reklama

Špicar o vakcinaci: Česko je mistrem v tom mít vše na papíře, Němcům už stojí stany

Po podcenění nástupu covidu a letním rozvolnění má vláda třetí šanci, jak opravdu přispět k řešení pandemie, prohlásil v nedělní Partii na CNN Prima NEWS viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar. Narážel tak na očkování proti koronaviru, které by podle premiéra Andreje Babiše mohlo v Česku začít už 27. prosince. Špicar je ale skeptický, protože vláda má podle něj vše zatím jen na papíře.

reklama

„Vláda se učí, na začátku dělala obrovské chyby. Na jaře jsme dlouho čekali na opatření. Momentálně už víme včas, že restrikce přijdou. My potřebujeme od vlády jednu jedinou věc – očkování. Vláda podcenila nástup, v létě příliš rozvolnila, ale teď má třetí šanci opravdu přispět k řešení pandemie,“ řekl v Partii Špicar.

Ohledně plošného očkování v Česku je ale spíše skeptický. „Když politici říkají, že mají vše na papíře, tak mě nepřesvědčí. Česko je mistrem v tom mít vše na papíře. Když to je na papíře, myslíme si, že je vše hotové. Němcům už stojí stany, takže mám pocit, že jsme trochu pozadu,“ obává se Špicar, který tak souhlasil s některými odborníky, že Česko je dva až tři měsíce pozadu.

Spekulovalo se, že zmocněncem pro očkování by mohl být bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. V neděli ale Babiš oznámil, že funkci zvládne sám, „Pokud vše zvládne, získá plusové body, jinak sklidí zaslouženou kritiku. Jako bývalý státní úředník vím, že pokud má mít nějaká agenta vysokou váhu, měl by ji řídit premiér. Měl by donutit své podřízené, aby dělali, co mají,“ vysvětlil Špicar.

Středula: Vláda by měla použít selský rozum

Podobného názoru byl i druhý host pořadu, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. „Během chvíle je to třetí člověk, který má být zodpovědný za vakcinaci. Že to vezme premiér, je asi jediné východisko,“ řekl Středula s tím, že na rozhodnutí je vidět chaos, který v české vládě podle něj panuje.

„Právě chaos lidé vládě vyčítají. Vláda by měla do všech opatření vložit selský rozum, protože člověk čeká před supermarketem, aby mohl nakoupit, ale poté jede přeplněnou městskou dopravou,“ prohlásil Středula. Aby bylo plošné očkování úspěšné, je podle předsedy ČMKOS třeba přesvědčit lidi, aby důvěřovali, že vakcína je bezpečná. S tím souhlasí také Špicar, který doufá, že přední čeští politici půjdou příkladem a očkovat se nechají. To mimo jiné v Partii potvrdil i prezident Miloš Zeman.

Tagy:
Léto plné tragédií, reaguje Babiš na srážku vlaků. Jurečka volá po větší bezpečnosti
Nehody

Léto plné tragédií, reaguje Babiš na srážku vlaků. Jurečka volá po větší bezpečnosti

Léto plné tragédií. Tak regoval na železniční neštěstí u obce Milavče na Domažlicku premiér Andrej Babiš (ANO). Střet rychlíku a osobního vlaku nepřežili podle informací CNN Prima NEWS tři lidé. Desítky dalších jsou zraněny, někteří z nich zůstávají v kritickém stavu. Šéf lidovců Marian Jurečka volá po zlepšení bezpečnosti na českých železnicích.

Běloruský expert: Je to politická vražda, Lukašenko rozšířil svůj teror do zahraničí
Rozhovor

Běloruský expert: Je to politická vražda, Lukašenko rozšířil svůj teror do zahraničí

V ukrajinském Kyjevě bylo nalezeno tělo běloruského aktivisty Vitala Šyšova. Úřady prověří všechny verze úmrtí, včetně pokusu zamaskovat vraždu jako sebevraždu. Šyšov byl po emigraci z Běloruska šéfem nevládní organizace Běloruský dům na Ukrajině, která pomáhá uprchlým Bělorusům hledat ubytování, práci a poskytuje jim právní poradenství. CNN Prima News mluvila s běloruským politologem žijícím v Polsku Pavelem Usovem. Ten je přesvědčen, že šlo o politickou vraždu.

O rasistickém hučení na Spartě píší i ve Skotsku a vytahují i Kúdelu. Beauguel se naštval

Měla to být oslava fotbalu, Sparta chtěla zaskočit ve 3. předkole Ligy mistrů silné Monako a přiblížit se účasti v základní skupině milionářské soutěže, ve které absentuje už 16 let. Prestižní zápas měl ale hned několik kaněk. Zaprvé prohra 0:2, zadruhé rasistické hučení několika fanoušků Letenských, které zase jednou Českou republiku „proslavilo“ v zahraničí.

Zemanovo ultimátum: Buď skončí Koudelka v čele BIS, nebo Babiš ztratí podporu Hradu

Prezident Miloš Zeman drží premiéra Andreje Babiše „pod krkem“. Hlava státu měla na zámku v Lánech údajně požadovat konec šéfa Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky. Pokud mu Babiš prodlouží mandát, mohl by ztratit Zemanovu podporu, která bude pro volby do Poslanecké sněmovny i sestavování nové vlády klíčová, tvrdí zdroje webu Lidovky.cz.

reklama

Domácí zpravodajství

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Odložené výlety i samotka pro nakažené. Školy dostaly doporučení na nový školní rok

Celý uplynulý školní rok byl zcela odlišný od těch, na které jsou žáci zvyklí. Pandemie koronaviru způsobila studentům všech úrovní vleklé těžkosti. Řada z nich si dlouhé měsíce musela vystačit s domácí výukou. A když už se dostali do lavic, tak za velmi přísných podmínek jako je nepřetržité nošení roušek a respirátorů či povinnost nechat se testovat. Stejně tak trpěli i učitelé. Jak bude vypadat nadcházející školní rok?

Znepokojivý průzkum: Očkovaní senioři mají po půl roce jen minimum protilátek

Po půl roce od očkování proti koronaviru má podle předběžných výsledků výzkumu až 60 procent seniorů výrazně nižší nebo žádné množství protilátek. V tiskové zprávě to uvedla společnost Podané ruce, která analýzu provedla na více než 620 lidech. Podle ní bude v brzké době potřeba přeočkování třetí dávkou zranitelných skupin a také bude nutné navýšit kapacity preventivního testování pracovníků i klientů v sociálních službách.

reklama