Koronavirus útočí i na mozek a nervy, varují vědci. Lidé popisují i projevy hraničící s demencí

Koronavirus útočí i na mozek a nervy, varují vědci. Lidé popisují i projevy hraničící s demencí.

Richard Quest o koronaviru

Mnozí lidé, kteří prodělali nákazu koronavirem, se cítí dále velmi špatně, ačkoli lékaři už u nich označili nemoc za vyléčenou. Popisují velkou únavu, až nebezpečnou nemotornost vedoucí i k pádům a úrazům a také zmatenost, která může někomu chvílemi připomínat až projevy například Alzheimerovy choroby. Mluví o tom, že zapomněli, pro co šli, přinesli si jiný předmět, než pro jaký vyrazili, po cestě zakopli o překážku, kterou před tím dobře viděli a věděli o ní. Podobné zkušenosti má i hvězda CNN Richard Quest, který své pocity veřejně popsal. Otázkou postižení nervového systému u COVID-19 se už zabývají i vědci z české Společnosti infekčního lékařství ČLS JEP.

„To, co mě nejvíc znepokojuje, je, jak jsem extrémně nemotorný. Chci si u večeře vzít sklenici vody a vrátím se se slánkou a pepřenkou. Nebo jdu do kuchyně a zakopnu o židli. A to se neustále opakuje. Tuhle jsem upadl na ulici, když jsem se vracel z nákupu. Ta dlažební kostka tam byla, viděl jsem ji, nemůžu vinit nikoho jiného než sebe. Zjišťuji, že lékaři zatím úplně nerozumí systému, jak zánět funguje, ať už v mozku, nebo v jiných orgánech, a jak dlouho trvá, než se vše vrátí do původního stavu. Tím si teď procházím. Nevím, jak dlouho to bude trvat. Můj lékař specializovaný na infekční nemoci mi řekl, že to není tím, že by se mi virus vrátil,“ popisuje moderátor Richard Quest.

Dodává, že prošel i některými testy, jež se mimo jiné využívají při zjišťování příznaků Alzheimerovy choroby. „Dělal jsem spoustu cvičení, počítal pozpátku, odečítal jsem, kolik je hodin, vybavoval jsem si slova,“ popisuje s tím, že ho čeká ještě řada jiných testů. Vše s cílem zjistit, zda příznaky odezní a kdy.

O postižení nervového systému u COVID-19 už informuje i česká odborná společnost

Lékařské kapacity z Kliniky infekčních a tropických nemocí 1. LF UK a Nemocnice Na Bulovce, přednosta kliniky docent Hanuš Rozsypal a jeho kolega profesor Pavel Chalupa vydali pro odbornou společnost článek ohledně prvních informací týkajících se postižení nervového systému u COVID-19. Studii publikovali čínští autoři ze tří středisek zvláštní péče pro COVID-19 z Fakultní nemocnice Huazhong ve Wu-chanu, tedy z ohniska pandemie.

„Po vyhodnocení studie souboru 214 po sobě přijatých pacientů k hospitalizaci s laboratorně potvrzeným onemocněním COVID-19 autoři uvádějí charakteristické neurologické projevy infekce SARS-CoV-2 u 78 pacientů (36,4 %) ze souboru,“ uvádí lékaři.

Zmatenost a delirium, mozkové krvácení

Z neurologických projevů autoři popsali projevy centrálního nervového systému (CNS) – závratě, bolesti hlavy, poruchy vědomí, akutní cerebrovaskulární onemocnění (onemocnění CNS vznikající na podkladě poruch mozkových cév, pozn. red.), ataxie (porucha koordinace pohybů, pozn. red.) a epileptický záchvat, projevy periferního nervového systému (PNS) – poškození chuti, čichu a zraku i neuralgie. U poruchy vědomí pozorovali mimo jiné zmatenost a delirium.

„U akutního cerebrovaskulárního onemocnění diagnostikovali ischemickou cévní mozkovou příhodu (CMP) a mozkové krvácení,“ popisují vědci s tím, že pozorovali i postižení kosterních svalů, tedy stav, kdy měl pacient bolesti těchto svalů.

Někteří pacienti s postižením mozku byli bez příznaků COVID-19, varují lékaři

„Kromě cerebrovaskulárního onemocnění a poruchy vědomí se většina neurologických projevů objevila brzy na počátku onemocnění. Ze šesti pacientů s akutním cerebrovaskulárním onemocněním se dva dostavili na pohotovostní oddělení kvůli náhlému nástupu hemiplegie (obrna celé levé nebo pravé části těla, pozn. red.), ale bez typických příznaků (horečka, kašel, anorexie a průjem) pro COVID-19,“ uvádí studie.

„Někteří pacienti s horečkou a bolestmi hlavy byli přijati na oddělení neurologie poté, co byl původně vyloučen COVID-19 rutinními krevními testy a screeningovým plicním CT, ale o několik dní později již tito nemocní měli typické příznaky a diagnóza byla potvrzena pozitivním testem,“ varují lékaři z Wu-chanu a zdůrazňují, že někteří pacienti s koronavirem bez typických příznaků přišli k hospitalizaci pouze s neurologickými obtížemi.

„Lékaři by proto měli u pacientů s neurologickými projevy na infekci SARS-CoV-2 myslet a zahrnout ji do své diagnostické rozvahy, aby se zabránilo opožděné nebo nesprávně stanovené diagnóze včetně následných protiepidemických opatření,“ varují odborníci z první linie.

SARS-CoV-2 může infikovat nervový systém a kosterní sval

Závěrem lze konstatovat, že SARS-CoV-2 může infikovat nervový systém a kosterní sval, jakož i dýchací cesty. U osob se závažnou infekcí je neurologické postižení častější a zahrnuje akutní cerebrovaskulární onemocnění, poruchu vědomí a poškození kosterních svalů. Tato studie nabízí nové důležité klinické informace o COVID-19, které mohou klinickým lékařům pomoci zvýšit povědomí o těchto jeho možných neurologických projevech.

Tagy: