Sparťanské děti jako Hitlerjugend. Frajerovi, co to psal, bych dal nůž na krk, říká Straka

Fotbalová válka mezi Skotskem a Českem opět hoří naplno. Na sociálních sítích reagují jak současní či bývalí fotbalisté, tak řadoví fanoušci. Objevují se ale i nenávistné komentáře, včetně těch, které české děti na stadionu přirovnávají k Hitlerově mládeži.

Skotové si neberou servítky a volají po těch nejtvrdších trestech. Třeba bývalý hráč Rangers Kris Boyd. „UEFA si musí uvědomit, že jsme ve válce proti rasismu a musí začít kvůli rasismu zakazovat klubům start ve svých soutěžích. Kluby, kde zuří válečně konflikty, nemohly hrát na domácí půdě, případně vůbec v pohárech. Takové řešení bych si představoval i v případě Sparty.“

Podobná vyjádření ale nechápe trenér a čtyřnásobný ligový mistr se Spartou František Straka. „Pro mě je to absurdní, co se stalo, šokující zároveň, ubohé ze strany Rangers. Já jsem v tom zápase absolutně neviděl něco, co by mělo být rasistické.“

Válka zuří i na sociálních sítích. A někdy je to opravdu hodně za hranou. Jedna z koláží přirovnala děti na stadionu k Hitlerově mládeži. „Když tedy někdo něco takového napíše, tak bych mu dal nůž na krk: Hele frajere, tohle nejde. Já vím, že je dneska taková doba. Sociální média jsou obrovsky silná a dělají strašně moc, ale s tímto bychom měli skončit,“ myslí si Straka.

Na internetu se objevilo i tvrzení českého sponzora skotského týmu. „Když jsme odcházeli ze stadionu, potkali jsme maminku, která svým dětem řekla: ‚To je dobře, že toho opičáka vyloučili.‘ Byl jsem tam u toho s manželkou, která se nenarodila v Čechách, a neměl jsem sílu to komentovat. Stydím se za to, že jsem Čech. Stydím se, je to strašně smutné,“ uvedl pro web Budějcká Drbna podnikatel Radek Grill, jehož firma sponzoruje glasgowské Rangers.

„Tam se ukáže ta malost, ta negramotnost, ta hloupost té osoby, ale dopadá to na celý národ. Tady jsou lidé sebevědomí a nemají s tím žádný problém. Komunikují s černým, bílým, žlutým, barevným a nemají s tím problém,“ zareagoval pro CNN Prima NEWS fotbalový internacionál Milan Luhový.

Jak dopadne už druhý letošní skotsko-český incident s údajným rasismem, ukážou další dny.

Tagy: