reklama

Solidarita s rodinou ze zříceného domu v Liberci: Bydlí u sousedů, pomáhají i cizí lidé

Přišli úplně o všechno. Z domu, který opravovali osm let, zbyla jen hromada trosek. Rodina z Liberce, která v pondělí na poslední chvíli utíkala z domu, který se hroutil, teď začíná úplně od nuly. Naštěstí pomáhají sousedé, ale i zcela neznámí lidé.

reklama

Zeď dvoupodlažního domu, kterému dělníci kvůli pokládání hydroizolace odhalili základy, padá k zemi. Hana Kočová, která tu žila s dcerou a její rodinou osm let, si ty chvíle pořád v hlavě přehrává.

Jen tašku s oblečením, pro každého tři kusy

„Řekla jsem si, ať to klidně na mě spadne, že to je můj barák, že si tam potřebuju vzít aspoň svoje věci. Vběhla jsem tam a vůbec jsem nevěděla, co si mám vzít. Chápu lidi při povodních, že to člověku nemyslí,“ popsala dramatické momenty Kočová.

„Jednu tašku s oblečením, pro každého tři kusy nějakého šatstva. Malej mě poprosil, abych mu zachránil jenom počítač,“ dodal Milan Šír, zeť paní Kočové.

Během chvíle tak přišli doslova o všechno. Hasiči je už dovnitř nepustili. Bylo jen otázkou času, kdy spadne další zeď, stalo se to přímo v době živého vstupu do Hlavních zpráv.

Milan Šír s rodinou už to jen bezmocně sledovali. Přesto si uvědomují, jak obrovské štěstí měli. Kdyby dům začal praskat uprostřed noci, nemuseli se vůbec zachránit. „Při tom pomyšlení, že já bych byl na noční ten den a ráno bych si sem přijel vyhrabat rodinu… Radši budu mít zdravé děti a budu bydlet na zahradě v boudě,“ povzdechl si Šír.

Rodina nyní našla azyl u sousedů. „Sousedka byla hrozně hodná, že nás tady nechala bydlet. Říká, že můžeme zůstat, jak dlouho chceme,“ popsala Kočová s tím, že pomohli i cizí lidé, kteří zoufalé rodině darovali potřebné věci včetně například postele. „Všem strašně děkuju,“ dodala.

Co bude dál, je ale velká neznámá. Pád domu vyšetřuje policie, která si vyžádala odborné posudky. Pokud znalci řeknou, že za destrukci domu může neodborný postup stavební firmy, bude mít rodina nárok na peníze z pojistky. Jenže vypracování posudků potrvá minimálně několik měsíců a určit konkrétní příčinu bude velmi obtížné.

Pokud chcete rodině v obtížné situaci pomoci, můžete například přispět finanční částkou na transparentní účet 123-2588860237/0100.

K tématu

Další hlavní zprávy

360°

Politiku beru osobně. Vstoupit do ní ale nechci, trpěl bych, přiznal písničkář Klus

Politiku beru osobně. Vstoupit do ní ale nechci, trpěl bych, přiznal písničkář Klus

Od začátku své kariéry se skrze své písně Tomáš Klus vyjadřoval k politické situaci v zemi. Nyní adresuje album Čaučesko dvěma politikům – premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a prezidentovi Miloši Zemanovi. „Neútočím na jejich osobnost, ale na jejich skutky, které mají morální dopad na naši společnost,“ uvedl Klus v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS. Sám se však do politiky nehrne, protože by v ní prý trpěl.

Dopis generálů hýbe Francií. Le Penovou táhne vzhůru, lidé spekulují o převratu
Doufali jsme v zázrak. Lidé na sociálních sítích truchlí za 15letého Tomáše
Ruští agenti z Vrbětic povýšili. Pracují pro Kreml, tvrdí novinář Bellingcatu
Mistrovská Slavia nedala v poháru Spartě šanci. Sešívaní si finále zahrají s Plzní
reklama
reklama
Hamáčkovi věřím. Výměna Vrbětic za Sputnik V je nesmysl, zdůrazňuje Babiš

Politika

Domácí zpravodajství

Vláda musí prověřit únik informací v případu Vrbětice, rozhodli poslanci
Pacienti s rakovinou se bojí nejen nemoci, ale i její léčby, přiznal lékař Klener
Zatčený aktivista i vyjádření známých osobností. Česko si připomíná Pražské povstání
Další články
reklama
reklama