reklama
CNN Prima News Česká národní banka

Česká národní banka

Výpis příspěvků ke štítku „Česká národní banka“

Babišova drahota se může změnit ve Fialovu. Nová vláda musí s inflací bojovat chytře

14. října 2021 09:51

Zdražování je dobrý sluha, ale zlý pán. Možná se o tom brzy přesvědčí vítězové letošních parlamentních voleb. Inflace totiž v září vyskočila téměř k pěti procentům a ekonomové věští její další růst. Na přelomu roku by prý klidně mohla překročit sedm procent. Pokud již tou dobou budeme mít novou vládu, bude se muset se stále rychlejším zdražováním utkat.

Pozor na prašivé dluhopisy, varuje policie. Lidé půjčují peníze, které pak už nikdy neuvidí

12. října 2021 19:10

V Česku roste počet případů, kdy podvodníci okrádají drobné investory o veškeré úspory. Na počátku vždy stojí slib nějaké společnosti, že zhodnotí vaše peníze v řádu desítek procent ročně. Policie spolu s Českou národní bankou (ČNB) však před takovými podvodníky s takzvanými prašivými dluhopisy varuje a investorům doporučuje, aby pečlivě zvažovali, komu své peníze svěří.

Zastavíme odliv zisků, slibují strany před volbami. ČR ale sama inkasuje stovky miliard

7. října 2021 07:16

Jedním z předvolebních taháků některých politických stran je zastavení odlivu zisků zahraničních firem. Nejen že kandidující subjekty neříkají, jak toho chtějí docílit, ale zároveň zamlčují, že Česká republika inkasuje nižší stovky miliard ročně v podobě zisků z investic tuzemských firem v zahraničí. Skutečnost si přitom může každý zjistit z volně dostupných údajů o vývoji platební bilance, které zveřejňuje Česká národní banka.

PŘEHLEDNĚ: Dražší úvěry i silnější koruna. Jak zásah ČNB ovlivní peněženky Čechů

1. října 2021 06:10

Bankovní rada České národní banky (ČNB) překvapila svým čtvrtečním rozhodnutím trhy i odborníky. Namísto očekávaného zvýšení své základní úrokové sazby o 0,25 či 0,5 procentního bodu ji nakonec zvedla z dosavadních 0,75 na 1,5 procenta. Zareagovala tak na zrychlující se tempo růstu cen v Česku. Jak nečekaný krok ovlivní finance českých domácností? Kdo na tom vydělá a kdo naopak prodělá?

Hájíte zájmy vlády proti občanům. Poslouchejte rady ekonomů, vyzval Stanjura Schillerovou

26. září 2021 11:35

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) čelí kritice, že se začátkem srpna zúčastnila jednání bankovní rady České národní banky. Na něm varovala před zvyšováním úrokových sazeb, jímž chce ČNB krotit současné rychlé zdražování. „Vy jste hájila zájmy vlády proti zájmům občanů. Občané nemají zájem na inflaci,“ vyčetl Schillerové v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS Zbyněk Stanjura (ODS).

Prouza: Žádná jiná vláda nedala lidem tolik předvolebních dárečků, ceny značně porostou

23. září 2021 18:57

Česko zažívá inflační šok, ceny rostou nejrychleji za 13 let. Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy na tom má vláda zhruba třetinový podíl. „Zvyšovat platy státním zaměstnancům nemá smysl, roztáčíme tím inflační spirálu. Počátek nového roku přinese šok,“ řekl v pořadu Interview na CNN Prima NEWS.

KOMENTÁŘ: Jak nás Schillerová chtěla dál bezstarostně zadlužovat, ale ČNB jí to zatrhla

20. září 2021 07:24

Česká národní banka učinila začátkem srpna možná nejdůležitější rozhodnutí za několik posledních let. Nenechala se totiž ovlivnit orodováním ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) za zachování nezvykle nízkých úrokových sazeb. Šéfka státní kasy se přiznala, že 5. srpna zavítala na měnověpolitické zasedání bankovní rady, kterou dle svých slov varovala před razantním zvyšováním úrokové sazby.

reklama