Sněmovní volby by vyhrálo ANO, ukazuje nejnovější průzkum. Druhá by byla ODS, třetí Piráti

Volby do Sněmovny by nyní vyhrálo opoziční hnutí ANO, jehož podpora ale meziměsíčně klesla o čtyři procentní body na 34,5 procenta. Druhá by byla ODS se 16 procenty, třetí Piráti s 10,5 procenta. Do Sněmovny by se dostalo ještě hnutí SPD (8 procent) a STAN (6,5 procenta). Vládní TOP 09 a lidovci by skončili pod potřebnou pětiprocentní hranicí. Vyplývá to z průzkumu agentury Kantar pro Českou televizi (ČT).

Pokud by vládní strany kandidovaly v koalici Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), volilo by je 21,5 procenta lidí, ANO by mělo 35,5 procenta.

Hnutí ANO se v průzkumech dlouhodobě drží na první pozici. V modelu s jednotlivými stranami, který Kantar zveřejnil před měsícem, dosáhlo rekordní podpory 38,5 procenta. Nyní by mělo o čtyři procentní body méně.

ČTĚTE TAKÉ: Okamura nadále zůstane šéfem SPD. Na sjezdu kritizoval vládu, na místo dorazil i Zeman

Některé vládní strany si oproti minulému průzkumu mírně polepšily. Občanští demokraté by nyní získali o 1,5 procentního bodu více hlasů, Piráti si polepšili o jeden procentní bod. Opoziční hnutí SPD by si naopak o procentní bod pohoršilo. STAN by podle průzkumu volilo 6,5 procenta lidí, meziměsíčně o půl procentního bodu méně.

Ostatní strany by se podle aktuálního modelu do Sněmovny nedostaly. Vládní TOP 09 by získala 4,5 procenta hlasů, lidovci tři procenta. Stejného výsledku jako KDU-ČSL by dosáhli sociální demokraté a komunisté. Přísaha a Svobodní by obdrželi 2,5 procenta hlasů, o půl procentního bodu méně Zelení a strana PRO.

Do průzkumu agentury Kantar se mezi 18. březnem a 5. dubnem zapojilo 1 015 respondentů.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Klima je náš největší problém, tvrdí Hladík. Není, evropské zákazy nás zničí, varuje Dostálová

Tagy: