reklama

Kazachstán popírá čínské zprávy o šíření se nemoci, která je smrtelnější než COVID-19

Kazachstán se v posledních dnech potýká s prudkým nárůstem počtu případů neznámé smrtící nemoci, která způsobuje zápal plic. Letos už jí podlehlo více než 1 700 lidí. Alespoň to podle stanice CNN tvrdí čínské úřady. Středoasijská země sice připustila zvýšený počet případů zápalu plic, popírá ale, že by se jednalo o něco nového nebo neznámého.

reklama

Na zápal plic zemřelo letos v Kazachstánu už 1 772 lidí, z toho 628 v červnu. Mezi oběťmi měli být i čínští občané. „Ta nemoc je mnohem smrtelnější než COVID-19,“ stojí podle CNN ve vyjádření čínské ambasády v Kazachstánu s tím, že se místním expertům zatím nepodařilo jasně definovat povahu viru, který zápal plic způsobuje.

K tématu

Podle čínského velvyslanectví v průběhu června prudce vzrostl počet případů nákazy neznámým virem napříč celou zemí. Na některých místech se prý objevují stovky nových případů denně, uvádí čínské úřady s odkazem na kazašská média. Mezi nejpostiženější města patří Atyrau, Aktobe a Šymkent.

Situace je v tomto ohledu dramatická také v hlavním městě Nur-Sultan (dříve Astana, pozn. red.). Počet pacientů se zápalem plic se v červnu meziročně zdvojnásobil, uvedla kazašská agentura Kazinform. „V poslední době je kvůli zápalu plic hospitalizováno okolo 300 lidí denně. Kromě toho se někteří léčí doma,“ cituje Kazinform šéfa zdravotnictví v Nur-Sultanu.

Na zprávu čínského velvyslanectví později zareagovaly kazašské úřady. Místní ministerstvo zdravotnictví připustilo zvýšený výskyt případů „virové pneumonie blíže neurčené etiologie“, ale popírá, že by se jednalo o něco neznámého nebo nového. „V odpovědi na tyto zprávy (čínského velvyslanectví) Ministerstvo zdravotnictví Kazachstánu oficiálně prohlašuje, že tyto informace neodpovídají realitě,“ stojí podle CNN ve vyjádření.

Prezident hrozí odvoláním vlády

Zatím tedy není zcela jasné, co přesně za vlnou pneumonie stojí. Kazachstán navíc zápolí s nárůstem počtu případů onemocnění COVID-19. Vláda po květnovém zmírnění opatření na konci minulého týdne opět přitáhla šrouby. Přesto počet potvrzených případů stoupl z 5 000 na téměř 55 000, včetně 264 úmrtí. Ve čtvrtek přibylo rekordních 1 962 nových případů, dnes tento údaj mírně klesl na 1 726.

Prezident téměř 19milionové země Kasym-Žomart Tokajev v pátek pohrozil odvoláním vlády, pokud se během následujících dvou týdnů situace nezlepší. Takjev podle serveru Fergana také nařídil vyhodit vedení fondu sociálního a zdravotního pojištění a společnosti, která je jediným distributorem léků v zemi. Vyhlásil 13. červenec dnem smutku za Kazachy, kteří podlehli COVID-19.

K tématu

Další hlavní zprávy

Zdravotnictví

Kubek: Vláda není schopná zajistit vakcíny. Zdravotníci o ně přitom mají zájem

Kubek: Vláda není schopná zajistit vakcíny. Zdravotníci o ně přitom mají zájem

V Česku bylo zatím naočkováno přes 80 tisíc zdravotníků. I když podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) většina nemocnic zaznamenala zájem svých zaměstnanců o očkování, přibývá zdravotníků, kteří vakcínu odmítají. Podle Milana Kubka je zájem zdravotníků dostatečný. Šéf České lékařské komory vidí problém spíš v nedostatku dávek vakcíny, za což viní vládu.

Boj Navalného s Putinem pokračuje. Natočil a ukázal prezidentův palác za 29 miliard
Turistka bloudila po Krušných horách v sandálech. Mám ponožky s membránou, bránila se
PŘEHLEDNĚ: Vědci odhalili šest rozdílných průběhů covidu. Jaké jsou jejich příznaky?
ON-LINE: Policie vtrhla do otevřených podniků. Byl zatčen první majitel restaurace
reklama
reklama
Kvóty na potraviny jsou nesmysl, říká najednou Babiš. Poslanci ANO je ale podpořili

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Zemřela pražská zastupitelka ODS Jaroslava Janderová. Podlehla covidu, bylo jí 70 let
Podívejte se, jak bude vypadat modernizovaná železnice z Prahy do Kladna
Další články
reklama
reklama