reklama

Snížení sazby daně na 15 procent budu vládě rozmlouvat, řekl Zeman v Partii

Snížení sazby daně z příjmu nepokládám za dobré, řekl v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS prezident Miloš Zeman. Tyto změny hodlá vládě rozmlouvat. Kabinet se shodl na zavedení dvou sazeb daně z příjmu fyzických osob 15 a 23 procent, změnu musí ještě schválit parlament. Nyní činí efektivní zdanění pro zaměstnance 20,1 procenta. Jsem pro progresivní zdanění, ale ne pro takto trvalou úlevu, dodal Zeman.

reklama

„Nemám nic proti jednorázovým neopakujícím se dávkám, včetně těch pěti tisíc korun pro seniory či takzvané Pětadvacítky. Co mě znepokojuje, je pokus nabourat díru do státního rozpočtu úlevami, které by byly trvalé. Příkladem je patnáctiprocentní daňová sazba z příjmů, znamenala by podle odhadů výpadek státního rozpočtu ve výši 70 až 90 miliard korun,“ řekl prezident Zeman.

Vyšší daň 23 procent, která má platit pro občany s příjmy zhruba od 139 tisíc korun měsíčně, by se dle Zemana týkala pouze zlomku plátců daně. Na zavedení dvou sazeb daně z příjmu fyzických osob se shodla vláda hnutí ANO a ČSSD s podporou KSČM. Zároveň odsouhlasila zavedení superhrubé mzdy.

S rouškovným Zeman souhlasí

Debata se dotkla i půlmiliardového schodku státního rozpočtu. „Nejsem proti rozumnému zadlužování, ale jsem pro rozumné úspory. Snížení sazby daně z příjmu nepokládám za rozumné,“ uvedl dále prezident. Terezie Tománková se Miloše Zemana ptala, zda tedy vládě bude tento nápad rozmlouvat. „Určitě ano,“ řekl. Příležitost bude mít hned v pondělí, kdy se setká s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a vicepremiérem a ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD).

Jednorázovou pětitisícovou dávku, kterou vláda odsouhlasila pro seniory a jíž kritici považují za předvolební úplatek a nesystémový krok, Zeman podpořil. „Úroveň našich seniorů není příliš vysoká,“ řekl. „Rouškovné je v pořádku. Přál bych si, aby příští rok už nebyla žádná jednorázová dávka, ale pravidelná valorizace důchodů,“ dodal.

K tématu

Tagy: daně Miloš Zeman CNN Prima NEWS Partie Terezie Tománkové vláda progresivní zdanění

Další hlavní zprávy

Domácí

Hooligans: Odmítáme rozpoutání násilí po demonstraci. Střety vyprovokovala policie, tvrdí

Hooligans: Odmítáme rozpoutání násilí po demonstraci. Střety vyprovokovala policie, tvrdí

  • Aktualizováno

Českem stále rezonují dozvuky nedělní demonstrace na Staroměstském náměstí. Původně poklidný protest přerostl v násilné střety mezi částí demonstrantů a policisty. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) rozpoutali násilnosti fotbaloví chuligáni. Fanoušci ostravského Baníku, kteří byli jedni z hlavních iniciátorů spojení ultras a chuligánských skupin z celé republiky, to ale vidí jinak. Ve vyjádření pro CNN Prima NEWS z rozpoutání násilností viní policisty. Ti to ale odmítají, podle nich to nedává smysl.

reklama
Zadržený Berbr rezignoval na všechny své funkce ve fotbale. Končí také Chovanec
Desetitisíce lidí ve Francii uctili památku setnutého učitele. Podpořili je i imámové
Američané žasnou: Jak se mohlo Česko stát z premianta koronavirovým odpadlíkem?
reklama
reklama
Hrdinové nedělní demonstrace. Na policejní koně létaly dlažební kostky, přesto vydrželi

Krimi

Domácí zpravodajství

V karanténě je šéf krizového štábu Hamáček i zbytek vedení ČSSD
Další články
reklama
reklama