reklama

Sledujte ŽIVĚ: Poslanci projednají stavbu bloku v Dukovanech či pět týdnů dovolené

Poslanci by se ve středu dopoledne měli věnovat hlavně schvalování zákonů ve třetím čtení. Je mezi nimi například vládní novela občanského zákoníku, která má přinést zákaz dětských dluhů. Jako první by poslanci mohli schvalovat sporný vládní návrh takzvaného nízkouhlíkového zákona, který se týká výstavby nového bloku jaderné elektrárny Dukovany. Sledujte jednání Poslanecké sněmovny přímo v tomto článku. Začátek je plánovaný na 9:00.

reklama

Na schválení čeká i novela, která rozšiřuje pravomoci České národní banky při určování pravidel pro hypotéky. Před schvalováním je taky návrh KSČM na pět týdnů dovolené.

Vládní novela občanského zákoníku má stanovit, že vymáhání peněžitých dluhů dětí bude možné jen do výše jmění nezletilého ke dni, kdy nabyl plnou svéprávnost. Obdobně také ohraničuje vymáhání smluvních pokut. Cílem úprav je předcházet tomu, aby děti vstupovaly do dospělosti s dluhy.

V případě novely zákona o ČNB má centrální banka dostat právo stanovovat podmínky pro poskytování hypoték přímo v zákoně. Dosud mohla vydávat jen doporučení, která nejsou právně závazná. Opoziční poslanci se ale obávají, že to ztíží veřejnosti přístup k hypotékám.

Nejistý je osud vládního návrhu zákona o přechodu k nízkouhlíkové ekonomice přezdívaného lex Dukovany. Sněmovna ho projednávala na svolané mimořádné schůzi, kde se ale setkal s rozsáhlou a dlouhotrvající kritikou opozice. Opozice chce uzákonit bezpečnostní záruky výběrového řízení na dodavatele stavby.

K tématu

Další hlavní zprávy

Konec testování v mateřských školách? Hygienička prozradila, kdy se dětem uleví
reklama
reklama
Konečně spravedlnost, slaví Američané verdikt poroty v případu Floyda. Vyrazili do ulic

USA

Domácí zpravodajství

KOMENTÁŘ: Hlavně nezmínit Klause. Petr Fiala nadělil ODS ke 30. výročí cancel culture
Spor o testování v semilské škole pokračuje. Po odvolání ředitele se zástupkyně neshodnou
Další články
reklama
reklama