reklama

Špicar o vakcinaci: Česko je mistrem v tom mít vše na papíře, Němcům už stojí stany

Po podcenění nástupu covidu a letním rozvolnění má vláda třetí šanci, jak opravdu přispět k řešení pandemie, prohlásil v nedělní Partii na CNN Prima NEWS viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar. Narážel tak na očkování proti koronaviru, které by podle premiéra Andreje Babiše mohlo v Česku začít už 27. prosince. Špicar je ale skeptický, protože vláda má podle něj vše zatím jen na papíře.

reklama

„Vláda se učí, na začátku dělala obrovské chyby. Na jaře jsme dlouho čekali na opatření. Momentálně už víme včas, že restrikce přijdou. My potřebujeme od vlády jednu jedinou věc – očkování. Vláda podcenila nástup, v létě příliš rozvolnila, ale teď má třetí šanci opravdu přispět k řešení pandemie,“ řekl v Partii Špicar.

Ohledně plošného očkování v Česku je ale spíše skeptický. „Když politici říkají, že mají vše na papíře, tak mě nepřesvědčí. Česko je mistrem v tom mít vše na papíře. Když to je na papíře, myslíme si, že je vše hotové. Němcům už stojí stany, takže mám pocit, že jsme trochu pozadu,“ obává se Špicar, který tak souhlasil s některými odborníky, že Česko je dva až tři měsíce pozadu.

Spekulovalo se, že zmocněncem pro očkování by mohl být bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. V neděli ale Babiš oznámil, že funkci zvládne sám, „Pokud vše zvládne, získá plusové body, jinak sklidí zaslouženou kritiku. Jako bývalý státní úředník vím, že pokud má mít nějaká agenta vysokou váhu, měl by ji řídit premiér. Měl by donutit své podřízené, aby dělali, co mají,“ vysvětlil Špicar.

Středula: Vláda by měla použít selský rozum

Podobného názoru byl i druhý host pořadu, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. „Během chvíle je to třetí člověk, který má být zodpovědný za vakcinaci. Že to vezme premiér, je asi jediné východisko,“ řekl Středula s tím, že na rozhodnutí je vidět chaos, který v české vládě podle něj panuje.

„Právě chaos lidé vládě vyčítají. Vláda by měla do všech opatření vložit selský rozum, protože člověk čeká před supermarketem, aby mohl nakoupit, ale poté jede přeplněnou městskou dopravou,“ prohlásil Středula. Aby bylo plošné očkování úspěšné, je podle předsedy ČMKOS třeba přesvědčit lidi, aby důvěřovali, že vakcína je bezpečná. S tím souhlasí také Špicar, který doufá, že přední čeští politici půjdou příkladem a očkovat se nechají. To mimo jiné v Partii potvrdil i prezident Miloš Zeman.

Tagy:

Hlavní zprávy

Expert: Zeman chce ukázat, že stále drží moc v rukou. Schůzky s ministry ale nic neposunou

Prezident Miloš Zeman chce po své indispozici ukázat, že stále drží moc v rukou, řekl v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS komentátor Aktuálně.cz David Klimeš. Hlava státu se bude následující dva týdny setkávat s kandidáty na ministry. Podle Klimeše je ale série schůzek zbytečně dlouhá a nic neposune. Navíc všichni čekají jen na schůzku s kandidátem na ministra zahraničí Janem Lipavským (Piráti), s jehož nominací podle spekulací Zeman nesouhlasí.

Sestavení vlády by mohlo jít rychleji, posteskl si Bartoš po schůzce se Zemanem ve vitríně

Schůzky prezidenta Miloše Zemana s kandidáty na ministry jsou plánované na dva týdny. První odstartoval kandidát na šéfa resortu pro místní rozvoj a předseda Pirátů Ivan Bartoš. V pondělí na tiskové konferenci po jednání v Lánech si posteskl, že by sestavování vlády mohlo jít rychleji. Zda Zemanovi vadí nominace piráta Jana Lipavského na místo ministra zahraničí, Bartoš nezjistil.

Zdravotníky čekají pekelné Vánoce. Pacienti budou v nemocnicích přibývat, varuje Kubek

Počty nakažených ani hospitalizovaných s covidem v posledních dnech nerostou tak prudce jako dříve. Přestože to svádí k mírnému optimismu, celkové zlepšení covidové situace rozhodně není otázkou několika málo dní. Lépe by podle výpočtů mohlo být až po Vánocích. A to podle odborníků pouze v případě, že se naočkuje dostatek lidí a budou poctivě dodržovat opatření.

Klimatizace, široké uličky i nabíječky. Nová tramvaj za desítky milionů překvapila Ostraváky

Nejmodernější tramvaj v Česku začala v pondělí ve zkušebním provozu vozit cestující v Ostravě. Jedná se o typ Škoda 39T, který má kromě nového interiéru se širšími uličkami i klimatizaci a USB nabíječky. Dvoučlánková tramvaj s délkou přesahující 26 metrů dosud absolvovala 20 tisíc kilometrů bez pasažérů. Aby prošla definitivními testy, musí se osvědčit na stejné vzdálenosti i během reálné přepravy lidí.

Dnes je jiná situace. Slevuje Skopeček ze slibů budoucí vlády ušetřit 80 miliard?

V Česku nadále panuje velmi nepříznivá epidemická situace. Mezi odborníky i politiky se tak čím dál více mluví o dalších restrikcích, které by pomohly zabránit zahlcení nemocničních kapacit. Místopředseda Sněmovny a ekonomický expert ODS Jan Skopeček v duchu těchto skutečností už naznačil, že plán budoucí vládní koalice sestavit nový státní rozpočet na příští rok se schodkem do 300 miliard korun nemusí být reálný.

reklama

Domácí zpravodajství

Dnes je jiná situace. Slevuje Skopeček ze slibů budoucí vlády ušetřit 80 miliard?

V Česku nadále panuje velmi nepříznivá epidemická situace. Mezi odborníky i politiky se tak čím dál více mluví o dalších restrikcích, které by pomohly zabránit zahlcení nemocničních kapacit. Místopředseda Sněmovny a ekonomický expert ODS Jan Skopeček v duchu těchto skutečností už naznačil, že plán budoucí vládní koalice sestavit nový státní rozpočet na příští rok se schodkem do 300 miliard korun nemusí být reálný.

reklama