reklama

Špicar o vakcinaci: Česko je mistrem v tom mít vše na papíře, Němcům už stojí stany

Po podcenění nástupu covidu a letním rozvolnění má vláda třetí šanci, jak opravdu přispět k řešení pandemie, prohlásil v nedělní Partii na CNN Prima NEWS viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar. Narážel tak na očkování proti koronaviru, které by podle premiéra Andreje Babiše mohlo v Česku začít už 27. prosince. Špicar je ale skeptický, protože vláda má podle něj vše zatím jen na papíře.

reklama

„Vláda se učí, na začátku dělala obrovské chyby. Na jaře jsme dlouho čekali na opatření. Momentálně už víme včas, že restrikce přijdou. My potřebujeme od vlády jednu jedinou věc – očkování. Vláda podcenila nástup, v létě příliš rozvolnila, ale teď má třetí šanci opravdu přispět k řešení pandemie,“ řekl v Partii Špicar.

K tématu

Ohledně plošného očkování v Česku je ale spíše skeptický. „Když politici říkají, že mají vše na papíře, tak mě nepřesvědčí. Česko je mistrem v tom mít vše na papíře. Když to je na papíře, myslíme si, že je vše hotové. Němcům už stojí stany, takže mám pocit, že jsme trochu pozadu,“ obává se Špicar, který tak souhlasil s některými odborníky, že Česko je dva až tři měsíce pozadu.

Spekulovalo se, že zmocněncem pro očkování by mohl být bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. V neděli ale Babiš oznámil, že funkci zvládne sám, „Pokud vše zvládne, získá plusové body, jinak sklidí zaslouženou kritiku. Jako bývalý státní úředník vím, že pokud má mít nějaká agenta vysokou váhu, měl by ji řídit premiér. Měl by donutit své podřízené, aby dělali, co mají,“ vysvětlil Špicar.

Středula: Vláda by měla použít selský rozum

Podobného názoru byl i druhý host pořadu, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. „Během chvíle je to třetí člověk, který má být zodpovědný za vakcinaci. Že to vezme premiér, je asi jediné východisko,“ řekl Středula s tím, že na rozhodnutí je vidět chaos, který v české vládě podle něj panuje.

„Právě chaos lidé vládě vyčítají. Vláda by měla do všech opatření vložit selský rozum, protože člověk čeká před supermarketem, aby mohl nakoupit, ale poté jede přeplněnou městskou dopravou,“ prohlásil Středula. Aby bylo plošné očkování úspěšné, je podle předsedy ČMKOS třeba přesvědčit lidi, aby důvěřovali, že vakcína je bezpečná. S tím souhlasí také Špicar, který doufá, že přední čeští politici půjdou příkladem a očkovat se nechají. To mimo jiné v Partii potvrdil i prezident Miloš Zeman.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně

Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně

S příchodem vakcíny od společnosti AstraZeneca, kterou budou moci využívat také praktičtí lékaři, by se mohlo očkování českého obyvatelstva značně urychlit. Očkovací strategie totiž počítá s tím, že by proočkovali až deset pacientů denně, tedy přibližně 50 tisíc dohromady. Zapojení praktických lékařů, kteří si budou sami obvolávat své pacienty, však nebrání tomu, aby se lidé přihlašovali do centrálního rezervačního systému, jelikož si svoji rezervaci budou moci kdykoliv zrušit.

Sněmovna

ŽIVĚ: Sněmovna debatuje o očkování. Poslanci na to mají jen tři hodiny

ŽIVĚ: Sněmovna debatuje o očkování. Poslanci na to mají jen tři hodiny

Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) selhává, systém očkování nefunguje, zlobí se opozice. Na úterní jednání Sněmovny chce zařadit mimořádný bod, ve kterém má kabinet vysvětlit, jak bude probíhat distribuce vakcín a kdy budou naočkovány rizikové skupiny. Vládní hnutí ANO s tím souhlasí, debata má ale trvat maximálně tři hodiny.

Komentář: Loprais a spol. by zasloužili sexistické prasátečko. Kamenování ale ne
ČSSD chce pro důchodce další rouškovné. Jen nakupují hlasy, kritizuje Kalousek
reklama
reklama
Piráti jako hlavní Babišův rival. Hádky, osočování a výpady jsou stále častější

Politika

Domácí zpravodajství

Jízdní řád očkování aneb Kdy se dostane řada právě na vás
Ani do konce února nenaočkujeme všechny rizikové. Nemáme čím, říká hejtmanka Pecková
Další články
reklama
reklama