reklama

Legendární Slovenská strela se po letech vrátila do Kopřivnice. Exponát ozdobí muzeum

Motorový vlak Slovenská strela se po více než dvou letech oprav vrátil zpátky do Kopřivnice, kde ho v Tatře v roce 1936 vyrobili. Technický skvost desítky let chátral. V dobách své největší slávy jezdil mezi Prahou a Bratislavou až 130kilometrovou rychlostí.

reklama

Vlak vyrobený za první republiky je celý zrestaurovaný: dřevěné obložení, nádherně měkké sedačky, ručně vyplétaný zavazadlový prostor i původní tapety.

„Vybírali se čalouníci, kteří umí dobový steh a dokáží sehnat takové dobové materiály, aby interiér imitoval první republiku. Museli jsme shánět i fajnšmekry, kteří si pamatují, jak Slovenská strela fungovala, i co se týká dieslových agregátů,“ popsal náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo (KDU-ČSL).

Jízda byla překvapivě pohodlná

Návrat Slovenské strely domů do Kopřivnice si nenechaly ujít desítky lidí. „Hodně jsem o tom četl a ze zvědavosti jsem se přišel podívat,“ uvedl jeden z pozorovatelů. „Slyšeli jsme to na poslední chvíli v rádiu ve čtvrtek ráno, tak jsme se honem oblékli, sedli do auta a jeli,“ popsali další.

„Musel jsem do toho dostat cit. Postupným ježděním se se strojem člověk sžije a pořádně se to naučí,“ uvedl strojvůdce Dušan Cihlář.

Jízdu si pochvaloval i průvodčí Marek Říha. „Jízda byla skvělá a překvapivě pohodlná. Shod motoru je velmi tichý,“ zhodnotil. Ve vlaku se nachází i malá kuchyňka, na které je možné si připravit čaj nebo kávu, aby cesta z Prahy do Bratislavy příjemně ubíhala.

Vlak, jehož renovace stála 80 milionů a je národní technickou památkou, bude stát jako exponát před novým technickým muzeem. Plánují se ale také občasné jízdy pro turisty.

Tagy:
vlak Tatra Bratislava strojvůdce průvodčí oprava Praha Slovenská strela Kopřivnice

Hlavní zprávy

Hamáčkovy pokuty za neobsazené byty? Jen předvolební plácnutí, říká politolog

Plán předsedy ČSSD Jana Hamáčka pokutovat majitele neobsazených bytů je podle politologa Lukáše Valeše jen předvolebním plácnutím do vody. S komentátory Miroslavem Koreckým z MF DNES a Martinem Schmarczem z Info.cz se ale shodli, že bydlení je klasické sociálnědemokratické téma. Problém podle nich je, že ČSSD za posledních osm let ve vládě jen slibovala, od činů ale zůstala daleko.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina

Mladá a nadějná česká policistka spáchala v poslední den své mise v Polsku loni v říjnu sebevraždu skokem z okna v 11. patře. Co k tomu Kristýnu Litomerickou dohnalo, nikdo neví. Zatímco rodina má důkazy o tom, že šlo o šikanu motivovanou národností i vzhledem, česká policie tvrdí, že důvodem byly osobní problémy. Proč ale policie téměř rok úmrtí kapitánky z cizinecké policie tajila? A vědělo vedení o Kristýniných potížích před tragédií?

Předjíždění cyklistů přes plnou čáru? Stále není jasno, nová vyhláška se upravuje

Přestože předepsaná vzdálenost 1,5 metru při předjíždění cyklistů ještě nevstoupila v platnost, už vzbudila řadu kontroverzí. Novela zákona přesně uvádí, kolik řidič za přestupek zaplatí, jak budou ale policisté přestupky kontrolovat, zatím neobjasnila. Nyní se ministerstvo dopravy snaží v zákoně upravit i pravidla o předjíždění cyklistů přes plnou čáru.

reklama

Domácí zpravodajství

Pohřební klaun či pouštění lodiček. Obliba alternativních smutečních obřadů roste

České pohřby se mění. Stále více Čechů volí místo klasického obřadu v krematoriu alternativní způsob rozloučení. Ať už na louce, u vody, se sázením stromu za zemřelého nebo vypuštěním lodičky po řece. V nabídce je ale dokonce i služba takzvaného pohřebního klauna. Ten nemá za cíl dělat na pohřbu třeskutou legraci, nýbrž s pomocí pozůstalých vytvořit netradiční interaktivní představení.

Maláčová se narodila jako 50letá žena, Fiala je zoufale necharismatický, míní novináři

ČSSD bojuje o to, aby se ve volbách do Poslanecké sněmovny dostala přes kritickou hranici pěti procent. Pomoci jim má i pořad Hustá dvojka, ve kterém vystupuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová a její kolega Matěj Stropnický. „Maláčová může fungovat na starší lidi, narodila se jako padesátiletá žena. Stropnický pak odvádí mnohem lepší práci, než když byl u Zelených,“ okomentoval dvojici šéfredaktor Mladé fronty Dnes Jaroslav Plesl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Babiš: Opozice ohrozila životy našich občanů. Kde berete tu drzost? reagoval Rakušan

Ostrý střet vyvolala debata o pandemickém zákoně, který schválila v tomto roce Poslanecká sněmovna. „Opozice udělala všechno, aby nám zazdila prodloužení nouzového stavu. Ohrozila životy našich občanů,“ řekl premiér Andrej Babiš v pořadu Česko hledá premiéra na CNN Prima NEWS. „Že máte drzost tohle říct. Máte na podrážce otisk bílého kříže,“ kontroval předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

Mají mít homosexuálové právo na manželství? Babiš a Fiala jsou proti, Rakušan pro

Homosexuálové by neměli mít stejné právo na svatbu jako heterosexuálové. V debatě Česko hledá premiéra se na tom shodli například Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (ODS), Zuzana Majerová Zahradníková (Trikolóra), Tomio Okamura (SPD) či Vojtěch Filip (KSČM). Proti registrovanému partnerství ovšem nejsou. Pro sňatky všech se naopak vyslovila například koalice STAN a Pirátů nebo šéf Přísahy Robert Šlachta.

reklama