reklama

Nepokoje v Izraeli: Splňte sliby a dejte nám peníze, žádají vládu lidé v ulicích

V Izraeli protestovalo více než 10 tisíc lidí.
Zdroj: AP

Více než deset tisíc Izraelců se v sobotu sešlo na Rabinově náměstí v Tel Avivu, aby protestovali proti vládě, která podle nich špatně reaguje na hospodářskou krizi způsobenou pandemií koronaviru. Demonstrantům nejvíce vadí, že nedostávají slíbené finanční příspěvky.

reklama

„Nepracujeme již téměř pět měsíců a bohužel většina z nás nedostala od státu žádnou kompenzaci, což je opravdu tragédie,“ řekl pro agenturu AP Daniel Tieder, jeden z demonstrantů. Dodal, že opravdu nechápe, jak má po takové době bez práce živit rodinu a platit zaměstnance, kterým nechce dát výpověď.

K tématu

Izraelská vláda na jaře po uvalení přísných opatření proti šíření koronaviru oznámila řadu kompenzačních balíčků v hodnotě miliard dolarů. Mnozí obyvatelé si stěžují, že dosud nedostali vůbec nic. V posledních týdnech se přitom blízkovýchodní stát potýká s druhou vlnou pandemie, takže rychle stoupá nezaměstnanost.

Milion lidí bez práce

V reakci na protesty izraelský premiér Benjamin Netanjahu opět slíbil rychlou finanční pomoc pro osoby samostatně výdělečně činné. Na nedělní schůzi vládního kabinetu také uvedl, že pracovníci obdrží okamžitý měsíční příspěvek 7500 šekelů (53 tisíc korun), a to po dobu jednoho roku.

Kritici ale tvrdí, že všechny peníze, které Netanjahu slíbil lidem v začátku pandemie, nebyly na boj proti koronaviru vyčerpány. Není tedy důvod, proč je okamžitě nerozdělit mezi obyvatele. Podle odhadů může být v současnosti bez práce zhruba milion Izraelců.

Demonstranti zaplnili Rabinovo náměstí v Tel Avivu
Demonstranti zaplnili Rabinovo náměstí v Tel Avivu
Zdroj: AP

Stop hromadným a kulturním akcím

V Izraeli se tento týden nakazila koronavirem během čtyřiadvaceti hodin více než tisícovka lidí. Nejhorší situace je v Jeruzalému, jehož část nařídila vláda do pátku uzavřít. Kabinet také po celé zemi opět uzavřel bary a zrušil hromadné akce nebo obřady ve vnitřních prostorách. Provoz museli zastavit také majitelé divadel a kin.

Cizincům je až na výjimky vstup do Izraele minimálně do začátku srpna zakázán. Obyvatelům je také doporučeno, aby zemi opouštěli jen v naléhavých případech, což ale neplatí pro pracovníky ve zdravotnictví. Ti mají cestování do zahraničí přísně zakázáno.

Tagy: nezaměstnanost ekonomická krize Tel Aviv Benjamin Netanjahu druhá vlna protestující Izrael Rabinovo náměstí
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Soudy

Za diskriminaci křesťanů se divadla omlouvat nemusí. Duka s Němcem u soudu nepochodili

Za diskriminaci křesťanů se divadla omlouvat nemusí. Duka s Němcem u soudu nepochodili

Nejvyšší soud (NS) zamítl dovolání kardinála Dominika Duky a právníka Ronalda Němce ve sporu s brněnskými divadly. Neúspěšně žádali omluvu za zásah do svých osobnostních práv, údajně způsobený uvedením dvou her na festivalu Divadelní svět Brno. Obě hry provokativní formou zobrazovaly některé křesťanské symboly a kritizovaly římskokatolickou církev a západní pohled na muslimský svět. Podle rozsudku však nešlo o diskriminaci křesťanů ani zásah do práva na svobodu vyznání.

Koronavirus

V Chebu do kina, ve Zlíně ani do obchodu. Jak by se rozvolňovalo regionálně

V Chebu do kina, ve Zlíně ani do obchodu. Jak by se rozvolňovalo regionálně

Přestože epidemie nemoci COVID-19 postupně ustupuje a celoplošně dochází k rozvolňování vládních opatření, mezi jednotlivými regiony stále existují propastné rozdíly. Jak by tedy vypadalo rozvolňování, kdyby se rozhodovalo podle jednotlivých krajů? Zatímco v Karlovarském by se život vrátil skoro do normálu, Zlínský by nadále zůstával v tvrdém lockdownu.

Visí přežití Francie na vlásku? Vojáci opět píšou Macronovi, hrozí občanskou válkou
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Otvírají se obchody, roušky nejsou venku povinné. Co se od pondělí mění?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama