CNN Prima News SpaceX

SpaceX

Výpis příspěvků ke štítku „SpaceX“

Proč je kosmické smetí problém? Experti ukázali nejen na Muska, zmínili i planetární obranu

Kosmická tříšť, nazývaná též jako smetí či odpad, je jednou z hlavních hrozeb pro budoucnost lidských aktivit ve vesmíru, shodli se pro CNN Prima NEWS Nikola Schmidt z Ústavu mezinárodních vztahů (ÚMV) a Michal Václavík z České kosmické kanceláře. Problémy podle nich umocňuje i nárůst soukromých společností v oboru a rozmach početných konstelací družic. Nejde jenom o SpaceX Elona Muska, ten je pouze nejvíce vidět, upozornil Schmidt. Podle Václavíka je třeba lépe řešit pravidla provozu na oběžné dráze, jinak by mohlo dojít k omezení letů do vesmíru po několik generací.

Lidstvo dělá první krůčky k rutinním cestám na Měsíc, tvrdí expert. Mise může přepsat historii

Pokud bude mise na Měsíc společnosti Intuitive Machines úspěšná, půjde o revoluční milník ve vesmírném průmyslu. Její přistávací modul se za pár dní pokusí o vůbec první soukromé přistání na přirozené družici Země. Pokud se vše podaří, šlo by navíc pro Spojené státy poprvé po 52 letech o takzvané měkké přistání na měsíčním povrchu, kdy nedojde k poškození vesmírného plavidla. Podle odborného pracovníka Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy Jana Spratka se v případě úspěchu začne vesmírný průmysl dále nabalovat.

Šlo to podle plánu, říká po explozi Muskovy rakety Yemi. Popsal výcvik před letem k Měsíci

Český choreograf a tanečník Yemi A. D. byl u sobotního startu kosmické lodi Elona Muska. Ačkoliv by měl ve stroji společnosti SpaceX sám jednou letět na Měsíc, exploze rakety Super Heavy ani následná sebedestrukce lodi Starship ho nevyděsily. Yemi v rozhovoru pro CNN Prima NEWS tvrdil, že se samotným startem je spokojený, všechno prý šlo podle plánu. Současně popsal, co ho ještě čeká během kosmonautského výcviku.

Exploze Muskovy rakety? Oddálí návrat člověka na Měsíc, ale paradoxně přiblíží lidstvo Marsu

Neúspěšný let kosmické lodi Starship společnosti SpaceX Elona Muska může podle stanice CNN oddálit návrat lidstva na Měsíc. NASA totiž chce technologie společnosti využít k misi Artemis III, jež měla podle nejoptimističtějších plánů již v roce 2025 dopravit lidskou posádku na Měsíc. Na druhou stranu pohon založený na methanu, který raketa využila, představuje revoluční krok, popsal pro CNN Prima NEWS ředitel české kosmické kanceláře Jan Kolář. Muskova motivace v této volbě byla využitelnost technologie při případné kolonizaci Marsu.

Muskova obří raketa odstartovala úspěšně. Pak přišla její zkáza a po chvíli i sebezničení lodi

Sobotní start kosmického systému lodi Starship a nosné rakety Super Heavy společnosti SpaceX Elona Muska skončil dalším neúspěchem. Po zdařilém startu a plánovaném oddělení následoval nečekaný výbuch rakety Super Heavy. Starship však nadále nadějně pokračovala ve svém kurzu. Po osmi minutách však ztratila země s lodí signál a potvrdila, že spustila sebedestrukci. I tak se dostala podstatně dále než při předchozím startu.

Firmy zápolí s tématy jako AI či udržitelnost. Pomoci může konference Innovations United

Byznysové prostředí se neustále posouvá dopředu, ale moderní doba skrývá zároveň řadu nástrah. Podnikatelé se musí umět vypořádat s otázkami, jako je využití umělé inteligence, udržitelnost či kybernetická bezpečnost. Pomoc jim může nabídnout Innovations United, mezinárodní konference zaměřená na inovace a technologie, která se uskuteční 7. až 8. listopadu 2023 v Martinickém paláci na Pražském hradě. Akci zaměřenou na aktuální témata pořádá Startup Disrupt, provozovatel stejnojmenné globální platformy pro startupy a inovátory. Redakce CNN Prima NEWS je mediálním partnerem události.

Musk jako Putinův muž? Samozvaný spasitel je mocnější než prezidenti, ovlivnila ho šikana

Nejvlivnější lídři světa žadoní, aby se s ním mohli setkat. Jeho stroje spustily revoluci na silnicích i ve vesmíru. Kdo je ale doopravdy Elon Musk, nejbohatší člověk planety a samozvaný spasitel lidstva? Pro jedny úžasný vizionář. Pro druhé hrobař Twitteru, proruský nohsled, který kvůli smíření s Moskvou nabádá k obětování části Ukrajiny, volá si s Putinem a vysmívá se Zelenskému. Máme jej obdivovat, nebo se ho bát? V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to rozebírá překladatel Muskovy nové biografie Tomáš Jeník.

Musk je jediný člověk s mozkem v Americe, říká Medveděv. Miliardář odmítá vypnutí Starlinku

Americký miliardář Elon Musk vyvolal pozdvižení svými údajnými slovy pro spisovatele Waltera Isaacsona, že měl loni vypnout internetovou službu Starlink v oblasti Krymu, aby Ukrajinci nemohli podniknout útok na ruskou flotilu. Z Moskvy zareagoval ruský exprezident Dmitrij Medveděv, který řekl, že Musk je v Severní Americe „posledním člověkem s mozkem“. Sám miliardář nyní popřel, že by Starlink nad Krymem vypnul. Prý zde podle něj ani nikdy nebyl aktivován.

Muskovo šokující přiznání: Miliardář loni vypnul Starlink u Krymu, aby Ukrajinci nemohli útočit

Americký miliardář Elon Musk loni nařídil inženýrům, aby v oblasti Rusy okupovaného ukrajinského poloostrova Krymu vypnuli internetovou službu Starlink, vlastněnou jeho společností SpaceX. Chtěl tak zabránit útoku na ruskou námořní flotilu, k němuž hodlali Ukrajinci použít ponorky bez lidské posádky s nákladem výbušnin. Podle internetového serveru americké televize CNN o tom píše autor Walter Isaacson v nové Muskově biografii, která se začne prodávat příští týden.