CNN Prima News Česká národní banka

Česká národní banka

Výpis příspěvků ke štítku „Česká národní banka“

Pojedeme na dluh, varuje ekonom. Jurečkův plán na zvýšení platů by tlačil na inflaci, říká

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce od září zvýšit platy státních zaměstnanců. Odbory požadují skokové navýšení až o 15 procent. Plošné přidání je proinflačním tlakem, který by se mohl na dalším zdražování negativně projevit, míní hlavní ekonom Roklen Pavel Peterka. Podle něj by zvýšení platů státních zaměstnanců mohlo mít dopad na snižování základních úrokových sazeb od České národní banky.

Jurečkova superdávka pod ostrou palbou kritiky: Cupují ji ministerstva, ČNB i Nejvyšší soud

Superdávka ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) nahrazující současné čtyři dávky finanční pomoci je pod těžkou palbou kritiků. Kritizují ji ministerstva, Česká národní banka i Nejvyšší soud. V připomínkovém řízení jim vadí prokazování majetku žadatelů, nahlížení do bankovních účtů nebo snížení dávky pro domácnost, když rodiče skončí na úřadu práce.

Inflace nečekaně silně vystřelila vzhůru, říká ekonom. Zdražily nejběžnější položky z nákupu

Spotřebitelské ceny v Česku v dubnu meziročně vzrostly o 2,9 procenta po březnovém zvýšení o dvě procenta. Inflaci táhly vzhůru hlavně ceny potravin, alkoholu a pohonných hmot. Vyplývá to z informací, které v pondělí na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Proti předchozímu měsíci spotřebitelské ceny v dubnu stouply o 0,7 procenta. Ekonom Lukáš Kovanda označil dubnový růst inflace za nečekaně silný.

Dovolená v zahraničí se Čechům prodraží. Koruna slábne, kdy je nejlepší čas na výměnu eur?

Slabá koruna vůči euru může značně zkomplikovat Čechům letní dovolené v zahraničí. Loni byla totiž česká měna velmi silná, a pobyty u moře tak byly velmi výhodné. To se letos neopakuje, řada lidí proto přemýšlí, zda si nyní nevyměnit koruny za eura již nyní a vyhnout se tak v létě dalšímu oslabování naší měny. Před tím však varují analytici, podle nichž by koruna mohla naopak do léta posílit.

Spořicí účty nabízejí úroky nad inflaci. Banky lákají klienty, jaké jsou nejvýhodnější?

Ačkoliv se očekávalo, že v době nízké inflace okolo 2 procent budou klesat úroky na spořicích účtech, opak je pravdou. Úrokové sazby se totiž stále drží velmi vysoko, a to i z toho důvodu, že Česká národní banka rychle nesnižuje základní úrokovou sazbu. To je výhodou pro spotřebitele, kteří mohou využívat spořicí účty k bezpečnému odkládání peněz. Jaké jsou nejvýhodnější?

Pořad Byznys se věnoval vkladům. Co banka s našimi penězi dělá a co si počít, když zkrachuje?

Banky lidé většinou považují za spolehlivé a bezpečné instituce, do nichž mohou své peníze bez obav uložit. Co se v nich ale s našimi finančními prostředky děje a jsou stále všechny peníze pohromadě? I o tom se mluvilo v pořadu Byznys, v němž byl hostem ekonomický redaktor webu CNN Prima NEWS Ladislav Šustr. Zaměřil se rovněž na to, na co máme nárok při krachu komerčních bank a jaké jsou výhody zahraničních bankovních účtů.

Fiala znovu pod tlakem kvůli záložně. Proč chce ANO premiéra „grilovat“ a co jsou kampeličky?

Kauza předsedy vlády Petra Fialy (ODS) s kontroverzní kampeličkou bude ústředním bodem mimořádné schůze Poslanecké sněmovny. Hnutí ANO chce premiéra grilovat a zřejmě tím vrátit vládním poslancům úder za mimořádnou schůzi svolanou k bezpečnostním hrozbám a osobě předsedy hnutí Andreje Babiše. Zatímco členové opozice Fialu kvůli jeho dřívějšímu podílu v kampeličce kritizují, ekonomové na záložnách obecně nic škodlivého nevidí.