CNN Prima News sněmovní volby

sněmovní volby

Výpis příspěvků ke štítku „sněmovní volby“

EXKLUZIVNĚ: ANO boduje u seniorů, pětikoalice u vzdělaných. Až čtvrtina lidí volit nepůjde

Hnutí ANO dominuje předvolebnímu modelu. Největší podporu nachází u seniorů a lidí s nižším vzděláním, vládní strany naopak dokážou oslovit vysokoškolsky vzdělané i mladé. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu agentury STEM pro CNN Prima NEWS. V české společnosti ale panuje nejistota a nerozhodnost – třetina voličů si není jistá, zda půjde nakonec k urnám odevzdat svůj hlas. Pětina až čtvrtina Čechů by pak aktuálně možnost volit nevyužila.

EXKLUZIVNÍ MODEL: Nadvláda ANO trvá, drtivě by vyhrálo volby. Lidovce by porazili i komunisté

Sněmovní volby by drtivě vyhrálo hnutí ANO. Oproti předchozím měsícům ale posílila vládní ODS i Piráti, vyplývá z exkluzivního lednového modelu agentury STEM pro CNN Prima NEWS. Z vládní pětikoalice jsou na tom jednoznačně nejhůře lidovci – ve volebních preferencích skončili i za komunisty a sociální demokracií. Relativně stabilnímu výsledku by se těšilo hnutí STAN, TOP 09 by se naopak dostala do Sněmovny s odřenýma ušima, jelikož balancuje na pětiprocentní hranici potřebné pro vstup do dolní parlamentní komory.

Hnutí ANO by ve volbách dominovalo. Lidovci musí bít na poplach, v průzkumu pohořeli

Volby do Poslanecké sněmovny by nyní jasně vyhrálo hnutí ANO se ziskem 34,5 procenta hlasů, druhá ODS by získala 12,5 procenta, Piráti 11,5 procenta a SPD deset procent. Do Sněmovny by se dostalo ještě hnutí STAN se sedmiprocentní podporou a TOP 09 s rovnými pěti procenty hlasů. Lidovci by při samostatné kandidátce nepřekročili pětiprocentní hranici nutnou pro zisk mandátů. Pokud by vládní strany ODS, TOP 09 a KDU-ČSL kandidovaly stejně jako v minulých volbách jako koalice Spolu, hlasovalo by pro ně 18,5 procenta voličů. ANO by i v tom případě dostalo 34,5 procenta hlasů. Vyplývá to z volebního modelu agentury Kantar pro Českou televizi (ČT).

Voliči mi říkají pane premiére. Ťukat na dveře cizích lidí není snadné, přiznává Fiala

Koalice Spolu rozjela na Českou republiku nezvyklou kampaň. Politici osobně ťukají na dveře cizích lidí a zvou je k volbám. „Není to nejsnadnější způsob kampaně,“ připustil pro CNN Prima NEWS šéf ODS Petr Fiala. Reakce jsou ale podle něj vesměs pozitivní. „Voliči mě dokonce oslovují pane premiére. Ale nemám z toho radost,“ dodal lídr koalice Spolu.

Sledujte ŽIVĚ nový pořad Jak volí vaše peněženka: Ekonomické dopady voleb očima odborníků

Ceny v Česku rostou nejrychleji od roku 2012. Proč se to děje, kdo za to může a jak lze prudké zdražování zastavit? Na tyto a další věci se ekonomů a politiků budou ptát moderátoři nového pořadu Jak volí vaše peněženka. Vysíláme živě v pondělí 30. srpna v 18 hodin na CNN Prima NEWS. Hosty budou ekonomové Ilona Švihlíková a Mojmír Hampl, které vystřídá duo politiků Patrik Nacher (za ANO) a Radim Fiala (SPD).