Myslivec na Opavsku zastřelil psa, umíral majitelce před očima. Trest je mírný, zuří lidé

Případ, kdy myslivec na Opavsku zastřelil border kolii přímo před očima majitelky, rezonuje mezi místními. Spolek, pod který muž spadá, se mu zatím rozhodl pozastavit povolenku k lovu do doby, než bude případ vyšetřen. Řadu lidí trest rozčílil, považují ho za příliš mírný. Příště si splete člověka s jelenem, obává se s mírnou mírou ironie jedna z uživatelek sociálních sítí. Fenka byla v okamžiku výstřelu na volno, ale od majitelky nebyla dál než deset metrů. Myslivec tvrdí, že měl políčeno na lišku.

Desetiletá border kolie Dixie naposledy vydechla nedaleko mysliveckého posedu. „Procházely jsme kolem stromu a zničehonic se nad námi ozvala rána. Když jsem se otočila, Dixie už ležela na zemi,“ popsala majitelka feny, která se od ní v době výstřelu nacházela zhruba deset metrů daleko. Myslivec po incidentu uvedl, že si na zvíře políčil v domnění, že jde o lišku.

ČTETE TAKÉ: Kadyrovův kůň zmizel ze stáje na Roudnicku. Plnokrevníka někdo ukradl, policie prosí o pomoc

Spolek, pod který myslivec spadal, se kvůli mimořádné události sešel. „Po vyhodnocení výbor rozhodl o pozastavení povolenky k lovu do doby vyšetření celého případu,“ uvedl na Facebooku. Ve zprávě jeho členové nad nešťastnou událostí vyjádřili lítost.

„Jen“ odebrání povolenky ale řadu lidí rozčílilo. „Jako opravdu? Pozastavení? To snad nemyslíte vážně, opravdu člověku, který nepozná rozdíl mezi border kolií a liškou, pouze pozastavíte povolení? Takového člověka chcete mít mezi sebou? Bohužel to hodně vypovídá o vašem spolku a ještě zhorší váš nynější obraz v očích lidí,“ napsala na sociální síti uživatelka Lada Š.

„Takový člověk by už neměl dostat flintu do ruky. Příště si na termovizi splete člověka s jelenem, ne? Když máte zbraň v ruce, tak není prostor pro chyby,“ napsala rozhořčeně další uživatelka. „Dotyčný je ostuda myslivců,“ dodala Majka J.

Šlo o chybu jednotlivce

Bez reakce nezůstal incident ani ze strany Okresního mysliveckého spolku Opava, který uvedl, že závěry nechá na prošetření policií. „Co je však jednoznačné, že zde máme nešťastnou majitelku, která přišla o psí parťačku a na jejímž místě by nechtěl být žádný myslivec, kynolog ani majitel psa,“ reagovali myslivci.

Zástupcům spolku se také nelíbí, že kvůli incidentu došlo k poškození pověsti. „Je to jen kvůli chybě jednotlivce. Proto jednoznačně odmítáme toto nezodpovědné chování, kterým dotyčný porušil bezpečnost střelby a mysliveckou etiku, a apelujeme na všechny myslivce, ať se při lovu řídí rozumem a zákony, aby k podobné události znovu nedošlo,“ dodali.

Na záznamu z dalekohledu zbraně, který redakci poskytl sám myslivec, je vidět, že pes je huňatý a váží asi 20 kilo. Liška má naopak štíhlé tělo a váží třikrát nebo čtyřikrát méně. Hlavní otázkou je, proč střílel v těsné blízkosti asfaltové silnice, po níž často jezdí cyklisté. „Mrzelo mě to, proto jsem se jí (majitelce) snažil omluvit,“ řekl myslivec reportérce CNN Prima NEWS.

Majitelka je ale ze smrti svého psa zdrcená. „Doprovázela mě každou životní událostí. Vyšla se mnou základku, odmaturovaly jsme, udělaly jsme mého bakaláře. Ona se mnou vstávala, snídala, večeřela a chodila spát,“ uvedla. Případem se teď zabývá policie.

Tagy: