reklama

Pád domu v Liberci vyšetřují kriminalisté. Bagr ho srovnal se zemí i s osobními věcmi

Kriminalisté vyšetřují, kdo zavinil zborcení rodinného domu v Liberci. V pondělí v podvečer z něj hasiči na poslední chvíli evakuovali pět lidí – tři dospělé a dvě děti. Krátce poté spadla jedna z bočních zdí. Dům procházel rekonstrukcí. Jestli mají stavební práce souvislost se zřícením, teď budou muset určit znalci.

reklama

Zborcení části domu zachytil na videu divák TV Prima. Sto let stará vila na záběrech najednou připomíná domeček z karet, tak lehce se jedna ze zdí hroutí k zemi. Tím to neskončilo a hasiči se začali chystat na co nejrychlejší demolici.

K tématu

Další kus zdi pak spadl přímo v živém vstupu do pondělních Hlavních zpráv. „Pokud ten dům spadne, tak to bude během dnešní noci… A v tuto chvíli nám to padá, takže to máme v přímém přenosu,“ okomentoval pád další části domu řídící důstojník hasičů Petr Štajnc.

K domu se nikdo nesměl ani přiblížit. Rodina, která vyběhla nalehko, najednou zůstala bez osobních věcí, bez oblečení. Všechno co měli, bylo uvnitř domu a z nařízení statika se do něj už nikdo nesměl vrátit. Hasiči, kteří se pohybovali v jeho blízkosti, tvrdili, že neustále slyší praskání, jak konstrukce domu stále pracovala.

Po deváté hodině večer dorazila speciální bourací technika hasičů a začala řízená demolice – tak, aby se předešlo nekotrolovanému pádu domu do ulice a případným dalším škodám.

„Je krátce po desáté hodině, demolice probíhá poměrně pomalu, bagr doslova odlamuje kousek po kousku a hasiči okamžitě skrápějí sutiny, aby se do okolí nešířil prach,“ popsal z místa reportér CNN Prima NEWS Libor Tampier.

K tématu

Hasiči nakonec na místě pracovali až do brzkého rána. Teď je čas řešit otázku, kdo za zborcení domu může. Podle sousedů dělníci už několik dní odkrývali základy domu kvůli hydroizolaci. „Jsou to staré domy, které stojí na perku. Jakmile odkryjete základy, barák někam odjede,“ tvrdil Igor Horáček, který žije v sousedním domě.

Zborcení domu vyšetřují kriminalisté

Souvislost s výkopem okolo domu tu podle statika být může i nemusí. „Zemina tlačí na ty základy nebo na tu suterénní zeď zvenčí, pak ten tlak najednou zmizí,“ uvedl statik Aleš Vacek. Stejně tak ale hraje roli i konstrukce domu, která mohla být narušená stavebními úpravami v minulosti.

Okolnosti destrukce domu vyšetřují kriminalisté pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti, podle námi osloveného soudního znalce v oboru statiky bude ale velmi obtížné přesné příčiny určit. „Zkoumal bych samozřejmě historii a rozsah prací té firmy, ale jelikož dům je spadlý a zbouraný, tak to znalcovi vůbec nezávidím. Jak to může vůbec zjistit? Podle mě je to skoro nereálné,“ doplnil Vacek.

Rodina, která přišla prakticky o všechno, zatím našla přístřeší u přátel. S oblečením pomohl Český červený kříž, pomocnou ruku nabízí i liberecká radnice. O konkrétní podobě pomoci se ale teprve bude jednat.

Další hlavní zprávy

Německo

Z kočárku vylétlo dítě, na zemi zůstaly boty. Svědci popsali hrůzný útok v Německu

Z kočárku vylétlo dítě, na zemi zůstaly boty. Svědci popsali hrůzný útok v Německu

Hororový pohled. Tak svědci popisují moment, kdy v německém městě Trevír do chodců v pěší zóně najelo auto. Jedno miminko mělo po nárazu vypadnout z kočárku, vzduchem letělo více lidí. Mezi čtyřmi oběťmi je i devítiměsíční dítě. Starosta města hovořil i o zemřelé dívce, po níž zůstal na ulici pár tenisek. Řidič podle svědků najel do davu úmyslně, zraněných je až 30 lidí.

Zahraničí

Policejní razie v bruselském gay baru: Párty se účastnil i Orbánův europoslanec

Policejní razie v bruselském gay baru: Párty se účastnil i Orbánův europoslanec

Bruselská policie aktuálně zasahuje u podobných případů jako ta česká – nelegální párty. V pátek provedla razii na jedné takové akci v gay baru. Při zjišťování totožností zadržených účastníků narazili policisté na jednoho, jehož účast by nejspíš čekal málokdo. Na večírku, který některá média označují za „orgie“, byl totiž i europoslanec za maďarskou stranu Fidesz premiéra Viktora Orbána, která přitom vystupuje proti LGBT komunitám.

Houslový virtuos Svěcený: Problém je psychika, na tu roušky nefungují. Hudba léčí
Vakcína proti covidu by v Česku mohla být na přelomu ledna a února, řekl Blatný
Demonstrace podnikatelů: Požadují finanční kompenzaci, zapomněli si však doma roušky
Česká výzkumná republika. Na vědu dáváme více než dvojnásobek toho, co Slováci
Porodila dřív, než ji stihli otestovat. K dítěti matku pustili až po dvaceti dnech
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Kadeřnictví, hospody, obchody i bazény. Ve čtvrtek se otevře všechno

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Češi jsou alkoholici Evropy. Za pití a tabák utratí dvojnásobek průměru EU
Dukovany musí postavit firma, která dodrží dohodu, myslí si Dana Drábová
Muž upozornil na nevhodné chování spolucestujícího. Ten ho pobodal
Další články
reklama
reklama