reklama

Gerrard je mrzák, nepoklekneme. Čeští politici stojí za Spartou a dětskými fanoušky

Mediální útoky z Velké Británie na děti, které ve čtvrtek fandily Spartě na Letné v zápase Evropské ligy proti Rangers, pobouřily českou veřejnost. Názory, že by bučení na záložníka skotského týmu Glena Kamaru dokládalo rasismus, tvrdě odsoudilo i několik politiků. Mezi ně patří mimo jiné premiér Andrej Babiš (ANO), vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD), šéf hnutí SPD Tomio Okamura či řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS). Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) si kvůli incidentu dokonce předvolá britského velvyslance.

reklama

Na Letné byl ve čtvrtek večer velký fotbalový svátek – Sparta proti Rangers v duelu Evropské ligy. Pražané měli kvůli rasistickému chování fanoušků ze začátku srpna uzavřený stadion, ovšem díky výjimce od UEFA mohlo utkání navštívit téměř 11 tisíc školáků a začínajících fotbalistů ve věku od šesti do čtrnácti let.

Kvůli incidentu z březnového souboje Slavie a Rangers ale malí fanoušci vedle podpory Sparty připomněli bučením Kamarovi, že v Česku oblíbencem opravdu není. A to při téměř každém dotyku s míčem. Potleskem ho pak v 74. minutě vyprovodili do šaten, když po druhé žluté kartě uviděl červenou. Pražané nakonec zvítězili 1:0. Atmosféru, kterou dětští fanoušci vytvořili, si pochvalovali sparťanští hráči i trenér Pavel Vrba.

Jiného názoru jsou ovšem britská média. Ta obvinila malé návštěvníky utkání z toho, že rasisticky bučeli na Glena Kamaru. Mezi hlasité kritiky České republiky patří také Kamarův kontroverzní právník Aamer Anwar.

Ten už požadoval, stejně jako v březnu u Slavie, aby byla Sparta z evropských pohárů vyloučena. Podle něj je rasismus v České republice hluboce zakořeněný. Kromě většiny britských médií za Kamarou stojí i trenér Rangers a fotbalová legenda Steven Gerrard, mimochodem v minulosti sám obviněn z rasismu.

I když je starosta Řeporyjí Pavel Novotný notoricky známým slávistou, na Twitteru se zastal dětských fanoušků Sparty. Rovněž sdílí názor, že bučení na Kamaru bylo výrazem toho, že ho fanoušci nemají rádi, nikoliv aktem rasismu. Gerrarda Novotný označil za „duševního mrzáka“.

Neakceptovatelné, zoufalé a směšné

Sparta považuje nařčení z rasismu za absurdní. „Je naprosto neuvěřitelné, že po zápase musíme sledovat útoky na nevinné děti a čelíme neopodstatněným obviněním z rasismu. Urážení dětí v on-line prostoru i v médiích je neakceptovatelné, zoufalé a směšné. Přestaňte útočit na naše děti. Náš klub bude děti – naši budoucnost a naši pýchu – hrdě bránit,“ uvedlo ve svém vyjádření vedení klubu.

Proti současným tvrzením britských médií se jako jeden z prvních politiků ohradil ministr vnitra Jan Hamáček. „Nebudeme akceptovat obvinění nevinných dětí i celé společnosti. Britská strana se musí dozvědět, že se ohrazujeme,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS s odkazem na to, že si šéf resortu zahraničí Jakub Kulhánek předvolá britského velvyslance.

„Záměrně šířené nechutné urážky českých dětí v médiích a na internetu do fotbalu nepatří a do dobrých vztahů mezi dvěma zeměmi už vůbec ne. Předvolám si na pondělí  britského velvyslance a budu s ním celou záležitost řešit,“ potvrdil Kulhánek.

Rozhodnutí ministra zahraničí podporuje i premiér Andrej Babiš. „Je ten svět ještě normální? Čtu si, co po zápase Sparty proti Rangers rozpoutali Skoti i jejich média a je mi z toho smutno. To už bude každý pokřik na fotbale spojován s barvou pleti? To necháme na sítích urážet děti? Stojím za Jakubem Kulhánkem, který si předvolá britského velvyslance,“ uvedl předseda vlády.

Kalousek nesouhlasí

Naopak bývalému poslanci Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) přijde Kulhánkova reakce přehnaná. „Je smutné, když jsou do zjitřené atmosféry mezi dvěma kluby zatahovány děti. Ještě smutnější je, když do toho kvůli předvolební atmosféře zatahuje ministr zahraničí vztahy mezi našimi vládami. Předvolání velvyslance je už hodně silný krok. Hloupý a zbytečný,“ napsal na Twitter. Podobný názor sdílel v pořadu 360° na CNN Prima NEWS bývalý šéf lidovců Cyril Svoboda.

Kalousek se většinou na Twitteru těší velké podpoře běžných uživatelů. Tentokrát se ale v komentářích setkal spíš s nesouhlasnými reakcemi. Podle většiny komentujících zkrátka celá situace přerostla samotný sport.

„Je to decentní upozornění (Kulhánkovo jednání, pozn. red.), že Brit je člověk stejně jako Čech,“ napsal jeden z uživatelů. „Útoky Britů na ČR pozoruji už dlouho a neustálým opakováním v jejich médiích se mě známí ze zahraničí už několikrát ptali, jestli tu jsme opravdu všichni rasisti. Bojí se sem pak jezdit. Je potřeba se bránit,“ uvedl další.

Také Tomio Okamura se proti britským médiím tvrdě ohradil. „Opět útočí na Českou republiku, a dokonce již i na naše děti. Tento západní aktivismus, který se už neštítí obviňovat i děti, je odporný, a je ukázkou toho, kam nechceme, aby se naše společnost dostala. Plně stojím za našimi kluby a fanoušky, nepoklekneme!“ zmínil.

Tagy:

Hlavní zprávy

Rusko opět hlásí rekordní přírůstek případů nákazy covidem. Úřady viní pomalé očkování
Rusko

Rusko opět hlásí rekordní přírůstek případů nákazy covidem. Úřady viní pomalé očkování

Rusko za posledních 24 hodin zaznamenalo 34 303 nových případů nákazy koronavirem. To je nejvyšší denní přírůstek od počátku pandemie. Vykázalo rovněž 997 úmrtí spojených s nemocí COVID-19. Počet nových úmrtí tak pouze nepatrně klesl oproti předchozímu dnu, kdy poprvé překonal hranici jednoho tisíce. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů ruských úřadů.

Vystrčil: Mám pochybnosti, zda Zeman ví, co vše říká jeho kancelář. Důkazy nemám

Způsob, jakým aktuálně vystupuje Kancelář prezidenta republiky, příliš nesedí k Miloši Zemanovi. Otázka je, zda vůbec prezident ví, jak komunikují jeho spolupracovníci, uvedl šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Dodal, že nemá tuto myšlenku podloženou ani potvrzenou, jde o jeho osobní pocit. Podle něj by se ale Zeman tímto způsobem nechoval, uvedl v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Rozpočet přepracujeme a pomůžeme lidem v nouzi, slibuje Vondra. Nereálné, říká Havlíček

Návrh státního rozpočtu na rok 2022, který už schválila dosluhující vláda Andreje Babiše (ANO), zřejmě dozná změn. V Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to avizoval místopředseda ODS Alexandr Vondra. Zároveň ale chce pomoci domácnostem, které jsou vystaveny na milost a nemilost aktuálnímu dění na energetickém trhu. Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) ale považuje za nereálné skloubit úspory v rozpočtu s tím, že stát bude chtít lidem ceny energií kompenzovat.

Do Pekingu jen s očkovanými hráči. Pro nás žádný problém, říká manažer nároďáku Nedvěd

Daleko přísnější režim než v Tokiu. Pokud na zimní olympijské hry v Pekingu zamíří neočkovaný sportovec, musí napřed v Číně do třítýdenní karantény. Na nadcházejícím sportovním svátku bude vysoce sledovaný hokejový turnaj, na který zavítají hvězdy z NHL. V celé elitní zámořské lize jsou však jen čtyři hráči ze 700, kteří za sebou nemají vakcinaci. A mezi ně Češi nepatří. Vysoká proočkovanost je i v tuzemské extralize, a tak trenérovi národního týmu Filipu Pešánovi při skládání nominace nepřibydou zbytečné vrásky.

Podivnosti kolem Zemanovy hospitalizace: Neobvyklý podpis i Babiš stepující v nemocnici

V posledních dnech se ohledně hospitalizace prezidenta Miloše Zemana odehrávají podivné věci. Lidé spekulují o tom, jestli je podpis prezidenta pod rozhodnutím o svolání schůze Sněmovny pravý nebo proč hlava státu ležící na JIP dostává k obědu klobásu. Neobvyklé bylo i setrvání premiéra Andreje Babiše (ANO) v Ústřední vojenské nemocnici poté, co byl naočkován třetí dávkou vakcíny proti covidu.

reklama

Domácí zpravodajství

Události kolem Zemana? Strašné, jde o obrovskou krizi důvěry ve stát, říká Fiala

Je strašné, co se děje kolem prezidenta Miloše Zemana, nelíbí se lídrovi vítězné koalice Spolu Petru Fialovi. V Otázkách Václava Moravce na České televizi prohlásil, že se mu nelíbí, že kolem zdravotního stavu prezidenta nejsou žádné informace a jde o obrovskou krizi důvěry ve stát. Podle Fialy je potřeba respektovat, že je Zeman nemocný, ale do 8. listopadu musí být jasné, zda je schopen vykonávat svou funkci.

Senioři by bez pomoci vnučky platili Bohemia Energy dál. Za energie teď dají 30 tisíc ročně

Ukončení činnosti společnosti Bohemia Energy (BE) způsobilo doslova paniku v téměř milionu českých domácností. Zasáhlo i mladou maminku Lucii a její prarodiče. Ze dne na den se jim zvýšily výdaje na energie z 12 tisíc na 30 tisíc ročně a nikdo z nich stále neví, jestli ještě někdy peníze od krachující společnosti uvidí. Devadesátiletí senioři z Prahy by navíc bez pomoci vnučky platili firmě dál.

reklama