reklama

Sophiina volba 21. století: Za umírajícím otcem může pouze jedno ze čtyř dětí

Mark Keans, který žije v Austrálii, má rakovinu v konečném stadiu. Jeho děti žijí s matkou v Sydney, on v Brisbane. Aby ho však mohli navštívit, musí projet přes hranice z Nového Jižního Walesu do Queenslandu. To však premiérka tohoto státu Annastacia Palaszczuková odmítá, rozloučení s umírajícím otcem povolila pouze jednomu ze čtyř dětí. Důvodem je obava o zdraví tamních obyvatel kvůli koronaviru.

reklama

Navzdory prosbám a kritice na internetu jsou úřady neoblomné. Podle nich je rozhodnutí Keansovy rodiny sobecké. „Jak by to mohlo být sobecké, jak se tak mohou chovat k pacientům s rakovinou?“ divil se Keansův švagr Bruce Langborne. Úřady se ale brání, že chrání zdraví obyvatel. Po čase návštěvu povolily, ovšem jen jednomu ze čtyř dětí.

„Nevím, jak vybrat jedno dítě ze čtyř?“ ptal se Langborne. Stejnou otázku si pokládají i politici. „Mluvíme tu přece o dětech mezi sedmi a třinácti lety, které chtějí vidět svého umírajícího otce,“ poznamenal poslanec vlády Pat Conaghan. Rozhodnutí premiérky Queenslandu nechápe ani ministr zdravotnictví Nového Jižního Walesu Brad Hazzard: „Jsem opravdu rozhořčen rozhodnutím premiérky Queenslandu, a to na nejvyšší úrovni.“

K tématu

Po tlaku médií i veřejnosti premiérka připustila možnost, že by celá rodina mohla za otcem přijet. Podmínkou ale je, že všichni stráví čtrnáct dní v karanténě na vlastní náklady – to by v přepočtu znamenalo zaplatit čtvrt milionu korun. „To si nemůžeme dovolit, ani kdybychom obětovali veškeré naše úspory,“ konstatovala sestra umírajícího Keanse Tamara Langborneová.

Australské média celou kauzu pečlivě sledují. Server SkyNews dokonce spustil sbírku, v níž se potřebné peníze vybraly za pouhých dvacet minut. „Děkuji všem je to pro nás velká pomoc, moc to pro nás znamená. Děkuji a držte se,“ psala Langborneová.

Povolení k návštěvě přišlo dva dny po smrti

Případ rodiny Marka Keanse není v Queenslandu zdaleka první. Austrálií otřásl nedávno příběh 26leté Sarah Caisipové. Ta prosila úřady, aby mohla taktéž přijet za svým umírajícím otcem. Povolení přislo ale dva dny po jeho smrti. Ani na pohřeb jeho dcera nesměla a dívala se pouze z auta.

Za Sarah tehdy bojoval i australský premiér Scott Morisson: „Koronavirus nám způsobuje už tolik bolesti, když můžeme udělat aspoň tuhle jednu věc, udělejme ji.“ Premiérka Queenslandu Annastacia Palaszczuková tehdy byla v parlamentu pod palbou kritiky. „Nenechám se šikanovat, ani zastrašovat premiérem této země. Dala jsem mu jasně najevo, že nejde o mé rozhodnutí, to náleží hlavní hygieničce,“ bránila se Palaszczuková.

Hlavní hygienička Jeannette Youngová tehdy uvedla, že se výjimky příbuzným udělují, musí ale do čtrnáctidenní karantény. Rodina Marka Keanse teď může jen doufat, že je nepotká podobný osud jako mladou Sarah, která se se svým otcem nakonec rozloučit nestihla.

Další hlavní zprávy

Domácí

 Nejvyšší nedělní nárůst od března. Testy potvrdily 7301 případů nemoci COVID-19

Nejvyšší nedělní nárůst od března. Testy potvrdily 7301 případů nemoci COVID-19

Přírůstek nových případů koronaviru v neděli v ČR po pěti dnech klesl pod deset tisíc – bylo jich 7 301. Přesto je to nejvyšší nedělní nárůst od března. Nedělní čísla bývají nižší než v jiných dnech, protože se obvykle méně testuje. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Aktuálně je v zemi 158 515 nakažených. U většiny z nich má nemoc mírný průběh, hospitalizovaných i obětí ale v poslední době výrazně přibývá.

Sport

Fantastické Giro v podání Černého. Takto na Grand Tour „řádil“ naposledy Kreuziger

Fantastické Giro v podání Černého. Takto na Grand Tour „řádil“ naposledy Kreuziger

Nemluví se o něm tak často jako o jiných českých cyklistech – Zdeňku Štybarovi nebo Romanu Kreuzigerovi. Josef Černý ale svoji vlast na Giru d´Italia reprezentoval více než skvěle. Slavný „růžový“ závod zakončil šestým místem v časovce, tedy přesně tak, jak do něj vstoupil. Zatím nemá podepsanou smlouvu na další rok, ovšem po třech týdnech v Itálii, během kterých oslavil i vítězství, by brzy měl mít angažmá zajištěné.

reklama
ČEZ prodal domy v Hluboké nad Vltavou firmě na zpracování kovů. Ta na nich trží dvakrát víc
Babiš: Jasně jsme řekli, ať omezíte kontakty. Je to tak těžké pochopit?
KOMENTÁŘ: Nerozčilujme se nad Prymulou. Žádná rovnost přece neexistuje
reklama
reklama
Hampl: Vláda mrtvých a dluhů. Je to epidemie papalášství, nešetřil Babiše ekonom

Partie

Domácí zpravodajství

Pokud do úterý čísla neklesnou, hrozí úplné uzavření, přiznal Prymula na odchodu
Lidé dál ignorují vládní nařízení. V pražské Troji se jich sešly zástupy
Další články
reklama
reklama