reklama

Sochor: Proč mají být restaurace zavřené, zatímco jsou obchodní domy přeplněné?

Návrat do 4. stupně sytému PES bude znamenat další ztráty pro podnikatele v oboru gastronomie a hotelnictví, další zrušené živnosti, další zaniklé firmy, další možná tisíce lidí, kteří se budou muset přihlásit na úřadu práce, uvedl Radovan Sochor, předseda sekce Plzeňského kraje za Asociaci hotelů a restaurací a jednatel Plzeňského cateringu.

reklama

„Lidé do hospod opravdu přišli, na druhou stranu si nemyslím, že to byl nějaký boom nebo, že by docházelo k přeplňování restaurací. Opravdu restaurace si držely kapacitu 50 procent, která byla nařízená,“ uvedl Sochor v pořadu Nový den CNN Prima NEWS k ani ne týdennímu rozvolnění.

Těch, co nařízení nerespektovali, byl jen zlomek

„Já osobně jsem prošel několik restaurací v centru Plzně a opravdu jsme neshledali žádné provinění proti opatřením, která jsou nastavena. Takže myslím, že restaurace zákazníci navštívili, ale řádně a podle pravidel,“ uvedl svou zkušenost s dodržováním vládních opatření.

„Samozřejmě jsou tací v Praze nebo jinde, kteří tato nařízení nerespektovali, ale myslím si, že to je pouze zlomek a v zásadě ta opatření byla dodržována,“ dodal.

Příjmy restaurací v letošním a loňském roce jsou podle něj neporovnatelné. „Je skupina lidí, kteří přišli do restaurace, a skupina lidí, kteří mají trochu i strach se tam jít podívat, takže zájem není takový jako v minulých letech.“

Obrovský dopad dalšího zpřísnění

„Bude to znamenat další ztráty, další ztráty pro podnikatele v oboru gastronomie a hotelnictví obecně, což bude znamenat další zrušené živnosti, další zaniklé firmy, bude to znamenat další pravděpodobně stovky, možná tisíce lidí, kteří se budou muset přihlásit na úřadu práce. Ten dopad bude obrovský,“ dodal k opětovnému přesunu hospod do 4. stupně protiepidemickému systému PES s tím, že už tak je daný obor diskriminován.

„Nevidíme spravedlnost v tom, proč my máme být pod tvrdými restrikcemi a stejně tak zavření, a přitom mají být přeplněné obchodní domy a podobně. V tomto cítíme velkou nespravedlnost,“ dodal zástupce Asociace hotelů a restaurací.

Tagy:

Experti k protilátkám: Neví se, jaká hladina je potřeba. I nula může znamenat ochranu

Naměřené protilátky po prodělaném covidu se neuznávají jako alternativa k očkování, protože nejsou stanovené standardy. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to řekl biochemik Zdeněk Hostomský. Právě po uznávání protilátek volal premiér Andrej Babiš (ANO). Řada odborníků před takovým postupem ale varuje. Podle nich není totiž jasné, jaká úroveň protilátek dokáže člověka účinně před nákazou ochránit.

Sledujte 360° s šéfkou TOP 09 Pekarovou: Jak zpětně hodnotí kauzu Dominika Feriho?

Jak vypadá soukromí českých vrcholných politiků? Co si o jejich působení myslí rodina či blízké okolí? A v čem sami politici spatřují své přednosti a slabiny? To vše poodhaluje speciální letní seriál 360° Pavlíny Wolfové. Dalším hostem rozhovorového speciálu bude předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Pořad můžete sledovat od 21:20 na CNN Prima NEWS nebo zde v článku.

Živě
ON-LINE pátý den olympiády: Krejčíková a Siniaková jsou ve čtvrtfinále. Plavec Micka končí

Největším úspěchem české výpravy je zatím postup Markéty Vondroušové do čtvrtfinále tenisového turnaje. Porazila světovou dvojku Naomi Ósakaovou. Ve čtyřhře tenistky Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková porazily Španělky a jsou ve čtvrtfinále. Karolína Plíšková s Markétou Vondroušovou prohrály s Brazilkami a nepostupují. Ani plavec Jan Micka z rozplavby na 800 metrů volný způsob do finále nepostoupil. Úspěch pro české plavání zapsala Barbora Seemanová, která vybojovala první olympijské finále od roku 2000.

reklama

Domácí zpravodajství

Soudy nemají odpovědnost, ať se lidé řídí podle sebe, reaguje Babiš na zrušené opatření

Soudy podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nenesou odpovědnost za řízení státu v době pandemie. Uvedl to pro CNN Prima NEWS v úterý na návštěvě v Ústeckém kraji. Reagoval tak na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který zrušil vládní nařízení o nošení respirátorů ve vnitřních prostorách. Babiš dále uvedl, že by se lidé měli řídit spíš svým rozumem než podle rozhodnutí soudů.

Čeští lékaři už aplikovali přes 10 milionů dávek očkování proti covidu. Čísla klesají

Zdravotníci v Česku aplikovali od začátku očkování proti onemocnění COVID-19 přes deset milionů dávek vakcíny, k pondělnímu večeru jich ministerstvo zdravotnictví eviduje 10 064 380. V zemi se začalo očkovat na konci loňského prosince, ukončené očkování mělo k pondělku přes 4,6 milionu lidí. V pondělí v Česku přibylo 206 potvrzených případů koronaviru, zhruba o desítku méně než předchozí pondělí. Počty nově nakažených klesají v mezitýdenním srovnání devět dní po sobě.

Soud zrušil opatření vlády o respirátorech. Přestaňte nás ignorovat, vyzývá ministra

Aktuálně platné opatření ministerstva zdravotnictví o nošení respirátorů ve vnitřních prostorách není náležitě odůvodněné. Nejvyšší správní soud (NSS) ho proto zrušil. Zásah vstoupí v platnost za tři dny od právní moci rozsudku, ministerstvo tak má čas reagovat a odůvodnění doplnit. Podle NSS úřad dosud „systematicky ignoruje“ jeho rozhodnutí. Příště už by tak soud mohl rušit opatření hned, bez odkladu, který přiznal nyní. Verdikt je dostupný na úřední desce.

reklama