Sněžku zasáhl orkán. Lanovka nejezdí, horská služba varuje před lavinami „velkých rozměrů“

Nejvyšší hora Česka Sněžka

Sněžku v pondělí zasáhl vítr o síle orkánu. Podle dat z měřicí stanice Poštovny Anežka na vrcholu Sněžky rychlost větru dopoledne v nárazech dosahovala více než 120 kilometrů za hodinu. Hranice orkánu činí 117,7 km/h. Kvůli silnému větru se nerozjel horní úsek lanovky na Sněžku, dolní z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu byl v provozu. Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti větru 60 km/h, uvedli lanovkáři na webu. Na Sněžce byla ráno mlha, kolem nuly, přičemž pocitová teplota vlivem větru klesla až k minus deseti stupňům.

Sněžka s výškou 1603 metrů ční nad krkonošské hřebeny volně do atmosféry a klima na ní je navzdory nevelké nadmořské výšce arktické a velehorské. Často neodráží celkový ráz počasí v Krkonoších.

ČTĚTE TAKÉ: Povodně už hrozí na více než 160 místech v Česku. Nejhorší situace je na Ohři a Labi

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů byla ráno mlha, dva stupně nad nulou, 115 centimetrů sněhu a vítr dosahoval rychlosti přes 50 km/h, uvedla na webu Horská služba Krkonoše.

V Krkonoších od pátku 22. prosince platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály. Při třetím stupni je lavinové nebezpečí značné a túry terénem vyžadují velkou opatrnost. Situace na horách v lavinových lokalitách při třetím stupni je označována za velmi zrádnou. Na hřebenech Krkonoš je zhruba 100 až 130 centimetrů sněhu.

„Na ledovou krustu napadlo za poslední sněžení 125 cm nového sněhu v kombinaci se silným jihozápadním až severozápadním větrem. Sníh se vlivem větru ukládá na závětrných svazích, v odtrhových zónách a ve žlabech. Teploty se pohybují na hřebenech hor nad nulou, srážky jsou dešťové a sněhová pokrývka je mokrá až podmáčená. Voda v sněhové pokrývce oslabuje její stabilitu,“ uvedl v pondělí ráno Robert Dlouhý z horské služby.

Během dne má pršet, mohou se vyskytnout laviny z mokrého sněhu a laviny klouzavé. „Uvolnění laviny je možné již při malém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích. V některých případech je možnost samovolného uvolnění lavin velkých a ve výjimečných případech i velmi velkých rozměrů, které se obvykle zastaví až v dolní části svahu,“ uvedl Dlouhý. Třetí stupeň lavinového nebezpečí platí také na polské straně Krkonoš.

Lavinovými lokalitami na české straně Krkonoš jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Na polské straně to jsou Sněžné jámy, Kociol Lomniczki nebo Bialy Jar. Ročně v horách sjede několik desítek lavin, které však nezasahují obydlená místa, lyžařské sjezdové tratě a přístupové cesty.

První stupeň lavinového nebezpečí byl v Krkonoších poprvé v této zimní sezoně vyhlášen 26. listopadu. Lavinové nebezpečí v Krkonoších stouplo na druhý stupeň 3. prosince a opět kleslo na první stupeň 7. prosince. Na druhý stupeň lavinové riziko vzrostlo opět ve čtvrtek 21. prosince a na třetí 22. prosince.

Tagy:
Krkonoše lavina Sněžka Česko orkán horská služba svah lanová dráha