CNN Prima News Česká národní banka

Česká národní banka

Výpis příspěvků ke štítku „Česká národní banka“

Hádka ve studiu. Ekonom Janský se hlasitě přel s odborářem Samkem o sporných výpočtech

25. května 2023 11:19

Poplašná zpráva. Tak ekonom a člen NERV Petr Janský hodnotil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS výpočty odborů v jejich úsporném balíčku, který ve středu představily. Doplnil, že částky, které uvedly, jsou „skoro horší, než kdyby nevypracovaly nic“. S tím silně nesouhlasil odborář Vít Samek. „Hlavním problémem je extrémní inflace, s ní vláda nebojovala, jen ji pozorovala. To je situace, která se nutně musí projevit i v kalkulaci,“ hájil návrh.

Poslední rozhovor padlého českého medika: Raněné vozíme i v dodávce na peníze, popisoval

16. května 2023 15:15

Na Ukrajině pomohl zachránit desítkám zraněných život, spoustu vojáků naučil základy první pomoci. V pondělí český dobrovolný medik a zakladatel projektu Phoenix známý pod přezdívkou Taylor zemřel na následky těžkých zranění, která utrpěl na bojišti. O těžkých podmínkách na bojišti ještě nedávno poskytl rozhovor pro CNN Prima NEWS.

Inflace ukrajuje z vašich peněz. Kam je před ní schovat?

16. května 2023 11:58

Spotřebitelská inflace je nepřítelem peněz, kvůli kterému ztrácí na hodnotě. V loňském roce jsme se kvůli zvyšujícím se cenám energií a válce na Ukrajině potýkali s druhou nejvyšší inflací od vzniku samostatné České republiky, když tento ukazatel vystoupal na neuvěřitelných 15,1 %. V letošním roce se sice očekává zpomalení inflace, odhady se ale stále pohybují kolem 10 %. K jednociferné inflaci bychom se podle České národní banky měli vrátit až v roce 2024. Co tedy dělat, pokud jste v práci obdrželi odměny a rádi byste jejich hodnotu uchovali nebo ji ideálně postupně navýšili? Řešením mohou být promyšlené a dlouhodobé investice.

Kde je hranice těžké práce? ptal se Rusnok. Bývalý guvernér zpochybnil důchodovou reformu

10. května 2023 23:04

Velkou reformou bych to nenazýval, uvedl k chystaným vládním úpravám důchodového systému v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS bývalý guvernér České národní banky Jiří Rusnok. Od úsporného balíčku očekává, že penze budou pro další generace dostupné později. Problém má však s případným návratem pracovních kategorií. „Kde je hranice těžké práce?“ ptal se.

Pavel se chce před podpisem konsolidačního balíčku poradit s experty. Má 55 bodů, prozradil

10. května 2023 15:29

Prezident Petr Pavel chce před rozhodnutím, zda po schválení v Parlamentu podepíše vládní konsolidační balíček, jednat se svými poradci, zástupci zaměstnavatelů i zaměstnanců nebo guvernérem České národní banky. Prezident to po středečním dopoledním jednání s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS) řekl Českému rozhlasu Radiožurnálu. Ministr financí Pavlovi představil podobu úsporného balíčku.

Stát spravuje finance jako hráč z kasina. Škrtání ministrů nic nevyřeší, míní komentátor

7. května 2023 20:01

Ministr financí Zbyněk Stanjura následuje v rozpočtové politice kurz hazardního hráče z kasina, který nastavila minulá vláda, řekl komentátor Martin Schmarcz v pořadu Partie PLUS na CNN Prima NEWS. I když opozice často tvrdí, že rozpočtu by pomohlo snížení počtu ministerstev, podle něj jsou takové úvahy nesmyslné.

Konsolidační balíček měl přijít před 25 lety, řekl ekonom. Popsal, kdo může za inflaci

7. května 2023 16:31

Zpoždění představení konsolidačního balíčku, který má uzdravit tuzemské finance, činí zhruba 25 let. Týdny už teď nehrají roli. V pořadu Partie PLUS na CNN Prima NEWS to řekl ekonom Ladislav Tajovský, podle kterého vláda řeší složitou ekonomickou situaci pozdě. Za viníka vysoké inflace označil nízké úrokové sazby, které v minulých letech udržovala nejen Česká národní banka, ale i její zahraniční kolegyně.

Podvod? Vy víte, o čem mluvíte, tepal Skopeček Schillerovou. Že se nestydíte, reagovala

7. května 2023 12:41

Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se v Partii Terezie Tománkové ostře pohádala s ekonomickým expertem ODS Janem Skopečkem. Místopředsedovi Sněmovny se totiž nelíbilo, když Schillerová hovořila o údajném podvodu ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) v souvislosti s miliardami z modernizačního fondu. Exministryni obvinil, že vysála privatizační fond. Podle Schillerové by si však měla ODS zamést před vlastním prahem.

Skopeček: Za inflaci si můžeme všichni. ČNB se ale nesmí vymlouvat na vládu

7. května 2023 11:27

Za vysokou inflaci mohou Česká národní banka (ČNB), fiskální politiky vlád, ale také lidé, kteří volili nezodpovědné politiky, uvedl v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS). Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) naopak tvrdí, že se současná vláda pouze vymlouvá na ostatní a za rok a půl svého vládnutí nevyřešila nic.

Spor o budoucnost ODS: Děvče a úchylka z Vysočiny, rozčílil se Langer na Decroix

6. května 2023 06:59

Mezi občanskými demokraty to vře kvůli podobě kandidátní listiny pro volby do Evropského parlamentu, které se uskuteční příští rok. Poté, co se poslankyně Eva Decroix vyslovila proti tomu, aby stranu znovu vedl konzervativní europoslanec Jan Zahradil, schytala salvu kritiky od stranických veteránů. Bývalý ministr vnitra Ivan Langer o ní řekl, že „toto děvče je jen menšinová úchylka v ODS z Vysočiny“. Decroix se však neurazila a hovořila o nutnosti diskuze mezi generacemi politiků.