reklama

Kazachstán popírá čínské zprávy o šíření se nemoci, která je smrtelnější než COVID-19

Kazachstán se v posledních dnech potýká s prudkým nárůstem počtu případů neznámé smrtící nemoci, která způsobuje zápal plic. Letos už jí podlehlo více než 1 700 lidí. Alespoň to podle stanice CNN tvrdí čínské úřady. Středoasijská země sice připustila zvýšený počet případů zápalu plic, popírá ale, že by se jednalo o něco nového nebo neznámého.

reklama

Na zápal plic zemřelo letos v Kazachstánu už 1 772 lidí, z toho 628 v červnu. Mezi oběťmi měli být i čínští občané. „Ta nemoc je mnohem smrtelnější než COVID-19,“ stojí podle CNN ve vyjádření čínské ambasády v Kazachstánu s tím, že se místním expertům zatím nepodařilo jasně definovat povahu viru, který zápal plic způsobuje.

K tématu

Podle čínského velvyslanectví v průběhu června prudce vzrostl počet případů nákazy neznámým virem napříč celou zemí. Na některých místech se prý objevují stovky nových případů denně, uvádí čínské úřady s odkazem na kazašská média. Mezi nejpostiženější města patří Atyrau, Aktobe a Šymkent.

Situace je v tomto ohledu dramatická také v hlavním městě Nur-Sultan (dříve Astana, pozn. red.). Počet pacientů se zápalem plic se v červnu meziročně zdvojnásobil, uvedla kazašská agentura Kazinform. „V poslední době je kvůli zápalu plic hospitalizováno okolo 300 lidí denně. Kromě toho se někteří léčí doma,“ cituje Kazinform šéfa zdravotnictví v Nur-Sultanu.

Na zprávu čínského velvyslanectví později zareagovaly kazašské úřady. Místní ministerstvo zdravotnictví připustilo zvýšený výskyt případů „virové pneumonie blíže neurčené etiologie“, ale popírá, že by se jednalo o něco neznámého nebo nového. „V odpovědi na tyto zprávy (čínského velvyslanectví) Ministerstvo zdravotnictví Kazachstánu oficiálně prohlašuje, že tyto informace neodpovídají realitě,“ stojí podle CNN ve vyjádření.

Prezident hrozí odvoláním vlády

Zatím tedy není zcela jasné, co přesně za vlnou pneumonie stojí. Kazachstán navíc zápolí s nárůstem počtu případů onemocnění COVID-19. Vláda po květnovém zmírnění opatření na konci minulého týdne opět přitáhla šrouby. Přesto počet potvrzených případů stoupl z 5 000 na téměř 55 000, včetně 264 úmrtí. Ve čtvrtek přibylo rekordních 1 962 nových případů, dnes tento údaj mírně klesl na 1 726.

Prezident téměř 19milionové země Kasym-Žomart Tokajev v pátek pohrozil odvoláním vlády, pokud se během následujících dvou týdnů situace nezlepší. Takjev podle serveru Fergana také nařídil vyhodit vedení fondu sociálního a zdravotního pojištění a společnosti, která je jediným distributorem léků v zemi. Vyhlásil 13. červenec dnem smutku za Kazachy, kteří podlehli COVID-19.

K tématu

Další hlavní zprávy

360°

Hostomský: Největším přehmatem bylo zavření škol. Ať se všechny otevřou zítra

Hostomský: Největším přehmatem bylo zavření škol. Ať se všechny otevřou zítra

Největším přehmatem bylo zavření škol, prohlásil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové televize CNN Prima NEWS biochemik Zdeněk Hostomský. Podle něj měly děti chodit do škol celý rok, protože nejsou semeništěm nákazy. S ním souhlasil ekonom Miroslav Ševčík, podle kterého bylo zavření dětí doma jedním z největších zločinů. Šéf České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek ale v pořadu oponoval, že školy jsou velmi rizikové, což se podle něj potvrdilo už v létě.

Rozhovor

Petříček: Vyhazov z ministerstva je vysvobození. S Babišem se to nedá vydržet

Petříček: Vyhazov z ministerstva je vysvobození. S Babišem se to nedá vydržet

Stojím na recepci Černínského paláce. Exministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) přichází s úsměvem na rtech, v džínách a s baťohem. Se všemi se loučí, s ostrahou i s recepční. Po dlouhé době působí, jako když není pod tlakem. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS mluví o svém odvolání i o tom, proč nikdy nebouchl do stolu a neodešel z vlády, když byl k hnutí ANO několikrát kritický.

Nehody

Detaily Kellnerovy smrti: Vrtulník několik minut manévroval nad horskými hřebeny

Detaily Kellnerovy smrti: Vrtulník několik minut manévroval nad horskými hřebeny

  • Aktualizováno

Vrtulník, při jehož nehodě na Aljašce zemřel na konci března většinový vlastník investiční skupiny PPF Petr Kellner a další čtyři lidé, před pádem po několik minut pomalu manévroval těsně nad vrcholem horského hřebene. Vyplývá to z úterní zveřejněné předběžné zprávy amerického Národního úřadu pro bezpečnost v dopravě (NTSB).

Pirk: Epidemie končí, ať budou opatření jakákoliv. Rotační výuka ve školách je špatně
Počet lidí na ulici nebudeme omezovat, tvrdí policisté. Pandemický zákon k tomu nestačí
reklama
reklama
Obrovská párty v Londýně: Britové si ve velkém užívali otevřených hospod a zahrádek

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Jste největším hysterikem, vyslechl si Kubek. Ševčíkovi vzkázal: Nefušujte do medicíny
Studené počasí vydrží ještě několik dní. Meteorologové varují před sněhem
Pirk: Epidemie končí, ať budou opatření jakákoliv. Rotační výuka ve školách je špatně
Další články
reklama
reklama