Soudce si vymýšlel v protokolech. Gigantická ostuda české justice, říká Vávra

Kárný senát Nejvyššího správního soudu uznal minulý týden vinným pražského soudce Alexandra Sotoláře, že dodatečně upravoval protokoly v kauze Opencard, a to na mnoha místech. Soudce za to zbavil funkce předsedy senátu, soudit ho ale nechal. „Nepovažuji to za zločin, ale je to gigantická ostuda," řekl host pořadu K věci Marie Bastlové předseda pražského městského soudu Libor Vávra.

Předseda pražského Městského soudu Libor Vávra řekl, že kdyby byl v kůži obžalovaného v trestní kauze a případ řešil soudce, který byl usvědčen z toho, že si vymýšlel při protokolaci, zachoval by se úplně stejně jako mnozí advokáti. „Řada z nich si znovu prošla protokoly a zkontrolovala je s nahrávkami. Dodal, že je pro něj nepochopitelné přepisování v záznamech jednání, když existují nahrávky.

Řada advokátů se na Vávru obrátila s žádostí o přezkoumání, zda v jejich věcech Sotolář postupoval řádně. „Já musím říct, že s výjimkou té části, kterou jsem předložil kárnému senátu, tak jsem žádná pochybení neshledal,“ řekl Předseda Městského soudu v Praze.

Tým lidí, pověřený Vávrou, přezkoumával tři až čtyři kauzy, kde si advokáti na konkrétní situace stěžovali. „Ani v jednom případě jsme nezjistili, že by tou přirozenou opravou, která je součástí trestního řádu, došlo k nějakému významovému posunu,“ dodal Vávra.

Vávra sám také navrhl, aby Sotolář zůstal ve funkci soudce, ale přišel o funkci předsedy senátu. „Nepovažuji to za zločin, ale je to gigantická ostuda a to i pro náš soud,“ komentoval věc. Zopakoval také, že Sotolář by měl dál soudit proto, že se nejedná o zfalšování něčeho co je významné pro samotné rozhodnutí. „Zločin by byl, kdyby z nějakého důvodu senát nepořídil nahrávku,“ vysvětlil.

Rozhovor Marie Bastlové s Martinem Klikou si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy: