednal návrh novely zákona o drahách a aby byl definitivně ukotven monitoring licencí strojvedoucích. Právě kontrola strojvedoucích má zabránit tomu, aby nebyli přetěžováni ti z nich, kteří jezdí s více společnostmi.

Ministrestvo dopravy také vlakům znemožní jezdit na konečné stanice dřív než podle jízdního řádu, aby tak nezhušťovaly provoz.

Čtyři nehody během tří dnů

11. srpna se na nádraží v Jihlavě srazila lokomotiva s nákladním vlakem. I když oba stroje vykolejily, nikdo se nezranil. Podle Drážní inspekce způsobila nehoda škodu 7,3 milionu korun.

O dva dny později vykolejily poslední dva vagony rychlíku jedoucího v Tišnově na Brněnsku. Událost se rovněž obešla bez zranění.

Nehoda z pátku ve Mstěticích u Prahy se už bez zranění neobešla. Poblíž železničního přejezdu vykolejily vagony. Ty poškodily osobní auto a drážní domek. Lehce se zranil řidič osobního vozu, kterého po ošetření na místě převezli do Nemocnice Na Bulovce. Jednoho z pracovníků dráhy ošetřili už na místě.

Další kolize během pátku proběhla v Bzenci na Hodonínsku, kde se dopoledne srazil vlak s osobním autem na přejezdu. Ve vlaku se nikdo nezranil, řidič auta však zranění utrpěl. Na místo vyrazili záchranáři i vrtulník.

K tématu

Další hlavní zprávy

reklama
Slováci řeší zákon o plagiátech. Matovič a jeho kolegové však o tituly nepřijdou
Co bude s Prymulovou pozicí vládního zmocněnce? Vláda prý bude hledat jeho nástupce
Děláme vše pro bezpečí voleb, uvedl Hamáček. Podle něj se nejhorší scénář zatím nenaplňuje
reklama
reklama
Prymulu nechceme. Lidé odmítají nového ministra, petici podepsalo přes 10 tisíc lidí

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Na kurzarbeitu jsme se shodli, oznámila Maláčová. O platech politiků koalice nejednala
Není důvod pro plošná opatření, postrádám srozumitelnost, říká krizový manažer
Další články
reklama
reklama