Pád domu v Liberci vyšetřují kriminalisté. Bagr ho srovnal se zemí i s osobními věcmi

Kriminalisté vyšetřují, kdo zavinil zborcení rodinného domu v Liberci. V pondělí v podvečer z něj hasiči na poslední chvíli evakuovali pět lidí – tři dospělé a dvě děti. Krátce poté spadla jedna z bočních zdí. Dům procházel rekonstrukcí. Jestli mají stavební práce souvislost se zřícením, teď budou muset určit znalci.

Zborcení části domu zachytil na videu divák TV Prima. Sto let stará vila na záběrech najednou připomíná domeček z karet, tak lehce se jedna ze zdí hroutí k zemi. Tím to neskončilo a hasiči se začali chystat na co nejrychlejší demolici.

Další kus zdi pak spadl přímo v živém vstupu do pondělních Hlavních zpráv. „Pokud ten dům spadne, tak to bude během dnešní noci… A v tuto chvíli nám to padá, takže to máme v přímém přenosu,“ okomentoval pád další části domu řídící důstojník hasičů Petr Štajnc.

K domu se nikdo nesměl ani přiblížit. Rodina, která vyběhla nalehko, najednou zůstala bez osobních věcí, bez oblečení. Všechno co měli, bylo uvnitř domu a z nařízení statika se do něj už nikdo nesměl vrátit. Hasiči, kteří se pohybovali v jeho blízkosti, tvrdili, že neustále slyší praskání, jak konstrukce domu stále pracovala.

Po deváté hodině večer dorazila speciální bourací technika hasičů a začala řízená demolice – tak, aby se předešlo nekotrolovanému pádu domu do ulice a případným dalším škodám.

„Je krátce po desáté hodině, demolice probíhá poměrně pomalu, bagr doslova odlamuje kousek po kousku a hasiči okamžitě skrápějí sutiny, aby se do okolí nešířil prach,“ popsal z místa reportér CNN Prima NEWS Libor Tampier.

Hasiči nakonec na místě pracovali až do brzkého rána. Teď je čas řešit otázku, kdo za zborcení domu může. Podle sousedů dělníci už několik dní odkrývali základy domu kvůli hydroizolaci. „Jsou to staré domy, které stojí na perku. Jakmile odkryjete základy, barák někam odjede,“ tvrdil Igor Horáček, který žije v sousedním domě.

Zborcení domu vyšetřují kriminalisté

Souvislost s výkopem okolo domu tu podle statika být může i nemusí. „Zemina tlačí na ty základy nebo na tu suterénní zeď zvenčí, pak ten tlak najednou zmizí,“ uvedl statik Aleš Vacek. Stejně tak ale hraje roli i konstrukce domu, která mohla být narušená stavebními úpravami v minulosti.

Okolnosti destrukce domu vyšetřují kriminalisté pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti, podle námi osloveného soudního znalce v oboru statiky bude ale velmi obtížné přesné příčiny určit. „Zkoumal bych samozřejmě historii a rozsah prací té firmy, ale jelikož dům je spadlý a zbouraný, tak to znalcovi vůbec nezávidím. Jak to může vůbec zjistit? Podle mě je to skoro nereálné,“ doplnil Vacek.

Rodina, která přišla prakticky o všechno, zatím našla přístřeší u přátel. S oblečením pomohl Český červený kříž, pomocnou ruku nabízí i liberecká radnice. O konkrétní podobě pomoci se ale teprve bude jednat.

Tagy: