reklama

Čína varuje před dýmějovým morem. Podezření na „Černou smrt“ je ve Vnitřním Mongolsku

Dýmějový mor se projevuje boulemi v oblasti lymfatických uzlin.
Zdroj: Wikipedia

Úřady v čínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko v neděli vydaly varování poté, co tamní nemocnice v sobotu ohlásila, že má u jednoho pacienta podezření na dýmějový mor. Varování už se šíří i po sociálních sítích. Dýmějový mor se projevuje boulemi v oblasti lymfatických uzlin a byl ve středověku známý jako Černá smrt. Jde o vysoce infekční a mnohdy smrtelné onemocnění, které ve 14. století zahubilo 50 milionů lidí v Evropě, Africe a v Asii.

reklama

„Dýmějový mor je bakteriální onemocnění, které šíří blechy žijící na divokých hlodavcích, jako jsou svišťové. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) může nemoc zabít dospělého za méně než 24 hodin, pokud není včas zaléčen,“ varuje indický deník Times of India.

Město v čínském Vnitřním Mongolsku varuje před podezřením na bubonický neboli dýmějový mor, píše Channel New Asia.

Zákaz lovu a konzumace zvířat

Ve městě Bajannur byla zvýšena výstraha ze čtvrtého stupně na třetí na čtyřbodové škále. Pro tamní obyvatele z toho plyne zákaz lovu a konzumace zvířat, která by mohla nemoc přenášet, i povinnost hlásit nálezy mrtvých či nemocných svišťů. Lidé mají také informovat úřady v případě podezření na nákazu dýmějovým morem, či pokud zpozorují horečku bez jasné příčiny.

Loni v listopadu byly ve vnitřním Mongolsku hlášeny čtyři případy podezření na mor, z toho ve dvou případech mělo jít o nebezpečnější plicní mor.

Dýmějový mor se obvykle přenáší štípnutím blechy, moderními antibiotiky se dá léčit, ale bez rychlého nasazení léčby může způsobit vážné komplikace i smrt. Případy moru nejsou v Číně ojedinělé, ale ohniska jsou stále vzácnější. V letech 2009 až 2018 Čína ohlásila 26 případů a 11 úmrtí.

Sociálními sítěmi se šíří strach z „dalšího čínského viru“

Po novém typu koronaviru COVID-19, který se do celého světa rozšířil z čínského Wuchanu, jsou lidé na slovní spojení Čína a virus už zjevně citliví. Netrvalo dlouho a na varování před dýmějovým morem v Číně reagují lidé po celém světě na sociálních sítích. Vyjadřují obavy, že „další čínský vir přichází“. „Dýmějový mor, držte si klobouky,“ píše na Twitteru jeden z uživatelů.

„Po COVID-19 Čína hlásí dýmějový mor,“ dává do souvislosti obě události další ze stovek podobných reakcí, které zaplnily internet během krátké chvíle.

Na sociálních sítích lidé už vyjadřují strach z dalšího čínského viru.
Na sociálních sítích lidé už vyjadřují strach z dalšího čínského viru.
Zdroj: CNN Prima NEWS

Tagy: nemoc nákaza zvirata varování
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Stát firmám i živnostníkům přispěje na testy pro zaměstnance. Čtyřikrát do měsíce

Stát firmám i živnostníkům přispěje na testy pro zaměstnance. Čtyřikrát do měsíce

  • Aktualizováno

Stát bude firmám i živnostníkům kompenzovat plošné testování, za test jim dá až 60 korun. Nárok na příspěvek bude na čtyři testy na zaměstnance nebo osobu samostatně výdělečně činnou (OSVČ) měsíčně. Testování bude hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Po středečním mimořádném jednání vlády to v tiskové zprávě uvedl úřad vlády. O schválení testování na Twitteru informoval i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

360°

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Kvůli soustředění zdravotní péče na covidové pacienty bude umírat více lidí na rakovinu, sdělil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové primář Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Josef Škola. Lékaři na ně zkrátka nemají kapacity, což v pořadu na CNN Prima NEWS potvrdil i ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a rovněž lékař Petr Arenberger. Pacienty, kteří už nepotřebují podporu dýchání, pouštějí domů, aby mohli přijmout další.

Vláda chce prodloužit nouzový stav do konce března. Opozice mluví o právním kutilství
Jak hodnotí rok s koronavirem Miloš Zeman a Andrej Babiš? Sledujte nedělní Partii
Fanoušci se sesypali na Kluse, zpoplatnil svůj web. Nestydím se za to, říká zpěvák
Smartwings nad propastí. Hrozí insolvence, ČSA oznámily, že se chystají propouštět
reklama
reklama
Nekrolog za Důl Darkov: Fáral jsem tu 35 let a syn sedm roků, loučí se havíř

Reportáž

Domácí zpravodajství

Zpřísníme, opatření budou jako na jaře, prohlásil Babiš. Co tenkrát platilo?
Dvě lékařské roušky přes sebe odborníci nedoporučují. Zrušte to, žádají výrobci vládu
Další články
reklama
reklama