reklama

Ústavní soud zrušil část volebního zákona. Klíčová změna ovlivní letošní volby

Ústavní soud zrušil část volebního zákona a ulevil koalicím. Právě probíhá tisková konference, na které šéf Ústavního soudu Pavel Rychetský zdůvodňuje rozhodnutí, které zásadně ovlivní letošní sněmovní volby.

reklama

„Kombinace D'Hondtova volebního dělitele s nestejně velkými kraji skutečně zasahuje výrazným způsobem do rovnosti volebních hlasů, a proto se rozhodl zrušit volební dělitel. Zrušili jsme i načítací klauzuli pro koalice,“ prohlásil ve středu dopoledne předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

D'Hondtova metoda

D'Hondtova metoda je jeden ze způsobů, jak se přepočítávají hlasy ve volbách na mandáty. Vypočítává se podle ní, kolik hlasů strany potřebují pro zisk jednoho mandátu (křesel poslanců ve Sněmovně). V každém kraji se přidělují mandáty zvlášť postupným dělením počtu hlasů pro jednotlivé strany. Nejtěžší je pro strany získat mandát v Karlovarském kraji, kde se rozděluje pět poslaneckých křesel. Aby strana na jeden dosáhla, musela tam ve volbách 2017 získat 10 procent voličů.

Tato přepočítávací metoda je v současnosti v praxi nejpoužívanější a má řadu modifikací. V ČR se používá od roku 1990 k výpočtu rozdělení mandátů v obecních zastupitelstvech, od roku 2000 ve volbách do zastupitelstev krajů, od roku 2002 ve volbách do Poslanecké sněmovny a od roku 2004 ve volbách do Evropského parlamentu.

Hlavním cílem rozhodování podle něj byl „příkaz zajistit rovné volební právo“. Rozhodnutím si polepší především malé strany.

Jde o to, kolik mandátů nakonec dostanou strany ve Sněmovně podle dosažených procent a hlasů v jednotlivých krajích. Dlouhodobě se hovoří o tom, že aktuální přepočet je především pro malé strany diskriminační. Soud svým rozhodnutím vyhověl stížnosti skupiny senátorů STAN, KDU-ČSL a TOP 09. Senátoři napadli některá jeho ustanovení týkající se systému voleb a rozdělování mandátů.

„Jedná se o pozůstatek opoziční smlouvy a tolerančního patentu a promítnutí většinových prvků do našeho volebního zákona,“ dodal zpravodaj Jan Filip.

Pro vstup do Sněmovny stačí koalicím pět procent

Soud ulevil i kandidujícím koalicím a hnutím. Pro vstup do Sněmovny postačí získat pět procent hlasů. ÚS zrušil aditivní klauzule, které činily 10, 15, respektive 20 procent.

Na vyjádření soudu okamžitě reagoval i ministr vnitra Jan Hamáček, pod jehož resort organizace voleb spadá. Neprodleně svolá jednání s ostatními politickými stranami.

Novelu Ústavního zákona musí ještě schválit Sněmovna i Senát. Opozice zrušení části volebního zákona vítá. Podle lidovců povede k narovnání pokřiveného prostředí, Piráti oceňují konec znevýhodňování malých stran.

„Ústavní soud právě zrušil znevýhodňování malých stran! Rozhodnutí vítám. Férové volby pro všechny zúčastněné hráče jsou základem naší demokracie. Stejně jako dodržování Ústavy včetně poměrného systému,“ uvedl šéf pirátských poslanců Jakub Michálek.

Předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka má ale obavy, že rozhodnutí přišlo krátký čas před volbami a poslanci i senátoři se o tom budou bavit dlouho.

„Návrh přišel šest měsíců před volbami a to není úplně šťastné,“ uvedl Chvojka s tím, že existuje řada variant, jak se bude moci ústavní zákon změnit.

Tagy:

Hlavní zprávy

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl
Politika

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl

Současná situace může být pro ČSSD počátkem konce, tvrdí bývalý šéf strany Jiří Paroubek. „Záleží na tom, kdo se teď zmocní vedení. Pokud to bude Jana Maláčová a vezme si k sobě pár schopných lidí, myslím si, že naděje je. Pokud se ale toho zmocní lidé řízeni Pochem nebo Chovancem, to znamená Petříček, Šmarda a takováto parta, bude to konec,“ řekl bývalý premiér Paroubek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň připustil, že je ochotný se ucházet o post hlavy státu.

Babiš řekl, kdy do Česka dorazí vakcína pro děti. Očkovat se budou moci už během svátků

Vakcína pro děti mezi pěti až jedenácti let do Česka dorazí 21. prosince, řekl ve svém pravidelném nedělním pořadu Čau lidi premiér Andrej Babiš (ANO). Základní dodávka od firmy Pfizer/BioNTech by měla obsahovat 300 tisíc dávek. Podle Babiše budou pediatři děti očkovat až od příštího ledna. Ve velkých nemocnicích s tím ale začnou už mezi svátky.

Kolonoskopie: Jsou na světě příjemnější věcí, ale může vám zachránit život, říká lékař

Nádor tlustého střeva, který stejnou měrou postihuje muže i ženy, patří mezi nejčastější typy rakoviny v Česku. Mnoho lidí prvotní příznaky banalizuje a zaměňuje jejich projevy s hemoroidy. Onkolog Jiří Tomášek upozorňuje, že objeví-li se krev ve stolici, je vhodné raději navštívit lékaře a vyloučit vážnější příčinu krvácení. Jaké jsou další příznaky karcinomu tlustého střeva a na jaká preventivní vyšetření mají lidé nárok?

Jak funguje mRNA vakcína? S DNA se ani nepotká, podívejte se na vysvětlující video

Řada lidí má nadále obavu z nového typu mRNA vakcín, mezi které patří i očkovací látky od společností Pfizer a Moderna. Společnost The Vaccine Makers Project proto představila velmi přehledné video, které se snaží obavy vyvrátit a přiblížit, jakým způsobem vakcíny ve skutečnosti fungují. Ukazují, že očkovací látka nijak nemění DNA, ale pouze učí imunitní systém vytvářet si protilátky.

reklama

Domácí zpravodajství

Husté sněžení způsobilo na některých místech dopravní kalamitu. A potíže budou i v pondělí

Kvůli hustému sněžení v neděli na některých místech České republiky silně kolabovala doprava. Kalamitu způsobil sníh například v Jihomoravském či Olomouckém kraji. A ani v pondělí na tom nebudeme o moc lépe. Na většině území Česka stále hrozí náledí a zmrazky, pokud zmrzne roztátý sníh, kterého do večera napadne někde až 15 centimetrů. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí do pondělního poledne, netýká se západu země.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

reklama