Testy potvrdily v sobotu skoro 11 tisíc nakažených koronavirem. Je to méně než před týdnem

Za sobotu testy v Česku odhalily 10 967 lidí nakažených koronavirem, zhruba o 1 500 méně než o týden dřív. Nových případů covidu v mezitýdenním srovnání ubylo počtvrté v tomto týdnu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

V nemocnicích bylo uplynulý den 6 431 pacientů s nemocí COVID-19, z toho více než tisíc ve vážném stavu. Počet hospitalizovaných se oproti předchozím dnům, kdy se pohyboval kolem 7 000, snížil. Oproti minulé sobotě je nicméně v nemocnicích o skoro 250 lidí víc.

Na 100 000 obyvatel za sedm dní připadá ke dnešku 1 096 potvrzených případů. Takzvané incidenční číslo v posledních dnech klesá, je také bezmála o sto nižší než minulou sobotu. Nynější vývoj epidemie podle některých prognóz může znamenat počátek zpomaleného šíření nákazy, zátěž nemocnic ale zůstává dál enormní.

Klíčovým ukazatelem je kromě obsazenosti nemocnic také pozitivita testů, která zůstává dál vysoká, ale už neroste. U lidí s příznaky nemoci se prokáže nákaza u každého třetího.

Mezitýdenní pokles nově zjištěných případů koronaviru zaznamenaly statistiky v tomto týdnu v úterý, čtvrtek, pátek i sobotu. Denní počty pozitivně testovaných dál zůstávají vysoké, dvakrát překročily 21 000.

Novým typem koronaviru se v Česku od loňského března prokazatelně nakazilo 2,24 milionu lidí, z nich 33 665 zemřelo. Od poloviny listopadu umírá s covidem kolem stovky pacientů denně. Za středu 1. prosince statistiky evidují podle aktualizovaných údajů 136 zemřelých s potvrzenou nákazou, nejvíce za jeden den od začátku dubna.

Zbrzdit epidemii a zmírnit zátěž nemocnic má pomoci očkování včetně posilující dávky vakcíny, pro kterou si v Česku přišel už milion lidí – ale zdaleka ne všichni, kteří by mohli. Nárok na ni mají lidé půl roku po ukončené vakcinaci, lidé nad 60 let a chronicky nemocní už po pěti měsících. V současné době má třetí dávku 58,4 procenta lidí, kteří na ni mají nárok, uvedli na Twitteru zástupci projektu Chytrá karanténa. Z těch, kterým je více než 60 let, dostalo posilovací dávku 66 procent.

Od ledna se platnost očkovacích certifikátů proti covidu zkrátí na devět měsíců a pro prodloužení bude nutné se znovu očkovat.

Zájem o posilovací dávky stoupá

V poslední době počty rozdaných dávek vakcíny stoupají, většina připadá právě na posilující dávky. V sobotu zdravotníci aplikovali 30 500 dávek vakcíny, o třetinu více než před týdnem, z nich bylo více než 25 000 posilujících. Dosud zdravotníci od konce loňského prosince podali 13,8 milionu dávek, dokončené očkování má v zemi s 10,7 milionu obyvatel okolo 6,4 milionu lidí. Očkovat se mohou zájemci od 12 let, v polovině prosince se otevře registrace i pro děti od pěti do 11 let. Bez očkování či dokladu o prodělané nemoci se dospělí nyní až na výjimky nedostanou například do restaurací, nemohou využít služby jako kadeřnictví nebo se kromě pracovních cest ubytovat.

Laboratoře v sobotu prověřily na přítomnost koronaviru podle průběžných údajů zhruba 65 000 PCR testů a přes 6 000 antigenních, celkově méně než před týdnem. Týdenní průměr pozitivních testů se zhruba od poloviny listopadu pohybuje u diagnostických indikací kolem 35 procent, tedy u testů pro lidi s příznaky onemocnění. V případě epidemiologické indikace, kdy se testuje po rizikovém kontaktu, je to kolem 15 procent. U preventivního a plošného testování se covid prokáže u osmi procent vzorků.

Tagy: