reklama

Solidarita s rodinou ze zříceného domu v Liberci: Bydlí u sousedů, pomáhají i cizí lidé

Přišli úplně o všechno. Z domu, který opravovali osm let, zbyla jen hromada trosek. Rodina z Liberce, která v pondělí na poslední chvíli utíkala z domu, který se hroutil, teď začíná úplně od nuly. Naštěstí pomáhají sousedé, ale i zcela neznámí lidé.

reklama

Zeď dvoupodlažního domu, kterému dělníci kvůli pokládání hydroizolace odhalili základy, padá k zemi. Hana Kočová, která tu žila s dcerou a její rodinou osm let, si ty chvíle pořád v hlavě přehrává.

Jen tašku s oblečením, pro každého tři kusy

„Řekla jsem si, ať to klidně na mě spadne, že to je můj barák, že si tam potřebuju vzít aspoň svoje věci. Vběhla jsem tam a vůbec jsem nevěděla, co si mám vzít. Chápu lidi při povodních, že to člověku nemyslí,“ popsala dramatické momenty Kočová.

„Jednu tašku s oblečením, pro každého tři kusy nějakého šatstva. Malej mě poprosil, abych mu zachránil jenom počítač,“ dodal Milan Šír, zeť paní Kočové.

Během chvíle tak přišli doslova o všechno. Hasiči je už dovnitř nepustili. Bylo jen otázkou času, kdy spadne další zeď, stalo se to přímo v době živého vstupu do Hlavních zpráv.

Milan Šír s rodinou už to jen bezmocně sledovali. Přesto si uvědomují, jak obrovské štěstí měli. Kdyby dům začal praskat uprostřed noci, nemuseli se vůbec zachránit. „Při tom pomyšlení, že já bych byl na noční ten den a ráno bych si sem přijel vyhrabat rodinu… Radši budu mít zdravé děti a budu bydlet na zahradě v boudě,“ povzdechl si Šír.

Rodina nyní našla azyl u sousedů. „Sousedka byla hrozně hodná, že nás tady nechala bydlet. Říká, že můžeme zůstat, jak dlouho chceme,“ popsala Kočová s tím, že pomohli i cizí lidé, kteří zoufalé rodině darovali potřebné věci včetně například postele. „Všem strašně děkuju,“ dodala.

Co bude dál, je ale velká neznámá. Pád domu vyšetřuje policie, která si vyžádala odborné posudky. Pokud znalci řeknou, že za destrukci domu může neodborný postup stavební firmy, bude mít rodina nárok na peníze z pojistky. Jenže vypracování posudků potrvá minimálně několik měsíců a určit konkrétní příčinu bude velmi obtížné.

Pokud chcete rodině v obtížné situaci pomoci, můžete například přispět finanční částkou na transparentní účet 123-2588860237/0100.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Stát firmám i živnostníkům přispěje na testy pro zaměstnance. Čtyřikrát do měsíce

Stát firmám i živnostníkům přispěje na testy pro zaměstnance. Čtyřikrát do měsíce

  • Aktualizováno

Stát bude firmám i živnostníkům kompenzovat plošné testování, za test jim dá až 60 korun. Nárok na příspěvek bude na čtyři testy na zaměstnance nebo osobu samostatně výdělečně činnou (OSVČ) měsíčně. Testování bude hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Po středečním mimořádném jednání vlády to v tiskové zprávě uvedl úřad vlády. O schválení testování na Twitteru informoval i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

360°

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Kvůli soustředění zdravotní péče na covidové pacienty bude umírat více lidí na rakovinu, sdělil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové primář Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Josef Škola. Lékaři na ně zkrátka nemají kapacity, což v pořadu na CNN Prima NEWS potvrdil i ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a rovněž lékař Petr Arenberger. Pacienty, kteří už nepotřebují podporu dýchání, pouštějí domů, aby mohli přijmout další.

Vláda chce prodloužit nouzový stav do konce března. Opozice mluví o právním kutilství
Jak hodnotí rok s koronavirem Miloš Zeman a Andrej Babiš? Sledujte nedělní Partii
Fanoušci se sesypali na Kluse, zpoplatnil svůj web. Nestydím se za to, říká zpěvák
Smartwings nad propastí. Hrozí insolvence, ČSA oznámily, že se chystají propouštět
reklama
reklama
Nekrolog za Důl Darkov: Fáral jsem tu 35 let a syn sedm roků, loučí se havíř

Reportáž

Domácí zpravodajství

Zpřísníme, opatření budou jako na jaře, prohlásil Babiš. Co tenkrát platilo?
Dvě lékařské roušky přes sebe odborníci nedoporučují. Zrušte to, žádají výrobci vládu
Další články
reklama
reklama