reklama

Soud uložil muži za letáky velebící smrt českých vojáků půlroční podmínku

Soud uložil Jiřímu Kopřivovi, který podle obžaloby vylepoval po Praze letáky oslavující smrt tří českých vojáků v Afghánistánu, půlroční podmíněný trest. Hrozilo mu 5 až 15 let vězení.

reklama

Půlroční podmíněný trest za schvalování trestného činu a za podněcování ještě není pravomocný. Státní zástupce pro muže žádal odnětí svobody na pět let za podporu a propagaci terorismu. Kopřiva uvedl, že je zásadním odpůrcem násilí a že jeho cílem bylo vyjádřit nesouhlas s vojenským konfliktem v Afghánistánu, nikoliv podporovat terorismus.

Osmatřicetiletý obžalovaný nepopíral, že letáky skutečně vylepil. Za podporu terorismu mu hrozilo 5 až 15 let za mřížemi. „Lituji toho, jak jsem formuloval své vyjádření. Omlouvám se rodinným příslušníkům, kolegům a známým padlých vojáků či komukoliv dalšímu, kdo mohl být mým vyjádřením dotčen,“ přečetl dnes u pražského městského soudu z předem připraveného prohlášení.

Gratuloval k úspěšnému zneškodnění žoldáků – okupantů

Tři čeští vojáci – rotný Martin Marcin a desátníci Kamil Beneš a Patrik Štěpánek – zahynuli 5. srpna 2018 při pěší patrole v okolí základny Bagram, když se v blízkosti jejich hlídky odpálil sebevražedný útočník.

Obžaloba tvrdila, že Kopřiva usedl o dva dny později u sebe doma k počítači a sestavil text letáku, v němž gratuloval „afghánským vlastencům“ k úspěšnému zneškodnění „tří českých žoldáků – okupantů“. Vojáky označil za „ostudu naší země“ a připojil úvahu, že slušný člověk nesnáší placené okupanty a naopak přeje těm, kdo mají odvahu jim aktivně vzdorovat. Čtenáře také autor letáku vyzval k tomu, aby sepsali text obdobného znění a vylepili jej alespoň na dalších deseti místech. Proto je obviněný nejen z podpory terorismu, ale také z podněcování k trestnému činu.

Letáky pak Kopřiva podle obžaloby vylepil po půlnoci na 8. srpna 2018 na dva domy v ulici Na Moráni, na sloup u Palackého náměstí a vložil je také k jízdním řádům na dvou tramvajových zastávkách u Národního divadla.

Státní zástupce muži vyčítal i počínání na serveru eurofotbal.cz, kde Kopřiva vystupuje pod uživatelským profilem Pokahontas. Ve stejný den, kdy vyrobil letáky, tam údajně přispíval do diskuse pod článkem o zápasu Slavie a Dynama Kyjev v předkole Ligy mistrů. Ke komentáři jiného diskutujícího, že Unie evropských fotbalových asociací nedovolila Slavii uctít při zápase památku padlých českých vojáků, připsal podobný text jako do letáku.

Zahájení hlavního líčení naplánoval soud na 22. května

Letos v lednu podalo pražské vrchní státní zastupitelství obžalobu i na dalšího člověka, který smrt trojice českých vojáků schvaloval svými diskusními příspěvky. Také jemu hrozí až 15 let odnětí svobody. Kauzu bude řešit Krajský soud v Plzni.

Další hlavní zprávy

360°

Meghan je hloupá husa, která poučovala Brity o feminismu, tvrdí publicista Tomský

Meghan je hloupá husa, která poučovala Brity o feminismu, tvrdí publicista Tomský

Vévodkyni ze Sussexu nazval publicista Alexander Tomský ve vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové hloupou husou. „Nic neuměla a nic nevěděla. Mohla mluvit jen o multikulturní společnosti a komplexech rasismu, které jsou ale typicky americké. Navíc bych ji neustále nesrovnával s Dianou,“ upozorňuje Tomský. Zástupkyně šéfredaktora Expres.cz Barbora Koukalová by ale Meghan husou nenazývala: „Hloupá není. Jejím největším úspěchem však je, že si vzala bohatého muže.“

Přibližně deset procent zaměstnanců povinné testování odmítá. I přes hrozbu pokuty
Výrok o poplácaní ženy po zadku je hrubé nedorozumění, hájí se sexuolog Uzel
Blatný chce výměnu hlavní hygieničky Rážové. Babiš s ní není spokojený
reklama
reklama
Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?

Zdravotnictví

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Letos žádná maturitní zkouška, navrhuje Babiš. Místo ní by stačil průměr známek
Další články
reklama
reklama