reklama

Snížení sazby daně na 15 procent budu vládě rozmlouvat, řekl Zeman v Partii

Snížení sazby daně z příjmu nepokládám za dobré, řekl v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS prezident Miloš Zeman. Tyto změny hodlá vládě rozmlouvat. Kabinet se shodl na zavedení dvou sazeb daně z příjmu fyzických osob 15 a 23 procent, změnu musí ještě schválit parlament. Nyní činí efektivní zdanění pro zaměstnance 20,1 procenta. Jsem pro progresivní zdanění, ale ne pro takto trvalou úlevu, dodal Zeman.

reklama

„Nemám nic proti jednorázovým neopakujícím se dávkám, včetně těch pěti tisíc korun pro seniory či takzvané Pětadvacítky. Co mě znepokojuje, je pokus nabourat díru do státního rozpočtu úlevami, které by byly trvalé. Příkladem je patnáctiprocentní daňová sazba z příjmů, znamenala by podle odhadů výpadek státního rozpočtu ve výši 70 až 90 miliard korun,“ řekl prezident Zeman.

Vyšší daň 23 procent, která má platit pro občany s příjmy zhruba od 139 tisíc korun měsíčně, by se dle Zemana týkala pouze zlomku plátců daně. Na zavedení dvou sazeb daně z příjmu fyzických osob se shodla vláda hnutí ANO a ČSSD s podporou KSČM. Zároveň odsouhlasila zavedení superhrubé mzdy.

S rouškovným Zeman souhlasí

Debata se dotkla i půlmiliardového schodku státního rozpočtu. „Nejsem proti rozumnému zadlužování, ale jsem pro rozumné úspory. Snížení sazby daně z příjmu nepokládám za rozumné,“ uvedl dále prezident. Terezie Tománková se Miloše Zemana ptala, zda tedy vládě bude tento nápad rozmlouvat. „Určitě ano,“ řekl. Příležitost bude mít hned v pondělí, kdy se setká s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a vicepremiérem a ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD).

Jednorázovou pětitisícovou dávku, kterou vláda odsouhlasila pro seniory a jíž kritici považují za předvolební úplatek a nesystémový krok, Zeman podpořil. „Úroveň našich seniorů není příliš vysoká,“ řekl. „Rouškovné je v pořádku. Přál bych si, aby příští rok už nebyla žádná jednorázová dávka, ale pravidelná valorizace důchodů,“ dodal.

Tagy:
daně Miloš Zeman CNN Prima NEWS Partie Terezie Tománkové vláda progresivní zdanění

Hlavní zprávy

Při explozi domu v Liberci se zranilo 10 lidí včetně dětí. Někteří mají popáleniny
Požáry

Při explozi domu v Liberci se zranilo 10 lidí včetně dětí. Někteří mají popáleniny

Zranění po čtvrtečním ranním výbuchu v bytovém domě na okraji Liberce s následným požárem utrpělo deset lidí, mezi nimi i děti. Zranění jedné ženy je vážné, s popáleninami ji vrtulník přepravil do vinohradské nemocnice v Praze. V třípatrovém domě v Kateřinské ulici bylo v době výbuchu 15 lidí. Příčina a výše škod se bude teprve zjišťovat. Řekli to mluvčí záchranné služby a hasičů. Regionální mluvčí policie Vojtěch Robovský na webu policie uvedl, že přijali oznámení o možném výbuchu propanbutanové lahve.

Hromadná nehoda u Brna. Srazil se kamion a dalších šest vozů, na místě jsou zranění

Nehoda kamionu, dodávky a pěti osobních aut ve čtvrtek krátce před 7:00 uzavřela dálnici D52 za Pohořelicemi na Brněnsku ve směru na Brno, vyplývá z informací hasičů. Policisté dopravu odklánějí přes sjezd 23 na Pohořelice a Židlochovice, řekl mluvčí policistů David Chaloupka. Na místě jsou podle prvních informací dva zranění, uvedla mluvčí záchranářů Michaela Bothová.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Proti jadernému odpadu se postavím se samopalem v ruce: Obec na Vysočině úložiště nechce

Štamgast z hospody U kostela slibuje, že bude vesnici bránit se samopalem v ruce. Úložiště jaderného odpadu odmítají i farář se starostou. Vítejte v Rudíkově na Vysočině, dědině stojící na mohutném žulovém bloku. A právě do téhle skály by stát rád vyhloubil podzemní sklad pro vyhořelé palivo z atomových elektráren. „Nedovolíme to,“ říkají v Rudíkově. Mají ale reálnou šanci gigantické stavbě zabránit?

I příznaky zmutovaly. Místo úplné ztráty způsobuje omikron otupělost čichu. Co dalšího?

Britští vědci upozornili na řadu varovných příznaků signalizujících, že jste v počátečním stadiu nákazy omikronem. Jedná se například o bolest v krku, bolest hlavy, pocení, a to zejména v noci, a bolest uší. U mnohých pacientů omikron způsobuje i problémy s čichem, což byl jeden z prvních příznaků i předchozích variant, jenže tentokrát se projevuje trochu jinak.

reklama

Domácí zpravodajství

Nemůžeme si vyskakovat, covid jsme nezvládli. Bez očkování by to byl masakr, říká Kubek

Změn ve vládních opatřeních je už tolik, že je nejde všechny sledovat. Už se v nich neorientuju, přiznal šéf České lékařské komory Milan Kubek. V pořadu 360° upozornil, že i když některé evropské země už začaly rozvolňovat, se situací v České republice se dění v zahraničí srovnávat nedá kvůli menší proočkovanosti. „Nejsme zemí, která by si mohla dovolit příliš vyskakovat,“ řekl na CNN Prima NEWS.

reklama