reklama

Snížení sazby daně na 15 procent budu vládě rozmlouvat, řekl Zeman v Partii

Snížení sazby daně z příjmu nepokládám za dobré, řekl v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS prezident Miloš Zeman. Tyto změny hodlá vládě rozmlouvat. Kabinet se shodl na zavedení dvou sazeb daně z příjmu fyzických osob 15 a 23 procent, změnu musí ještě schválit parlament. Nyní činí efektivní zdanění pro zaměstnance 20,1 procenta. Jsem pro progresivní zdanění, ale ne pro takto trvalou úlevu, dodal Zeman.

reklama

„Nemám nic proti jednorázovým neopakujícím se dávkám, včetně těch pěti tisíc korun pro seniory či takzvané Pětadvacítky. Co mě znepokojuje, je pokus nabourat díru do státního rozpočtu úlevami, které by byly trvalé. Příkladem je patnáctiprocentní daňová sazba z příjmů, znamenala by podle odhadů výpadek státního rozpočtu ve výši 70 až 90 miliard korun,“ řekl prezident Zeman.

Vyšší daň 23 procent, která má platit pro občany s příjmy zhruba od 139 tisíc korun měsíčně, by se dle Zemana týkala pouze zlomku plátců daně. Na zavedení dvou sazeb daně z příjmu fyzických osob se shodla vláda hnutí ANO a ČSSD s podporou KSČM. Zároveň odsouhlasila zavedení superhrubé mzdy.

S rouškovným Zeman souhlasí

Debata se dotkla i půlmiliardového schodku státního rozpočtu. „Nejsem proti rozumnému zadlužování, ale jsem pro rozumné úspory. Snížení sazby daně z příjmu nepokládám za rozumné,“ uvedl dále prezident. Terezie Tománková se Miloše Zemana ptala, zda tedy vládě bude tento nápad rozmlouvat. „Určitě ano,“ řekl. Příležitost bude mít hned v pondělí, kdy se setká s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a vicepremiérem a ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD).

Jednorázovou pětitisícovou dávku, kterou vláda odsouhlasila pro seniory a jíž kritici považují za předvolební úplatek a nesystémový krok, Zeman podpořil. „Úroveň našich seniorů není příliš vysoká,“ řekl. „Rouškovné je v pořádku. Přál bych si, aby příští rok už nebyla žádná jednorázová dávka, ale pravidelná valorizace důchodů,“ dodal.

K tématu

Tagy: daně Miloš Zeman CNN Prima NEWS Partie Terezie Tománkové vláda progresivní zdanění

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Stát firmám i živnostníkům přispěje na testy pro zaměstnance. Čtyřikrát do měsíce

Stát firmám i živnostníkům přispěje na testy pro zaměstnance. Čtyřikrát do měsíce

  • Aktualizováno

Stát bude firmám i živnostníkům kompenzovat plošné testování, za test jim dá až 60 korun. Nárok na příspěvek bude na čtyři testy na zaměstnance nebo osobu samostatně výdělečně činnou (OSVČ) měsíčně. Testování bude hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Po středečním mimořádném jednání vlády to v tiskové zprávě uvedl úřad vlády. O schválení testování na Twitteru informoval i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

360°

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Kvůli soustředění zdravotní péče na covidové pacienty bude umírat více lidí na rakovinu, sdělil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové primář Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Josef Škola. Lékaři na ně zkrátka nemají kapacity, což v pořadu na CNN Prima NEWS potvrdil i ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a rovněž lékař Petr Arenberger. Pacienty, kteří už nepotřebují podporu dýchání, pouštějí domů, aby mohli přijmout další.

Vláda chce prodloužit nouzový stav do konce března. Opozice mluví o právním kutilství
Jak hodnotí rok s koronavirem Miloš Zeman a Andrej Babiš? Sledujte nedělní Partii
Fanoušci se sesypali na Kluse, zpoplatnil svůj web. Nestydím se za to, říká zpěvák
Smartwings nad propastí. Hrozí insolvence, ČSA oznámily, že se chystají propouštět
reklama
reklama
Nekrolog za Důl Darkov: Fáral jsem tu 35 let a syn sedm roků, loučí se havíř

Reportáž

Domácí zpravodajství

Zpřísníme, opatření budou jako na jaře, prohlásil Babiš. Co tenkrát platilo?
Dvě lékařské roušky přes sebe odborníci nedoporučují. Zrušte to, žádají výrobci vládu
Další články
reklama
reklama