reklama

Praha bude na semaforu oranžová. Hrozí uzavření nočních barů

Praha se na celostátním semaforu přesune do oranžové skupiny. Informaci CNN Prima NEWS v pátek odpoledne na tiskové konferenci potvrdil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. To, že jinou šanci nevidí, uvedl již dopoledne před jednáním na ministerstvu zdravotnictví. Hlavní město už se změnou počítá a o tom, jaké dopady to bude mít pro Pražany, bude jednat vedení města v pondělí.

reklama

„Nevidím jiné řešení, ale je to můj názor a nerozhoduji o tom sama,“ řekla při příchodu na jednání na ministerstvu zdravotnictví ohledně změny semaforu pro Českou republiku pražská hygienička Zdeňka Jágrová. Reagovala tak na dotaz, zda bude Praha převedena do oranžového seznamu.

Praha je zatím podle ministra pouze na spodní hraně oranžového třetího nejrizikovějšího stupně.

Vojtěch doporučuje roušky ve školách

„Vyhodnocujeme škálovávanost jednotlivých stupňů. Proto nyní nezavádíme žádná radikálnější opatření. Doporučujeme nošení roušek na školách. Zatím nezavádíme omezení otevírací doby,“ doplnil ministr Vojtěch na tiskové konferenci.

„Musím všechny upozornit, že situace v Praze se zhoršuje a pokud by dále eskalovala a posunula by se dále, tak bychom museli přijmout širší povinnost nošení roušek nebo zavírání nočních provozů, barů po půlnoci,“ doplnil Vojtěch.

Pražští zástupci už se zařazením Prahy do oranžového seznamu počítají. Náměstek pro bezpečnost Petr Hlubuček (STAN) na pondělí svolal koordinační schůzku, kde se budou řešit konkrétní dopady, které by to pro Pražany mělo.

Podle informací CNN Prima NEWS z magistrátu se ale zásadní zpřísnění v Praze očekávat nedá, protože už není moc co zpřísňovat.

Hrozí uzavření nočních barů

„Všichni víme, že celostátní mimořádná opatření jsou tak dalece plošná a potřebná, že v zásadě nedávají prostor pro další zpřísnění,“ přiznala pro CNN Prima NEWS ředitelka odboru bezpečnosti Markéta Štalmachová.

Pražané už teď musí nosit roušky v metru a od úterý 1. září poté ve všech typech MHD, ve veřejných prostorech, na úřadech i na poštách.

Podle zdrojů CNN Prima NEWS na magistrátu by se zpřísnění mohlo týkat povinnosti nošení roušek na letišti nebo by mohlo dojít právě k uzavření některých nočních klubů.

Co znamená oranžový seznam?

Podle již dříve zveřejněného semaforu ministerstva zdravotnictví oranžová barva znamená, že se vir ve městě šíří mezi komunitami.

„Objevují se občasné případy, u kterých není jasný zdroj nákazy, která se začíná šířit v komunitě doposud nepostižené. Nákaza se objevuje i u osob, které nepobývaly v zasažené oblasti, resp. nebyly v kontaktu se známým zdrojem,“ uvádí se v nařízení ministerstva.

Do prvního stupně, tedy zeleného, rizikovosti se přesunují Kolín, Příbram, Žďár nad Sázavou a Brno město.

Tagy:

Hlavní zprávy

Východ mají Češi rádi čím dál méně. Cítí se ohroženi Ruskem i Čínou, tvrdí politici
Volby 2021

Východ mají Češi rádi čím dál méně. Cítí se ohroženi Ruskem i Čínou, tvrdí politici

Výsledek exkluzivního průzkumu agentury STEM pro CNN Prima NEWS odhalil, že by se Češi raději orientovali na Západ. Počet těch, kteří se přikláněli k Východu, přitom za rok klesl na polovinu. Podle politiků Martina Kupky (ODS) a Lea Luzara (KSČM) za tím stojí pocit ohrožení. „Lidé si nyní uvědomují reálné hrozby, které přicházejí z Ruské federace, Východu nebo Číny. Nepochybně tomu pomohla i kauza Vrbětice,“ myslí si Kupka.

Řetězec zavedl nákup toaletního papíru s limitem. Hrozí nedostatek zboží, řidiči chybí

Z roku 2020 se obchodní řetězech Costco poučil a nechce zažít stejný scénář. Tehdy se lidé kvůli pandemii koronaviru obávali nedostatku zboží a v panice začali vykupovat toaletní papír či ubrousky. Tomu nyní řetězec předešel stanovením maximálního počtu kusů, který si lidé mohou zakoupit. Costco navíc čelí problémům v distribuci, produktů proto může být i nedostatek.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Vláda plánuje další rozvolnění opatření. Schválit by ho mohla už v pondělí

Vláda má v pondělí projednat další rozvolnění opatření, která přijala kvůli šíření covidu. Týkat by se měla zejména žáků a studentů, kteří by se nejspíš nově nemuseli kvůli školám v přírodě, návštěvě zoo, zájmových kroužků či divadla prokazovat bezinfekčností, pokud budou z jedné třídy nebo z neměnného kolektivu. Uvedl to dnes web Seznam Zprávy. Podle něj to vyplývá z návrhu mimořádného nařízení, který má k dispozici.

reklama

Domácí zpravodajství

Zdechovský: Kauza Turów je o aroganci Polska. Léta byli agresivní, teď musí jednat

Spor mezi Českem a Polskem kvůli dolu Turów graduje. Kauza se už promítla i do vztahu občanů obou zemí na hranicích. „Vztahy Poláků a Čechů jsou výborné, ale tato kauza je o aroganci polské strany. Říkali, že to vyřeší, to se nestalo. Dnes bychom měli tlačit na to se dohodnout, lidé chtějí jen vodu,“ řekl v pořadu 360° europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama