reklama

Sloní azyl, který mění tvář thajského turismu

V azylu narazíte na celé sloní rodiny. Tak, jak je pro ně přirozené. Zdroj: ENP

V celém Thajsku najdete přibližně tři tisíce slonů v zajetí. Až do roku 1989 byli součástí dřevařského průmyslu. Dnes se o jejich „obživu“ stará turismus. V zemi se nachází více než dvě stě sloních center, kde si za poplatek můžete slona nakrmit, vykoupat se s ním nebo se na něm projet. Tato centra však na provoz nemusí splňovat žádné požadavky a disponovat licencí. V současné krizi však i ona přišla o zákazníky a jejich provozovatelům i slonům hrozí hlad. To se snaží změnit Lek Chailert a její Elephant Nature Park.

reklama

V tomto azylu (který je skutečným útočištěm pro slony a ne turistickou atrakcí) žijí více než tři tisíce zvířat. Osmdesát sedm z nich jsou sloni. Park vznikl v devadesátých letech na severu Thajska a stal se domovem pro jedince, kteří byli týráni či zneužívání pro práci či zábavu pro turisty. Sloni se zde mohou volně procházet na sto hektarovém pozemku. Kvůli thajským zákonům jsou ale na noc zavíráni do ubikací, aby se nedostali na zemědělskou půdu. I tady ale turisté mohou strávit část své dovolené a utratit peníze – jen s tím rozdílem, že zde o slony pečují a učí se o nich i o tom, jak se z těchto majestátních tvorů mohou stát otroci.

Sloni jsou nejen inteligentní a citlivé bytosti. Mají také velmi slině vyvinuté sociální vazby.
Sloni jsou nejen inteligentní a citlivé bytosti. Mají také velmi slině vyvinuté sociální vazby.

Sloni asijští jsou ohroženým druhem. Podle odborníků v Thajsku nežijí ani dvě tisícovky z nich a kvůli ztrátě životního prostředí toto číslo dál klesá. Další hrozbu pro ně představuje nezákonný odchyt a obchod. Podle Lek Chailert jde o jeden z nejpalčivějších problémů a osvětu o něm tu neberou na lehkou váhu. Mláďata jsou matkám odebírána co nejdříve, aby si zvykla na kontakt s lidmi. Pak je ale potřeba je ještě „zlomit“, aby se vůli lidí podvolila.

Kromě svobody si zde sloni užívají i luxusní svačinky. Zdroj: ENP
Kromě svobody si zde sloni užívají i luxusní svačinky. Zdroj: ENP

V současné chvíli se však park i turistická centra pod vedením Lek spojují. Kvůli nedostatku turistů se sloní centra potýkají i s nedostatkem příjmů. Proto hrozí, že sloni nebudou mít co jíst. Jedním z těchto center je i Maesa Elephant Camp, asi hodinu cesty od parku. Jeho majitelka Anchalee Kalampichit vidí park jako inspiraci k cestě ven z krize. Všech osmasedmdesát zdejších slonů se nyní bude moci poprvé pohybovat zcela volně a po znovuotevření se bude centrum soustředit na osvětu. S převážením turistů je konec. Tak jako ve skutečném azylu.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Politika

Razantní odpověď: Česko vyhostí dalších 22 ruských diplomatů a 48 pracovníků ambasády

Razantní odpověď: Česko vyhostí dalších 22 ruských diplomatů a 48 pracovníků ambasády

Česká republika zastropuje počet diplomatů na ruském velvyslanectví v Praze podle současného stavu na české ambasádě v Moskvě, řekl ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Rozhodnutí je platné od čtvrtka, ruská strana má na stažení pracovníků čas do konce května. Ve výsledku to znamená vyhoštění 22 ruských diplomatů a 48 dalších pracovníků velvyslanectví.

Rusko hrozí Ukrajině: Na Krymu cvičí 10 tisíc vojáků. Kyjev protestuje a volá po sankcích
Triko na doma? Národní tým ukázal nové dresy, fanoušci rýpali jako u lipové sady
Vondra: Je to studená diplomatická válka. K silovým řešením ze strany Ruska nedojde
Korupce na magistrátu? Kauza se točí kolem politika TOP 09 a pravé ruky Pospíšila
Ostravský hotel byl pro ruské agenty ideální. Doporučila jim ho jejich oběť z Vrbětic?
Flegr: Respirátory venku jsou nesmysl. Antigenní testy můžou pomoci zprovoznit služby
reklama
reklama
Zpackaná operace ruské rozvědky, komentoval Vrbětice Kulhánek. Váží si podpory spojenců

360°

Domácí zpravodajství

Dalších osm podezření na úmrtí po očkování. Česko jich celkem eviduje už 47
Další články
reklama
reklama