reklama

Kazachstán popírá čínské zprávy o šíření se nemoci, která je smrtelnější než COVID-19

Kazachstán se v posledních dnech potýká s prudkým nárůstem počtu případů neznámé smrtící nemoci, která způsobuje zápal plic. Letos už jí podlehlo více než 1 700 lidí. Alespoň to podle stanice CNN tvrdí čínské úřady. Středoasijská země sice připustila zvýšený počet případů zápalu plic, popírá ale, že by se jednalo o něco nového nebo neznámého.

reklama

Na zápal plic zemřelo letos v Kazachstánu už 1 772 lidí, z toho 628 v červnu. Mezi oběťmi měli být i čínští občané. „Ta nemoc je mnohem smrtelnější než COVID-19,“ stojí podle CNN ve vyjádření čínské ambasády v Kazachstánu s tím, že se místním expertům zatím nepodařilo jasně definovat povahu viru, který zápal plic způsobuje.

Podle čínského velvyslanectví v průběhu června prudce vzrostl počet případů nákazy neznámým virem napříč celou zemí. Na některých místech se prý objevují stovky nových případů denně, uvádí čínské úřady s odkazem na kazašská média. Mezi nejpostiženější města patří Atyrau, Aktobe a Šymkent.

Situace je v tomto ohledu dramatická také v hlavním městě Nur-Sultan (dříve Astana, pozn. red.). Počet pacientů se zápalem plic se v červnu meziročně zdvojnásobil, uvedla kazašská agentura Kazinform. „V poslední době je kvůli zápalu plic hospitalizováno okolo 300 lidí denně. Kromě toho se někteří léčí doma,“ cituje Kazinform šéfa zdravotnictví v Nur-Sultanu.

Na zprávu čínského velvyslanectví později zareagovaly kazašské úřady. Místní ministerstvo zdravotnictví připustilo zvýšený výskyt případů „virové pneumonie blíže neurčené etiologie“, ale popírá, že by se jednalo o něco neznámého nebo nového. „V odpovědi na tyto zprávy (čínského velvyslanectví) Ministerstvo zdravotnictví Kazachstánu oficiálně prohlašuje, že tyto informace neodpovídají realitě,“ stojí podle CNN ve vyjádření.

Prezident hrozí odvoláním vlády

Zatím tedy není zcela jasné, co přesně za vlnou pneumonie stojí. Kazachstán navíc zápolí s nárůstem počtu případů onemocnění COVID-19. Vláda po květnovém zmírnění opatření na konci minulého týdne opět přitáhla šrouby. Přesto počet potvrzených případů stoupl z 5 000 na téměř 55 000, včetně 264 úmrtí. Ve čtvrtek přibylo rekordních 1 962 nových případů, dnes tento údaj mírně klesl na 1 726.

Prezident téměř 19milionové země Kasym-Žomart Tokajev v pátek pohrozil odvoláním vlády, pokud se během následujících dvou týdnů situace nezlepší. Takjev podle serveru Fergana také nařídil vyhodit vedení fondu sociálního a zdravotního pojištění a společnosti, která je jediným distributorem léků v zemi. Vyhlásil 13. červenec dnem smutku za Kazachy, kteří podlehli COVID-19.

Tagy:

Izrael bude jako první na světě očkovat třetí dávkou. Dostanou ji lidé starší 60 let

Aktualizováno

Izrael nabídne přeočkování třetí dávkou vakcíny proti COVID-19 od společností Pfizer a BioNTech osobám starším 60 let, oznámil ve čtvrtek izraelský premiér Naftali Bennett. Podle agentury AP tak bude Izrael první zemí, která začne očkování třetí dávkou této vakcíny nabízet široké veřejnosti. Jako první bude přeočkován prezident Jicchak Herzog.

ON-LINE: Česko má jisté další medaile. USA našly po odstoupení Bilesové novou hvězdu

Jiří Lipták a David Kostelecký předvedli ve finále střelby na trap fantastické výkony. Prvně jmenovaný je olympijským šampionem, Kostelecký má stříbro. Čtvrté místo ve finále dvojskifu získali veslaři Miroslav Vraštil a Jiří Šimánek. Tenistky Markéta Vondroušová a Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou se probojovaly do finále. Kanoistka Tereza Fišerová ve finále po sérii chyb skončila šestá. Plážoví volejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner dokázali ve svém prvním utkání po nákaze koronavirem prvně jmenovaného zvítězit.

Šlachta: I máma mi volala, že o mně mluví premiér Babiš jako o hezkém klukovi

„Slova o ‚hezkém klukovi‘ z úst premiéra Andreje Babiše (ANO) ve mně trošku vyvolala obavu, volala mi i máma,“ přiznal šéf hnutí Přísaha Robert Šlachta. Ať vypadá tak či onak, uznává, že to s ním ženy mohou mít těžké, vážnému vztahu se ale do budoucna nebrání, sdělil bývalý elitní policista ve speciálním vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Jeho určitou slabinou je prý čeština, proto si nechává příspěvky na sociálních sítích kontrolovat od kolegů, dodal ve vysílání CNN Prima NEWS.

Šlachta k volbám: Když to dopadne špatně, opijeme se. A když dobře, opijeme se málo

„Pokud podzimní volby pro hnutí Přísaha dopadnou špatně, tak se opijeme. A když dobře, tak se opijeme, ale jen málo,“ řekl s nadsázkou předseda hnutí a bývalý elitní policista Robert Šlachta. Původně byly jeho ambice menší, směřoval spíše na senátorské křeslo nebo starostu, nakonec ale založení hnutí nelituje, dodal ve speciálním vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

reklama

Domácí zpravodajství

Češi hlásí tisíce nežádoucích účinků po očkování. PŘEHLED nejčastějších potíží

Češi po očkování proti nemoci COVID-19 nahlásili už 7 095 podezření na nežádoucí účinky. Zdravotníci přitom rozdali už více než 10 milionů dávek. Za uplynulých sedm dní Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) eviduje zhruba 250 hlášení o vedlejších účincích. Druhý týden po sobě nepřibylo žádné podezření na úmrtí po očkování, celkový počet zůstává na 94.

K podpisům mě otec-diktátor vycvičil. Lidé za koblihy přehlíží zlo, říká Babiš ml.

Před více než dvěma lety poprvé veřejně promluvil syn českého premiéra Andrej Babiš mladší. Znovu pak o sobě dal vědět po řádění tornáda na jižní Moravě. Muž, který veřejnost zaskočil informací, že ho jeho otec nechal unést na Krym, aby nemohl svědčit v kauze Čapí hnízdo, si nyní nebere servítky. Po negativních zkušenostech nechápe, jak jeho otci mohou lidé důvěřovat. Redakce požádala o reakci na výroky premiéra Babiše (ANO), doposud neodpověděl. Dlouhodobě tvrdí, že jeho syn je psychicky nemocný.

reklama