
Studentům začínají letní brigády. Jaká je nejoblíbenější práce a kolik si průměrně vydělají?
Zavolal vám policista, že je váš bankovní účet v ohrožení? Měli byste zbystřit, s největší pravděpodobností jde o podvodníka. Případů, kdy náhodným lidem zavolá falešný „kriminalista“ z Plzně či Prahy, rapidně přibývá. O svou zkušenost se podělila i čtenářka CNN Prima NEWS. „Zněl věrohodně – oznámil mi, že se mám dostavit do Plzně a ptal se na detaily ohledně banky a přihlášení do internetového bankovnictví,“ popsala reportérovi. Policie upozorňuje, aby byli lidé obezřetní. V momentě, kdy jim někdo pošle služební průkaz, jde o silný signál, že se jedná o podvodníka. „Tohle policisté nikdy za žádných okolností nedělají,“ zdůraznila mluvčí libereckých strážců zákona Dagmar Sochorová.
Zájem Čechů o investování prudce roste – za posledních pět let se jejich počet zvýšil o třetinu. Co je k tomu vede? Podle Petra Mederlyho, obchodního ředitele Generali Investments, za tím stojí kombinace krizí, inflace a také rostoucí povědomí o možnostech, jak své peníze lépe ochránit a zhodnotit.
Hledáte způsob, jak zhodnotit své úspory? Nejste v tom sami. Podle Indexu prosperity se o investice aktivně zajímají dvě třetiny Čechů. Vedle spořicích účtů roste zájem hlavně o investování do akcií a podílových fondů – a mladí Češi začínají s investováním čím dál dříve. Jenže než svěříte své peníze trhu, měli byste vědět, co děláte.
Kolik toho skutečně víte o hypotékách, spotřebitelských úvěrech nebo splátkách? Peníze si dnes půjčuje kdekdo – ale umí s nimi všichni zacházet? Podle Indexu prosperity se v otázkách finanční gramotnosti dostatečně neorientují až tři ze čtyř Čechů. Zkuste si náš krátký kvíz a zjistěte, jestli byste prošli školním kolem Soutěže Finanční gramotnost, která už 14 let pomáhá dětem i dospělým chápat, jak peníze fungují v praxi.
Devět z deseti Čechů si sice něco spoří, ale skoro třetina by při výpadku příjmu nepřežila ani měsíc. Ukázal to loňský Index finančního zdraví Čechů, který zpracovala Česká spořitelna spolu se Sociologickým ústavem AV ČR a portálem Evropa v datech.
Průměrná hrubá mzda v Česku stoupla v letošním prvním čtvrtletí meziročně o 6,7 procenta na 46 924 korun. Ve srovnání s loňským prvním kvartálem přibylo zaměstnancům ve výplatě v průměru 2 943 korun. Při zohlednění inflace, která činila 2,7 procenta, mzda reálně vzrostla o 3,9 procenta. Na 38 385 korun se meziročně zvýšil i medián, tedy střední hodnota mezd. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Nejrychleji rostly mzdy v Praze, naopak nejpomaleji v Libereckém kraji.
Podle analytické společnosti CRIF vzrostl počet zadlužených Čechů na 177 tisíc. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS hlavní ekonom XTB Pavel Peterka poradil, co při problémech se splácením dělat.
CNN Prima NEWS bude v Česku dalších pět let. Prodloužení licence oznámili zástupci CNN International u příležitosti pátého výročí multiplatformy na konferenci MONEY MONEY MONEY. Nešetřili přitom chválou na českou multiplatformu. Zpravodajský kanál CNN Prima NEWS zatím každý rok rostl. Za letošek, do poloviny dubna, zaznamenal podíl na sledovanosti 2,36 procenta v CS 15+.
Chybějící lídr i zbytečná fixace na věci, které nikdy nesplní. I takový je pohled Američanů na Evropskou unii. Svůj charakteristický zaoceánský pohled přinesl v rámci Konference Money Money Money na CNN Prima NEWS světoznámý ekonomický novinář Richard Quest. Podle něj potřebuje Evropa reformu. Podle odborníků to ale tak jednoduché není.
U příležitosti pátých narozenin multiplatformy CNN Prima NEWS proběhla exkluzivní business konference s názvem Money Money Money. Připomeňte si zásadní okamžiky a témata, která s moderátory Terezií Tománkovou a Petrem Suchoňem probírali guvernér ČNB Aleš Michl, světově proslulý novinář Richard Quest, exguvernér ČNB Miroslav Singer či bývalý premiér a prezident Václav Klaus.
Na CNN Prima NEWS slavíme páté výročí od začátku našeho vysílání. Za tu dobu jsme vám přinesli informace o zásadním dění doma i ve světě. Rozšířili jsme nabídku vašich oblíbených pořadů a připravili i stovky speciálních vysílání. V úvodním videu se můžete podívat na shrnutí dosavadní pětileté cesty.
Inovace a méně byrokracie pro firmy. To je podle guvernéra České národní banky Aleše Michla cesta k více prosperujícímu Česku. V rámci konference Money Money Money, kterou CNN Prima NEWS pořádala ke svému pátému výročí, navíc mluvil o tom, že si firmy musí pomáhat hlavně samy. Jejich zástupci s ním z většiny souhlasí, i když Česko prý ještě musí dohánět resty.