Sochor: Proč mají být restaurace zavřené, zatímco jsou obchodní domy přeplněné?

Rozvolnění a restaurace

Návrat do 4. stupně sytému PES bude znamenat další ztráty pro podnikatele v oboru gastronomie a hotelnictví, další zrušené živnosti, další zaniklé firmy, další možná tisíce lidí, kteří se budou muset přihlásit na úřadu práce, uvedl Radovan Sochor, předseda sekce Plzeňského kraje za Asociaci hotelů a restaurací a jednatel Plzeňského cateringu.

„Lidé do hospod opravdu přišli, na druhou stranu si nemyslím, že to byl nějaký boom nebo, že by docházelo k přeplňování restaurací. Opravdu restaurace si držely kapacitu 50 procent, která byla nařízená,“ uvedl Sochor v pořadu Nový den CNN Prima NEWS k ani ne týdennímu rozvolnění.

Těch, co nařízení nerespektovali, byl jen zlomek

„Já osobně jsem prošel několik restaurací v centru Plzně a opravdu jsme neshledali žádné provinění proti opatřením, která jsou nastavena. Takže myslím, že restaurace zákazníci navštívili, ale řádně a podle pravidel,“ uvedl svou zkušenost s dodržováním vládních opatření.

„Samozřejmě jsou tací v Praze nebo jinde, kteří tato nařízení nerespektovali, ale myslím si, že to je pouze zlomek a v zásadě ta opatření byla dodržována,“ dodal.

Příjmy restaurací v letošním a loňském roce jsou podle něj neporovnatelné. „Je skupina lidí, kteří přišli do restaurace, a skupina lidí, kteří mají trochu i strach se tam jít podívat, takže zájem není takový jako v minulých letech.“

Obrovský dopad dalšího zpřísnění

„Bude to znamenat další ztráty, další ztráty pro podnikatele v oboru gastronomie a hotelnictví obecně, což bude znamenat další zrušené živnosti, další zaniklé firmy, bude to znamenat další pravděpodobně stovky, možná tisíce lidí, kteří se budou muset přihlásit na úřadu práce. Ten dopad bude obrovský,“ dodal k opětovnému přesunu hospod do 4. stupně protiepidemickému systému PES s tím, že už tak je daný obor diskriminován.

„Nevidíme spravedlnost v tom, proč my máme být pod tvrdými restrikcemi a stejně tak zavření, a přitom mají být přeplněné obchodní domy a podobně. V tomto cítíme velkou nespravedlnost,“ dodal zástupce Asociace hotelů a restaurací.

Tagy:
gastronomie restaurace Plzeň CNN Prima NEWS Nový den Plzeňský kraj restrikce hotely bary Praha koronavirus PES Úřad práce České republiky Asociace hotelů a restaurací České republiky