CNN Prima News Česká národní banka

Česká národní banka

Výpis příspěvků ke štítku „Česká národní banka“

Koruna, nebo euro? Odborníci řekli, jak by Čechy před inflací ochránila společná měna

19. května 2022 06:49

Zatímco inflace v České republice nezadržitelně míří k 15 procentům, průměr eurozóny je asi poloviční. Jinak řečeno Češi, kteří v peněženkách nosí koruny, čelí přibližně dvojnásobnému tempu zdražování zboží a služeb než lidé, kteří k placení používají euro. Znamená to, že by si právě jednotná evropská měna dokázala poradit s českou inflací lépe než koruna?

Hádka guvernérů ČNB? Nezvyšovat úroky je rezignace na náš mandát, vzkázal Rusnok Michlovi

15. května 2022 06:08

Poslední řádné měnověpolitické zasedání bankovní rady České národní banky se zjevně uskutečnilo v napjaté atmosféře. Centrální bankéři řešili, jak nadále postupovat proti zrychlující inflaci a zároveň nezadusit obnovu české ekonomiky po pandemii koronaviru. Vyplývá to ze zápisu z jednání bankovní rady, který ČNB zveřejnila.

Nerudová: Michl udělal velký názorový obrat. Ještě loni nebylo zadlužení země problém

13. května 2022 00:04

Jmenování nového guvernéra České národní banky (ČNB) provází ostrá kritika i blahopřání. Ekonom a bývalý poradce expremiéra Andreje Babiše (ANO) Aleš Michl by však měl podle ekonomky Danuše Nerudové dostat prostor na to, aby ukázal, jakým guvernérem nakonec bude. Ve vysílání CNN Prima NEWS připomněla i názorový obrat, kterým šéf centrální banky prošel.

Hrozí, že se občané vzbouří. Vláda vyhazuje peníze z vrtulníku, kritizuje vývojář Vávra

12. května 2022 21:21

Státy Evropy čelí v poslední době rapidnímu zvyšování cen u energií, pohonných hmot i potravin. Jednotlivé vlády hledají řešení, jak s rostoucí inflací co nejefektivněji bojovat. Zakladatel Společnosti pro obranu svobody projevu Daniel Vávra v této souvislosti zkritizoval postup kabinetu premiéra Petra Fialy (ODS). Známý herní vývojář vládu vyzval k tomu, aby se začala chovat více pravicově.

Stanjura o novém guvernérovi ČNB: Známe jeho vztahy k Babišovi. Snad zachová nezávislost

12. května 2022 12:14

Extrémně vysoká inflace a zdražování dopadá na řadu domácností. Vláda proto postupně připravuje balíčky pomoci, které mají zajistit, aby nikdo neskončil v chudobě. V pořadu Nový den to uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) s tím, že další pomoc bude určena pro handicapované občany. Vyjádřil se i k novému guvernérovi České národní banky (ČNB) Aleši Michlovi. Podle svých slov doufá, že si zachová nezávislost.

Dvouprocentní inflace za dva roky? Michl využívá psychologické hry, říká Kovanda

11. května 2022 23:28

Nově zvolený guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl tvrdí, že se do dvou let vrátí do Česka dvouprocentní inflace. Podle ekonoma Lukáše Kovandy jsou to ale z jeho strany pouze psychologické hry. Řekl to v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS. Podle rektora Vysoké školy ekonomické Petra Dvořáka jsou ale jakékoliv predikce v tomto směru mnohem složitější než kdy předtím.

Těžká výzva pro Michla. Jak hodnotí nového guvernéra ČNB Němcová, Schillerová či Okamura?

11. května 2022 18:49

Nového guvernéra České národní banky (ČNB) Aleše Michla čeká těžká výzva, shodují se politici napříč spektrem. Jeho jmenování však vidí rozdílně. Zatímco Alena Schillerová (ANO) změnu ve vedení kvituje, senátorka Miroslava Němcová (ODS) upozornila na jeho náklonnost k bývalému premiérovi Andreji Babišovi. Jaký se k němu staví další politici?