Sledujte ZÁZNAM: Vláda řešila úsporný tarif i úniky ze spisu ke kauze Dozimetr

Výběr redakce


Vláda jedná o návrhu ministerstva průmyslu a obchodu na zavedení takzvaného úsporného tarifu. Kompenzovat by měl v době navyšování cen energií část nákladů na spotřebu. Tiskovou konferenci po jednání vlády sledujte v přímém přenosu na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Domácnosti topící plynem či elektřinou by měly podle dosavadních informací dosáhnout maximálně na 9 000 korun. Tarif by měl platit rok od 1. října. Náklady státního rozpočtu na tuto pomoc ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) odhadl mezi 16 až 24 miliardami korun. Jednat by ministři měli i o odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje firmám, a to na tři měsíce od října.

Vláda se zabývala také ústavní novelou, která upraví podmínky pro vysílání vojáků do zahraničí a přejezdy cizích vojáků přes české území.

Schválit má vláda také navýšení nouzových zásob ropy ve státních hmotných rezervách. Probírat bude i plán na energetické úspory v budovách ústředních orgánů státní správy.

Ministerstva financí a zahraničních věcí předloží normy, které reagují na vpád Ruska na Ukrajinu a vytvoří podmínky pro přijímání vnitrostátních sankcí proti subjektům, které se dopustily závažného protiprávního jednání a nebyly dosud zařazeny na sankční seznam Evropské unie. Ministři proberou také návrh, jak nemocnicím nahradit peníze použité na nákup léků na COVID-19.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) plánuje během jednání kabinetu kolegy blíže informovat kvůli únikům informací ze spisu v kauze korupce v pražském dopravním podniku. Kvůli kontaktům s jedním z obviněných oznámil rezignaci ke konci června ministr školství Petr Gazdík (STAN). O jeho nástupci jedná hnutí STAN.