Desítky slovenských restauratérů a provozovatelů fitness center se bouří proti vládním opatřením. Již od úterý tak některé podniky avizují, že navzdory zákazům otevřou. Situace se vůbec nelíbí premiérovi Igoru Matovičovi, který mluví o anarchii.
V Košicích na východě Slovenska se na otevření svých podniků domluvilo několik místních podnikatelů. Od úterý tak ve městě bude v provozu nejméně 40 restaurací, barů a kaváren.
„Chceme fungovat i v normálním režimu, ve stejném, jako fungují velkoobchody, obchody a supermarkety. Chceme být otevření ve stejném módu, jako jsou otevřená kina, divadla či kostely,“ vysvětlil požadavky restauratérů Miroslav Heredoš z iniciativy Bojujeme za naše gastro.
Podle něj si totiž restauratéři neví s druhou vlnou pandemie koronaviru rady, nemají na nájmy a musí propouštět. Otevření svých podniků navzdory zákazům vidí jako jedinou možnost, jak se udržet. Podle představitelů iniciativy by se ve všech otevřených podnicích měly dodržovat hygienická pravidla a rozestupy.
V listopadu byl na demonstraci proti nařízením, v prosinci s koronavirem zemřel
V půlce listopadu se Peter účastnil demonstrace v Bratislavě. Nevěřil, že koronavirus existuje, odmítal dodržovat protiepidemická opatření, nosit roušku a bojoval za „svou svobodu“. Následně se covidem nakazil a ležel v nemocnici v umělém spánku připojený na přístrojích. V pátek v noci zemřel, oznámil jeho syn na Facebooku a prosil všechny, kteří proti epidemii bojují jako jeho otec, ať svůj postoj k této nebezpečné chorobě přehodnotí. Jako odstrašující příklad použila demonstranta i slovenská policie.
K gastronomické iniciativě se přidala i Unie fitness center Slovenska. „Obrovské množství členů unie zítra otevírá své podniky, připojujeme se k iniciativě,“ avizoval její šéf Pavel Kiseľ.
Matovič: Pokud otevřete, zavedete anarchii
Akce proti vládním opatřením se nelíbí slovenskému premiérovi Igoru Matovičovi. „Vyzývám každého člověka k zodpovědnosti. Svoboda bez zodpovědnosti vede k anarchii. Pokud toto udělají restaurace a fitness centra, zavedou anarchii,“ řekl k akci Matovič po pondělním jednání slovenské vlády.
Na Slovensku od propuknutí pandemie nemoci COVID-19 podlehlo přes tisíc lidí. V poslední době se navíc šíření koronaviru v zemi zrychlilo. Aktuálně platí, že lidé musí mít při cestách na Slovensko negativní výsledek testu na koronavirus, přičemž toto nařízení platí i pro pendlery.
V současnosti má země přes 31 tisíc aktivních případů nákazy. V porovnání s dosavadním vrcholem v první polovině listopadu to představuje pokles o více než dvě pětiny. S potvrzeným covidem bylo v závěru minulého týdne hospitalizováno 1 769 lidí, z toho 130 pacientů na jednotkách intenzivní péče.