reklama

Potřebují se jako Paroubek Topolánka, míní politolog o sporu Babiše a Kalouska

Soud pro Prahu-západ má na stole opět žalobou, kterou podal Miroslav Kalousek (TOP 09) na Andreje Babiše (ANO). Jedná se o výroky, které předseda vlády pronesl na půdě Sněmovny v červenci roku 2018. Babišovy hlášky „Kalousek, ožrala ožralej,“ či „rozkrádal ministerstvo obrany a zabil lidi cez padáky,“ se zapsaly do paměti mnohých voličů.

reklama

Může se zdát, že spory mezi oběma politiky vznikají spontánně, podle politologa Jana Kubáčka, který byl hostem pořadu 360° Pavlíny Wolfové, jde částečně o kalkul. „Vyhovuje to oběma pánům, je to trochu jako ve fotbale, ta pověstná Sparta–Slavia zmobilizuje pevné jádro. Stejně tak Andrej Babiš je velmi šťastný, že má Kalouska. Kalousek by si zase musel svého Andreje Babiše vymyslet,“ myslí si. „Jejich jádra to udržuje ve varu,“ dodal.

Spor, který soud nyní znovu řeší, sahá do léta roku 2018. Tehdy se hlasovalo o důvěře, o kterou žádala současná vláda ANO a ČSSD. Celý spor začal tak, že někteří poslanci z řad ODS a TOP 09 vyzývali Babiše, aby vyšel mezi demonstranty, kteří proti němu tou dobou protestovali přímo před Sněmovnou.

„Takhle se nechová chlap. Bojíte se lidí s jinými názory. Křivě přísaháte na zdraví svých dětí. Podvádíte, fňukáte, kňouráte. Vy chlap nejste,“ urážel Kalousek předsedu vlády. Pak v premiérovi, jak se lidově říká, bouchly saze.

„Já jsem šel mezi ty demonstranty. Řvali a házeli po mně lahve. Nevím, kolik má promile ožrala Kalousek. Je zase ožralej. Zloděj zlodějský. Nebudeš mě urážet. Nebudeš mluvit o mých dětech,“ reagoval Babiš.

Kromě tykání a vulgárních výrazů na půdě dolní komory Parlamentu Babiš Kalouska osočil z toho, že je zodpovědný za rozkrádání ministerstva obrany a smrt vojáků kvůli novým armádním padákům. V době nákupu padáků byl Kalousek náměstkem ministra tohoto rezortu.

Jiné strany, stejní kovbojové

I když se oba politici zdají být nepřáteli, podle politologa Kubáčka jsou si velmi podobní nejen svým politickým stylem. „Oba jsou solitéři, střelci, oba vyznávají kovbojský styl politiky, rozhodují se intuitivně a za svou strategií si stojí. Oba jsou také velcí pragmatici,“ vypočítává. Kalouska i Babiše popsal jako charismatické a tvrdohlavé a podotkl, že dokáží svůj již tak výrazný politický styl náležitě opepřit.

Po výroku o tom, že Kalousek zavinil smrt vojáků, nejprve tehdejší náměstek ministra obrany žádal po premiérovi pouze omluvu, což ovšem předseda ANO kategoricky odmítal. Proto podal předseda poslaneckého klubu TOP 09 na Babiše žalobu.

Advokát premiéra Babiše Jiří Urbánek v pátek odmítl přistoupit na částečný smír ve sporu a žalobu označil za nedůvodnou. Kalousek se chce pomocí žaloby domoci omluvy.

Soudy zpočátku řízení zastavily kvůli tomu, že výroky má řešit v disciplinárním řízení sněmovní mandátový a imunitní výbor. Nejvyšší soud se ale s takovým závěrem na jaře neztotožnil a nařídil věc projednat.

Kubáček podotýká, že výsledek sporu bude zajímavým precedentem. Ukáže se totiž, zda převáží to, že premiérovo prohlášení bylo hraniční, anebo dají soudci přednost svobodě slova na půdě Parlamentu.

Kalousek bude Babišovi chybět

„Padákový spor“ přitom nebyl zdaleka prvním, který mezi sebou dva zmínění politici mají. Za připomenutí stojí také dnes již kultovní debata v Otázkách Václava Moravce z roku 2015.

„Toto je nejzkorumpovanější produkt po revoluci. Lže a nakradl si tady miliardy. Do Sněmovny se dostal, protože si vzal Karla Schwarzenberga jako koně dopředu, aby ho nahnal dopředu,“ řekl Babiš na adresu vysmátého Kalouska.

Přitom záběry ze zákulisí před debatou ukazovaly, jak si oba aktéři před debatou tykají a de facto se navzájem škádlí.

Kubáček tvrdí, že se dvojice navzájem potřebuje a že Miroslav Kalousek bude Andreji Babišovi ve sněmovně chybět. „Paroubek měl svého Topolánka a Klaus měl svého Zemana. Babiš tohle ale z Petra Fialy neudělá, to je jiný typ předáka,“ nabízí politolog přirovnání. „Možná že tuto postavu udělá z Jany Maláčové, i když je to jeho koaliční ministryně, nebo z Ivana Bartoše. Ale bude to složitější, jsou už jiná generace, která vyznává jiný politický styl,“ odhaduje.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

Od čtvrteční šesté hodiny ranní se Češi musí řídit ještě přísnějšími opatřeními, která výrazně omezují pohyb lidí a povolují chodit pouze do práce, na nákup či k lékaři. Zavřené budou také maloobchody a služby. Výjimku mají pouze prodejny základního sortimentu. Nařízení platí do 3. listopadu včetně. Co všechno se mění? Čtěte v následujícím přehledu.

Koronavirus

Květiny mě jen rozesmutní. Příběhy lidí, kteří kvůli covidu ztratili čich a chuť

Květiny mě jen rozesmutní. Příběhy lidí, kteří kvůli covidu ztratili čich a chuť

Christina Alexanderová jako mnoho dalších prodělala koronavirus. Když v polovině března vařila večeři, uvědomila si, že ztratila chuť a čich. Stejně jako u odhadovaných 34 až 68 procent infikovaných měla i ona zkreslené smyslové vnímání. Proč dochází ke ztrátě chuti a čichu, se vědci stále snaží zjistit. Jejich závěry zveřejnil portál Inverse spolu se svědectvím dalších mladých lidí.

Koronavirus

Babiš s Hamáčkem: Přibyde 15 tisíc nakažených, JIP čeká skokový nárůst pacientů

Babiš s Hamáčkem: Přibyde 15 tisíc nakažených, JIP čeká skokový nárůst pacientů

„Matematika je bohužel neúprosná. Pokud za středu přibude 14 tisíc nakažených, znamená to, že za 10 dní bude v jeden den potřebovat nově hospitalizaci 560–700 lidí,“ napsal vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na Twitteru. Podpořil tak slova premiéra Andreje Babiše (ANO), který v Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS předpovídal dokonce 15 tisíc nově infikovaných covidem-19. Všemu napovídají čísla zveřejněná ke středeční 18. hodině, kdy přibylo 8 840 případů.

reklama
Nikdo nevěří, že je to pouze na dva týdny, říká Prouza o nových opatřeních
První švédský lockdown? Zůstaňte doma a omezte oslavy, vyzývá stát obyvatele Uppsaly
reklama
reklama
Žádný lockdown v Česku není, trvají si na svém Prymula s Babišem

Vláda

Domácí zpravodajství

Díky přednáškám jsem plul z Austrálie do Evropy zadarmo, vzpomínal cestovatel Stingl
Ludwig: Lockdown potrvá déle, vláda nás ale nechce štvát. Kolapsu nemocnic se nevyhneme
Další články
reklama
reklama