reklama

Potřebují se jako Paroubek Topolánka, míní politolog o sporu Babiše a Kalouska

Soud pro Prahu-západ má na stole opět žalobou, kterou podal Miroslav Kalousek (TOP 09) na Andreje Babiše (ANO). Jedná se o výroky, které předseda vlády pronesl na půdě Sněmovny v červenci roku 2018. Babišovy hlášky „Kalousek, ožrala ožralej,“ či „rozkrádal ministerstvo obrany a zabil lidi cez padáky,“ se zapsaly do paměti mnohých voličů.

reklama

Může se zdát, že spory mezi oběma politiky vznikají spontánně, podle politologa Jana Kubáčka, který byl hostem pořadu 360° Pavlíny Wolfové, jde částečně o kalkul. „Vyhovuje to oběma pánům, je to trochu jako ve fotbale, ta pověstná Sparta–Slavia zmobilizuje pevné jádro. Stejně tak Andrej Babiš je velmi šťastný, že má Kalouska. Kalousek by si zase musel svého Andreje Babiše vymyslet,“ myslí si. „Jejich jádra to udržuje ve varu,“ dodal.

Spor, který soud nyní znovu řeší, sahá do léta roku 2018. Tehdy se hlasovalo o důvěře, o kterou žádala současná vláda ANO a ČSSD. Celý spor začal tak, že někteří poslanci z řad ODS a TOP 09 vyzývali Babiše, aby vyšel mezi demonstranty, kteří proti němu tou dobou protestovali přímo před Sněmovnou.

„Takhle se nechová chlap. Bojíte se lidí s jinými názory. Křivě přísaháte na zdraví svých dětí. Podvádíte, fňukáte, kňouráte. Vy chlap nejste,“ urážel Kalousek předsedu vlády. Pak v premiérovi, jak se lidově říká, bouchly saze.

„Já jsem šel mezi ty demonstranty. Řvali a házeli po mně lahve. Nevím, kolik má promile ožrala Kalousek. Je zase ožralej. Zloděj zlodějský. Nebudeš mě urážet. Nebudeš mluvit o mých dětech,“ reagoval Babiš.

Kromě tykání a vulgárních výrazů na půdě dolní komory Parlamentu Babiš Kalouska osočil z toho, že je zodpovědný za rozkrádání ministerstva obrany a smrt vojáků kvůli novým armádním padákům. V době nákupu padáků byl Kalousek náměstkem ministra tohoto rezortu.

Jiné strany, stejní kovbojové

I když se oba politici zdají být nepřáteli, podle politologa Kubáčka jsou si velmi podobní nejen svým politickým stylem. „Oba jsou solitéři, střelci, oba vyznávají kovbojský styl politiky, rozhodují se intuitivně a za svou strategií si stojí. Oba jsou také velcí pragmatici,“ vypočítává. Kalouska i Babiše popsal jako charismatické a tvrdohlavé a podotkl, že dokáží svůj již tak výrazný politický styl náležitě opepřit.

Po výroku o tom, že Kalousek zavinil smrt vojáků, nejprve tehdejší náměstek ministra obrany žádal po premiérovi pouze omluvu, což ovšem předseda ANO kategoricky odmítal. Proto podal předseda poslaneckého klubu TOP 09 na Babiše žalobu.

Advokát premiéra Babiše Jiří Urbánek v pátek odmítl přistoupit na částečný smír ve sporu a žalobu označil za nedůvodnou. Kalousek se chce pomocí žaloby domoci omluvy.

Soudy zpočátku řízení zastavily kvůli tomu, že výroky má řešit v disciplinárním řízení sněmovní mandátový a imunitní výbor. Nejvyšší soud se ale s takovým závěrem na jaře neztotožnil a nařídil věc projednat.

Kubáček podotýká, že výsledek sporu bude zajímavým precedentem. Ukáže se totiž, zda převáží to, že premiérovo prohlášení bylo hraniční, anebo dají soudci přednost svobodě slova na půdě Parlamentu.

Kalousek bude Babišovi chybět

„Padákový spor“ přitom nebyl zdaleka prvním, který mezi sebou dva zmínění politici mají. Za připomenutí stojí také dnes již kultovní debata v Otázkách Václava Moravce z roku 2015.

„Toto je nejzkorumpovanější produkt po revoluci. Lže a nakradl si tady miliardy. Do Sněmovny se dostal, protože si vzal Karla Schwarzenberga jako koně dopředu, aby ho nahnal dopředu,“ řekl Babiš na adresu vysmátého Kalouska.

Přitom záběry ze zákulisí před debatou ukazovaly, jak si oba aktéři před debatou tykají a de facto se navzájem škádlí.

Kubáček tvrdí, že se dvojice navzájem potřebuje a že Miroslav Kalousek bude Andreji Babišovi ve sněmovně chybět. „Paroubek měl svého Topolánka a Klaus měl svého Zemana. Babiš tohle ale z Petra Fialy neudělá, to je jiný typ předáka,“ nabízí politolog přirovnání. „Možná že tuto postavu udělá z Jany Maláčové, i když je to jeho koaliční ministryně, nebo z Ivana Bartoše. Ale bude to složitější, jsou už jiná generace, která vyznává jiný politický styl,“ odhaduje.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Bolestivé očkování a hrozba zánětu. Miliony objednaných stříkaček z Číny nejsou vhodné

Bolestivé očkování a hrozba zánětu. Miliony objednaných stříkaček z Číny nejsou vhodné

Ministerstvo zdravotnictví od čínského výrobce objednalo téměř dva miliony stříkaček s pevnou jehlou, které podle zjištění Radiožurnálu a webu iROZHLAS.cz nejsou pro vakcinaci vhodné. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) rozhlasu potvrdil, že stříkačky nejsou vhodné pro vakcínu firem Pfizer/BioNTech, ale pro látky jiných výrobců ano. V Česku zatím převažuje vakcína Pfizer/BioNTech. Web také zjistil, že v případě stříkaček s pevnou jehlou je aplikace bolestivější, hrozí i riziko zánětu a složité je odhadnout správné množství natahované látky.

Česko je už půlku ledna na čtvrtém stupni PES, vláda ale projedná zpřísnění opatření
Babišův poradce: Stres kolem nedostatku vakcíny? Až dorazí, může to být třikrát horší
Češi budou bez soli a ořechů, mléko zdraží o pětinu. Takové mohou být důsledky kvót
Nebudu politiky odposlouchávat, slibuje expolicista Šlachta, šéf nového hnutí Přísaha
reklama
reklama
Novotný zaútočil na Klause ml. kvůli rouškám: To, co předvádí váš otec, je zločin

360°

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama