reklama

Praha bude na semaforu oranžová. Hrozí uzavření nočních barů

Praha se na celostátním semaforu přesune do oranžové skupiny. Informaci CNN Prima NEWS v pátek odpoledne na tiskové konferenci potvrdil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. To, že jinou šanci nevidí, uvedl již dopoledne před jednáním na ministerstvu zdravotnictví. Hlavní město už se změnou počítá a o tom, jaké dopady to bude mít pro Pražany, bude jednat vedení města v pondělí.

reklama

„Nevidím jiné řešení, ale je to můj názor a nerozhoduji o tom sama,“ řekla při příchodu na jednání na ministerstvu zdravotnictví ohledně změny semaforu pro Českou republiku pražská hygienička Zdeňka Jágrová. Reagovala tak na dotaz, zda bude Praha převedena do oranžového seznamu.

Praha je zatím podle ministra pouze na spodní hraně oranžového třetího nejrizikovějšího stupně.

Vojtěch doporučuje roušky ve školách

„Vyhodnocujeme škálovávanost jednotlivých stupňů. Proto nyní nezavádíme žádná radikálnější opatření. Doporučujeme nošení roušek na školách. Zatím nezavádíme omezení otevírací doby,“ doplnil ministr Vojtěch na tiskové konferenci.

„Musím všechny upozornit, že situace v Praze se zhoršuje a pokud by dále eskalovala a posunula by se dále, tak bychom museli přijmout širší povinnost nošení roušek nebo zavírání nočních provozů, barů po půlnoci,“ doplnil Vojtěch.

Pražští zástupci už se zařazením Prahy do oranžového seznamu počítají. Náměstek pro bezpečnost Petr Hlubuček (STAN) na pondělí svolal koordinační schůzku, kde se budou řešit konkrétní dopady, které by to pro Pražany mělo.

Podle informací CNN Prima NEWS z magistrátu se ale zásadní zpřísnění v Praze očekávat nedá, protože už není moc co zpřísňovat.

Hrozí uzavření nočních barů

„Všichni víme, že celostátní mimořádná opatření jsou tak dalece plošná a potřebná, že v zásadě nedávají prostor pro další zpřísnění,“ přiznala pro CNN Prima NEWS ředitelka odboru bezpečnosti Markéta Štalmachová.

Pražané už teď musí nosit roušky v metru a od úterý 1. září poté ve všech typech MHD, ve veřejných prostorech, na úřadech i na poštách.

K tématu

Podle zdrojů CNN Prima NEWS na magistrátu by se zpřísnění mohlo týkat povinnosti nošení roušek na letišti nebo by mohlo dojít právě k uzavření některých nočních klubů.

Co znamená oranžový seznam?

Podle již dříve zveřejněného semaforu ministerstva zdravotnictví oranžová barva znamená, že se vir ve městě šíří mezi komunitami.

„Objevují se občasné případy, u kterých není jasný zdroj nákazy, která se začíná šířit v komunitě doposud nepostižené. Nákaza se objevuje i u osob, které nepobývaly v zasažené oblasti, resp. nebyly v kontaktu se známým zdrojem,“ uvádí se v nařízení ministerstva.

Do prvního stupně, tedy zeleného, rizikovosti se přesunují Kolín, Příbram, Žďár nad Sázavou a Brno město.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

Od čtvrteční šesté hodiny ranní se Češi musí řídit ještě přísnějšími opatřeními, která výrazně omezují pohyb lidí a povolují chodit pouze do práce, na nákup či k lékaři. Zavřené budou také maloobchody a služby. Výjimku mají pouze prodejny základního sortimentu. Nařízení platí do 3. listopadu včetně. Co všechno se mění? Čtěte v následujícím přehledu.

Koronavirus

Metnar: Mimořádné zasedání vlády má schvalovat vyslání amerických vojenských lékařů do ČR

Metnar: Mimořádné zasedání vlády má schvalovat vyslání amerických vojenských lékařů do ČR

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) požádal premiéra Andreje Babiše (ANO) o mimořádné svolání vlády. Kabinet by měl schválit nabídku Spojených států amerických na vyslání vojenských lékařů a zdravotníků do Česka, kde by měli pomáhat s bojem proti koronavirové pandemii. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ve středu uvedl, že příští týden dorazí do Česka tým 28 lékařů Národní gardy z amerických států Nebraska a Texas.

reklama
Květiny mě jen rozesmutní. Příběhy lidí, kteří kvůli covidu ztratili čich a chuť
Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva
Někteří lékaři už ani nepotřebují normální oblečení, říká o situaci v USA Konvalina
reklama
reklama
Žádný lockdown v Česku není, trvají si na svém Prymula s Babišem

Vláda

Domácí zpravodajství

Díky přednáškám jsem plul z Austrálie do Evropy zadarmo, vzpomínal cestovatel Stingl
Nikdo nevěří, že je to pouze na dva týdny, říká Prouza o nových opatřeních
Další články
reklama
reklama