Solidarita s rodinou ze zříceného domu v Liberci: Bydlí u sousedů, pomáhají i cizí lidé

Přišli úplně o všechno. Z domu, který opravovali osm let, zbyla jen hromada trosek. Rodina z Liberce, která v pondělí na poslední chvíli utíkala z domu, který se hroutil, teď začíná úplně od nuly. Naštěstí pomáhají sousedé, ale i zcela neznámí lidé.

Zeď dvoupodlažního domu, kterému dělníci kvůli pokládání hydroizolace odhalili základy, padá k zemi. Hana Kočová, která tu žila s dcerou a její rodinou osm let, si ty chvíle pořád v hlavě přehrává.

Jen tašku s oblečením, pro každého tři kusy

„Řekla jsem si, ať to klidně na mě spadne, že to je můj barák, že si tam potřebuju vzít aspoň svoje věci. Vběhla jsem tam a vůbec jsem nevěděla, co si mám vzít. Chápu lidi při povodních, že to člověku nemyslí,“ popsala dramatické momenty Kočová.

„Jednu tašku s oblečením, pro každého tři kusy nějakého šatstva. Malej mě poprosil, abych mu zachránil jenom počítač,“ dodal Milan Šír, zeť paní Kočové.

Během chvíle tak přišli doslova o všechno. Hasiči je už dovnitř nepustili. Bylo jen otázkou času, kdy spadne další zeď, stalo se to přímo v době živého vstupu do Hlavních zpráv.

Milan Šír s rodinou už to jen bezmocně sledovali. Přesto si uvědomují, jak obrovské štěstí měli. Kdyby dům začal praskat uprostřed noci, nemuseli se vůbec zachránit. „Při tom pomyšlení, že já bych byl na noční ten den a ráno bych si sem přijel vyhrabat rodinu… Radši budu mít zdravé děti a budu bydlet na zahradě v boudě,“ povzdechl si Šír.

Rodina nyní našla azyl u sousedů. „Sousedka byla hrozně hodná, že nás tady nechala bydlet. Říká, že můžeme zůstat, jak dlouho chceme,“ popsala Kočová s tím, že pomohli i cizí lidé, kteří zoufalé rodině darovali potřebné věci včetně například postele. „Všem strašně děkuju,“ dodala.

Co bude dál, je ale velká neznámá. Pád domu vyšetřuje policie, která si vyžádala odborné posudky. Pokud znalci řeknou, že za destrukci domu může neodborný postup stavební firmy, bude mít rodina nárok na peníze z pojistky. Jenže vypracování posudků potrvá minimálně několik měsíců a určit konkrétní příčinu bude velmi obtížné.

Pokud chcete rodině v obtížné situaci pomoci, můžete například přispět finanční částkou na transparentní účet 123-2588860237/0100.

Tagy: