reklama
CNN Prima News hypotéka

hypotéka

Výpis příspěvků ke štítku „hypotéka“

Hypoteční trh se postavil na hlavu. Klesají úrokové sazby a rekordně si půjčujeme

Češi si v říjnu u tuzemských bank vzali hypoteční úvěry za více než 25 miliard korun. Říjen se tak stal druhým nejúspěšnějším měsícem v historii sledování objemu hypoték i úrokových sazeb. Ty pro změnu klesaly sedmý měsíc v řadě a přiblížily se dvouprocentní hranici. Podle analytiků tak letos zřejmě padne rekord finančních prostředků, které si české domácnosti půjčily na hypoteční úvěr.

Zájem o hypotéky atakuje historická maxima. Letošní září překonalo rekord z roku 2018

Hlad po úvěrech na bydlení neslábne. Banky v září poskytly hypotéky v objemu přes 22 miliard korun. To je asi čtyři miliardy korun nad pětiletým průměrem a nejvíce od června 2017. Pravděpodobně také padne rekord roku 2016, kdy banky půjčily na hypotečních úvěrech celkem 225,8 miliardy korun. Za vysokým zájmem o tento typ půjček stojí také další snížení průměrné úrokové sazby u hypoték.

Hypotéky zlevňují. S nákupem nemovitosti se vyplatí počkat

Koronavirová krize plnou silou dolehla na hypoteční trh. Letošní květen byl co do počtu poskytnutých hypotečních úvěrů nejslabším květnem za poslední dekádu. Objemy půjček sice rostou, ale jen díky zvyšující se průměrné výši hypotéky. Odráží se na tom zdražení, které nemovitosti v uplynulých letech zaznamenaly.

Splácení hypoték a půjček pozastavíme na půl roku, říká ministryně financí Schillerová

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne v reakci na koronavirovou krizi půlroční plošný odklad splácení hypoték a úvěrů. V dnešní Partii řekla, že tento návrh projedná ve středu vláda. Ve hře je i snížený úrok u úvěrů, který by platil po dobu tohoto odkladu. Opozice návrh vítá, banky jsou zdrženlivější. Tvrdí, že se s ním teprve musí seznámit.

reklama