reklama

Kazachstán popírá čínské zprávy o šíření se nemoci, která je smrtelnější než COVID-19

Kazachstán se v posledních dnech potýká s prudkým nárůstem počtu případů neznámé smrtící nemoci, která způsobuje zápal plic. Letos už jí podlehlo více než 1 700 lidí. Alespoň to podle stanice CNN tvrdí čínské úřady. Středoasijská země sice připustila zvýšený počet případů zápalu plic, popírá ale, že by se jednalo o něco nového nebo neznámého.

reklama

Na zápal plic zemřelo letos v Kazachstánu už 1 772 lidí, z toho 628 v červnu. Mezi oběťmi měli být i čínští občané. „Ta nemoc je mnohem smrtelnější než COVID-19,“ stojí podle CNN ve vyjádření čínské ambasády v Kazachstánu s tím, že se místním expertům zatím nepodařilo jasně definovat povahu viru, který zápal plic způsobuje.

K tématu

Podle čínského velvyslanectví v průběhu června prudce vzrostl počet případů nákazy neznámým virem napříč celou zemí. Na některých místech se prý objevují stovky nových případů denně, uvádí čínské úřady s odkazem na kazašská média. Mezi nejpostiženější města patří Atyrau, Aktobe a Šymkent.

Situace je v tomto ohledu dramatická také v hlavním městě Nur-Sultan (dříve Astana, pozn. red.). Počet pacientů se zápalem plic se v červnu meziročně zdvojnásobil, uvedla kazašská agentura Kazinform. „V poslední době je kvůli zápalu plic hospitalizováno okolo 300 lidí denně. Kromě toho se někteří léčí doma,“ cituje Kazinform šéfa zdravotnictví v Nur-Sultanu.

Na zprávu čínského velvyslanectví později zareagovaly kazašské úřady. Místní ministerstvo zdravotnictví připustilo zvýšený výskyt případů „virové pneumonie blíže neurčené etiologie“, ale popírá, že by se jednalo o něco neznámého nebo nového. „V odpovědi na tyto zprávy (čínského velvyslanectví) Ministerstvo zdravotnictví Kazachstánu oficiálně prohlašuje, že tyto informace neodpovídají realitě,“ stojí podle CNN ve vyjádření.

Prezident hrozí odvoláním vlády

Zatím tedy není zcela jasné, co přesně za vlnou pneumonie stojí. Kazachstán navíc zápolí s nárůstem počtu případů onemocnění COVID-19. Vláda po květnovém zmírnění opatření na konci minulého týdne opět přitáhla šrouby. Přesto počet potvrzených případů stoupl z 5 000 na téměř 55 000, včetně 264 úmrtí. Ve čtvrtek přibylo rekordních 1 962 nových případů, dnes tento údaj mírně klesl na 1 726.

Prezident téměř 19milionové země Kasym-Žomart Tokajev v pátek pohrozil odvoláním vlády, pokud se během následujících dvou týdnů situace nezlepší. Takjev podle serveru Fergana také nařídil vyhodit vedení fondu sociálního a zdravotního pojištění a společnosti, která je jediným distributorem léků v zemi. Vyhlásil 13. červenec dnem smutku za Kazachy, kteří podlehli COVID-19.

K tématu

Další hlavní zprávy

Specifická krása. Díky lezení souzníte s přírodou, na pískovcové skály to chce odvahu

Specifická krása. Díky lezení souzníte s přírodou, na pískovcové skály to chce odvahu

Díky úspěchům lezce Adama Ondry se o sportovní lezení zajímá čím dál více lidí. Umělé lezecké stěny jsou občas přeplněné, ti zkušenější proto vyráží ven. Za „kumšt“ se dá považovat lezení na pískovcových skalách, které je o něco náročnější. Odměnou za zdolané špígry jsou nádherné výhledy a krása okolní přírody, se kterou člověk při lezení souzní.

reklama
Lidé v karanténě budou moci volit z auta pouze ve středu
Policie pátrá po ozbrojeném muži, který loupil v Chebu. Možná jde o zločince z Německa
reklama
reklama
Apokalyptické záběry z Bejrútu: Jak výbuch proměnil město v trosky

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Zemřela baletka Eva Horáková z Národního divadla, bylo jí padesát let
Derby Sparta–⁠Slavia se bude hrát 7. listopadu. Fotbalová liga má program pro 18 klubů
Další články
reklama
reklama