reklama

Splácení hypoték a půjček pozastavíme na půl roku, říká ministryně financí Schillerová

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne v reakci na koronavirovou krizi půlroční plošný odklad splácení hypoték a úvěrů. V dnešní Partii řekla, že tento návrh projedná ve středu vláda. Ve hře je i snížený úrok u úvěrů, který by platil po dobu tohoto odkladu. Opozice návrh vítá, banky jsou zdrženlivější. Tvrdí, že se s ním teprve musí seznámit.

reklama

Ve středu chce ministryně financí Alena Schillerová návrh předložit vládě. Ve hře je prý i nižší úrok u všech půjček během půlročního moratoria. „Ti lidé zůstali bez příjmů a teď by měli splácet hypotéku, takže odlevme jim na 6 měsíců, to znamená, ty banky to unesou, unese to i nebankovní sektor,“ říká ministryně Schillerová.

Banky sice v posledních dnech s Ministerstvem financí o podobném řešení jednaly, ale dnešní oznámení ministryně financí je překvapilo. „Ta informace je pro nás úplně nová a nezbývá než doufat, že ten návrh domýšlí nejen ty krátkodobé, ale i dlouhodobé účinky tohoto kroku napříč celým finančním sektorem,“ komentovala návrh ministryně financí mluvčí České bankovní asociace Monika Petrásková.

Opozice i odbory ve shodě s vládou

Podle guvernéra České národní Jiřího Rusnoka jde o nutné opatření v mimořádné situaci. „Naše banky mají rezervy velmi solidní, velmi robustní, a pokud se ta situace nebude protahovat příliš dlouho, tak by to měly v zásadě bez nějakých větších šoků ustát,“ říká Rusnok.

Plošné pozastavení splácení půjček a hypoték vítá pravicová opozice i odbory. „Určitě to správné opatření je, teď je potřeba velmi pečlivě připravovat ty parametry toho opatření,“ myslí si Jan Skopeček, poslanec a ekonomický expert ODS. „Jakékoliv moratorium tímto směrem v co nejširším rozsahu pomůže, uklidní společnost a lidé se nebudou bát tolik, jako se bojí dnes,“ říká Josef Středula, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů.

Další hlavní zprávy

360°

Meghan je hloupá husa, která poučovala Brity o feminismu, tvrdí publicista Tomský

Meghan je hloupá husa, která poučovala Brity o feminismu, tvrdí publicista Tomský

Vévodkyni ze Sussexu nazval publicista Alexander Tomský ve vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové hloupou husou. „Nic neuměla a nic nevěděla. Mohla mluvit jen o multikulturní společnosti a komplexech rasismu, které jsou ale typicky americké. Navíc bych ji neustále nesrovnával s Dianou,“ upozorňuje Tomský. Zástupkyně šéfredaktora Expres.cz Barbora Koukalová by ale Meghan husou nenazývala: „Hloupá není. Jejím největším úspěchem však je, že si vzala bohatého muže.“

Přibližně deset procent zaměstnanců povinné testování odmítá. I přes hrozbu pokuty
Výrok o poplácaní ženy po zadku je hrubé nedorozumění, hájí se sexuolog Uzel
Blatný chce výměnu hlavní hygieničky Rážové. Babiš s ní není spokojený
reklama
reklama
Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?

Zdravotnictví

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Letos žádná maturitní zkouška, navrhuje Babiš. Místo ní by stačil průměr známek
Další články
reklama
reklama