reklama

Solidarita s rodinou ze zříceného domu v Liberci: Bydlí u sousedů, pomáhají i cizí lidé

Přišli úplně o všechno. Z domu, který opravovali osm let, zbyla jen hromada trosek. Rodina z Liberce, která v pondělí na poslední chvíli utíkala z domu, který se hroutil, teď začíná úplně od nuly. Naštěstí pomáhají sousedé, ale i zcela neznámí lidé.

reklama

Zeď dvoupodlažního domu, kterému dělníci kvůli pokládání hydroizolace odhalili základy, padá k zemi. Hana Kočová, která tu žila s dcerou a její rodinou osm let, si ty chvíle pořád v hlavě přehrává.

Jen tašku s oblečením, pro každého tři kusy

„Řekla jsem si, ať to klidně na mě spadne, že to je můj barák, že si tam potřebuju vzít aspoň svoje věci. Vběhla jsem tam a vůbec jsem nevěděla, co si mám vzít. Chápu lidi při povodních, že to člověku nemyslí,“ popsala dramatické momenty Kočová.

„Jednu tašku s oblečením, pro každého tři kusy nějakého šatstva. Malej mě poprosil, abych mu zachránil jenom počítač,“ dodal Milan Šír, zeť paní Kočové.

Během chvíle tak přišli doslova o všechno. Hasiči je už dovnitř nepustili. Bylo jen otázkou času, kdy spadne další zeď, stalo se to přímo v době živého vstupu do Hlavních zpráv.

Milan Šír s rodinou už to jen bezmocně sledovali. Přesto si uvědomují, jak obrovské štěstí měli. Kdyby dům začal praskat uprostřed noci, nemuseli se vůbec zachránit. „Při tom pomyšlení, že já bych byl na noční ten den a ráno bych si sem přijel vyhrabat rodinu… Radši budu mít zdravé děti a budu bydlet na zahradě v boudě,“ povzdechl si Šír.

Rodina nyní našla azyl u sousedů. „Sousedka byla hrozně hodná, že nás tady nechala bydlet. Říká, že můžeme zůstat, jak dlouho chceme,“ popsala Kočová s tím, že pomohli i cizí lidé, kteří zoufalé rodině darovali potřebné věci včetně například postele. „Všem strašně děkuju,“ dodala.

Co bude dál, je ale velká neznámá. Pád domu vyšetřuje policie, která si vyžádala odborné posudky. Pokud znalci řeknou, že za destrukci domu může neodborný postup stavební firmy, bude mít rodina nárok na peníze z pojistky. Jenže vypracování posudků potrvá minimálně několik měsíců a určit konkrétní příčinu bude velmi obtížné.

Pokud chcete rodině v obtížné situaci pomoci, můžete například přispět finanční částkou na transparentní účet 123-2588860237/0100.

K tématu

Další hlavní zprávy

Domácí

Hooligans: Odmítáme rozpoutání násilí po demonstraci. Střety vyprovokovala policie, tvrdí

Hooligans: Odmítáme rozpoutání násilí po demonstraci. Střety vyprovokovala policie, tvrdí

  • Aktualizováno

Českem stále rezonují dozvuky nedělní demonstrace na Staroměstském náměstí. Původně poklidný protest přerostl v násilné střety mezi částí demonstrantů a policisty. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) rozpoutali násilnosti fotbaloví chuligáni. Fanoušci ostravského Baníku, kteří byli jedni z hlavních iniciátorů spojení ultras a chuligánských skupin z celé republiky, to ale vidí jinak. Ve vyjádření pro CNN Prima NEWS z rozpoutání násilností viní policisty. Ti to ale odmítají, podle nich to nedává smysl.

Domácí

Bezpečnostní expert o protestu: Policie zakročila správně, chuligáni vyhledávají střet

Bezpečnostní expert o protestu: Policie zakročila správně, chuligáni vyhledávají střet

Koně, slzný plyn a vodní děla na straně policie. Z opačné strany lahve, kameny a dělobuchy. Nedělní pražská demonstrace proti vládním opatřením se zvrhla v násilnosti. Policie předvedla 144 lidí, z nich stíhá 14. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) požaduje nejvyšší možné tresty jak pro organizátory, tak pro účastníky, kteří nedodržovali rozestupy a neměli roušky. Částky mohou jít do milionů korun. Nedělní demonstraci se věnoval i pořad 360° Pavlíny Wolfové.

reklama
Zadržený Berbr rezignoval na všechny své funkce ve fotbale. Končí také Chovanec
Desetitisíce lidí ve Francii uctili památku setnutého učitele. Podpořili je i imámové
Američané žasnou: Jak se mohlo Česko stát z premianta koronavirovým odpadlíkem?
Nový policejní systém za vteřinu rozpozná obličej. Praha ho v ulicích nechce
reklama
reklama
Hrdinové nedělní demonstrace. Na policejní koně létaly dlažební kostky, přesto vydrželi

Krimi

Domácí zpravodajství

V karanténě je šéf krizového štábu Hamáček i zbytek vedení ČSSD
Další články
reklama
reklama