reklama
CNN Prima News Česká národní banka

Česká národní banka

Výpis příspěvků ke štítku „Česká národní banka“

Směnárník z Ústí nanosil do banky neuvěřitelných 90 miliard. Policie zločin neprokázala

Téměř 90 miliard korun nanosil v průběhu let do banky majitel malé ústecké směnárny. Peníze zde ukládal v eurech, ale následně si je vybíral zpět v dolarech. Původ těchto finančních prostředků je ovšem značně podezřelý. Je takřka vyloučené, že by takovou sumu nastřádal díky svému podnikání v Ústí. Kriminalisté případ prověřovali s podezřením, že se jedná o praní špinavých peněz z Ruska. Na podezřelou aktivitu upozornil Český rozhlas Radiožurnál.

Konec laciných hypoték. Česká národní banka zdvojnásobila svou základní úrokovou sazbu

Většina členů bankovní rady České národní banky na svém středečním měnověpolitickém zasedání hlasovala pro zvýšení dvoutýdenní repo sazby z dosavadních 0,25 na 0,5 procenta. Naplnila se tak očekávání analytiků. Centrální bankéři zřejmě reagovali na inflaci, která řadu měsíců setrvává na samé horní hranici cílového pásma České národní banky.

Předčasně splatili hypotéku a banka po nich chce statisíce. Může si to však dovolit?

Pokud se lidé rozhodnou pro předčasné splacení jakéhokoli úvěru, měla by jim banka naúčtovat jen účelně vynaložené náklady, které jí v souvislosti s tímto úkonem vzniknou. Zákon o ochraně spotřebitele však přesně nestanovuje, co všechno lze do těchto nákladů zahrnout. Toho některé banky využívají a neváhají za předčasně splacenou půjčku po klientech vymáhat obří částky.

Příští vláda bude muset zvýšit daně, po pandemii vzroste nezaměstnanost, varuje ekonom

„Během pandemie jsme vše obrátili do ekonomiky, ale zapomnělo se na psychické problémy lidí,“ řekl v pořadu K Věci na CNN Prima NEWS ekonom Daniel Münich. Podle něj čeká české občany po říjnových volbách do Poslanecké sněmovny zvyšování daní. Münich zároveň nevidí důvod, proč by se měly zvyšovat důchody nad rámec běžné valorizace a po konci pandemie očekává nárůst nezaměstnanosti.

reklama