Jedy, výbušniny a elektrické ploty: Kvůli lidem na Srí Lance umírají sloni ve velkém

Během loňského roku na Srí Lance zemřel rekordní počet slonů. Z celkového počtu 361 mrtvých slonů mají na svědomí většinu ale lidé. Kvůli zabíjení ohrožených zvířat se neštítí sáhnout po jedech, elektrických plotech, ale i skrytých výbušninách. Ochránci zvířat proto vybízejí k větší ochraně a udržitelnosti vztahu k těmto národním zvířatům.

Během loňského roku na Srí Lance zemřel rekordní počet slonů. Z celkového počtu 361 mrtvých slonů mají na svědomí většinu lidé. Kvůli zabíjení ohrožených zvířat se neštítí sáhnout po jedech, elektrických plotech, ale i skrytých výbušninách. Ochránci zvířat proto vybízejí k větší ochraně a udržitelnosti vztahu k těmto národním zvířatům.

Mezi farmáři a slony stále častěji dochází ke konfliktům. Kvůli rozšiřování zemědělských ploch, ke kterému dochází od sedmdesátých let, kdy úřady začaly nabízet dotace za rozšíření produkce rýže, sloni přicházejí o své přirozené životní prostředí a farmáři je považují za konkurenty v honbě za potravou a vodou. Jediný slon totiž dokáže zmařit měsíční pěstitelské snahy v rámci několika minut. Za den potřebuje zkonzumovat až tři sta kilogramů potravy a sto padesát litrů vody. Proto se farmáři často uchylují k jejich nelegálnímu zabíjení. Podle ochránců zvířat může až za osmdesát pět procent loňských úmrtí slonů právě lidská činnost.

Snahy zatlačit slony do národních parků instalací elektrických plotů okolo zemědělských ploch nevyšly. Hnáni vidinou lahodné potravy se sloni naučili ploty přecházet na místech, kde nejsou pod proudem. Někteří farmáři se proto odklonili od úředně schválených petard k vystrašení slonů a začali si podomácku vyrábět bomby z výbušnin umístěných ve vydlabaných dýních. Ty pak pokládají na stezky, kterými sloni chodí. Následkem výbuchu jsou sloni smrtelně zraněni, ale v šoku ještě stihnout utéct z farmářových pozemků – tak se farmář vyhne postihu za jejich nezákonné zabití. Další farmáři sahají po otrávených plodinách. V posledních čtyřech letech takto zemřelo přinejmenším dvacet jedna slonů. Viníci nebyli odhaleni.

Jedno z možných řešení tohoto problému přináší organizace Project Orange Elephant. Jeho základem je skutečnost, že sloni vyloženě nesnáší citrusové plody a ze všech sil se jim snaží vyhýbat. Farmáři zapojení do programu proto mezi běžné plodiny na svých polích zasazují i pomerančové stromy, které slony odrazují od dalšího postupu. Vypěstované pomeranče jsou pak zpracovány na džus, jehož prodej pomáhá získávat prostředky na zabezpečení dalších farem.

Tagy: