Sňatky homosexuálů ano, nebo ne? Mladí kandidáti do Sněmovny nemají jednotný názor

Často diskutovaná novela zákoníku o manželství pro homosexuály přinesla ostrou diskusi mezi mladými politiky, kteří kandidují v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny. Mám 165 centimetrů, a proto nikdy nebudu hrát basket. S tím se také nedá nic dělat, přirovnal v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS snahu LGBT komunity ke svým problémům Martin Malášek z SPD. Podle Filipa Toráče z KSČM by kupa gayů vychovávala děti lépe než někteří heterosexuálové.

Sněmovna na konci letošního dubna projednávala novelu občanského zákoníku, která by homosexuálům umožňovala uzavřít manželský svazek či adoptovat děti. Úprava zákona nakonec prošla prvním čtením. Do voleb se ale nestihne projednat kompletně, a tak „spadne pod stůl“. Přesto vyvolalo projednávání emotivní diskuzi, a to i napříč jednotlivými stranami.

„Zákon zatím není schválen, samotné parlamentní strany jsou v tomto ohledu nejednotné. Sám podporuji manželství pro všechny. V rodině mám člověka, kterého se to dotýká, a chtěl bych, aby měl stejná pravidla,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS 21letý kandidát do Sněmovny Jan Procházka (ČSSD).

S tím nesouhlasil další host debaty, který bude rovněž v říjnových volbách usilovat o poslanecké křeslo. „Manželství tu funguje staletí. Proti homosexuálům nic nemám. Jenže mám 165 centimetrů, a proto nikdy nebudu hrát basket, nedá se nic dělat. Nebráním se však úpravě o registrovaném partnerství. Ale s manželstvím muže a muže prostě nesouhlasím,“ uvedl 26letý Martin Malášek z SPD.

Ateistická zem se ohrazuje křesťanskou morálkou

Podle Procházky je však argumentace na základě historie slova a náboženských důvodů v tomto ohledu nesmyslná. „Česko jako jedna z velmi ateistický zemí se brání a ohrazuje křesťanskou morálkou,“ rýpl si do některých argumentů.

Komunistický kandidát do Sněmovny Filip Toráč se v pořadu překvapivě částečně zastal myšlenky adopce dětí homosexuálními páry. „Gayové za to nemůžou, takhle se narodili a musíme je tak brát. Nemůžeme říct, že jsou nemocní. Kupa gayů by byla schopná vychovávat děti líp než některé heterosexuální páry,“ míní 21letý politik.

Velký podíl na tom, jak to se zmíněnou novelou nakonec dopadne, bude mít nově sestavená Sněmovna, kterou si Češi zvolí v nadcházejících sněmovních volbách. Ty proběhnou 8. a 9. října.

Tagy:
homosexuálové manželství svatba gender politika adopce ČSSD CNN Prima NEWS KSČM Poslanecká sněmovna volby LGBT děti novela volby 2021 Svoboda a přímá demokracie Divoká karta Jan Procházka Filip Toráč Martin Malášek Poslanecká sněmovna ČR Občanský zákoník