Nepokoje v Izraeli: Splňte sliby a dejte nám peníze, žádají vládu lidé v ulicích

Více než deset tisíc Izraelců se v sobotu sešlo na Rabinově náměstí v Tel Avivu, aby protestovali proti vládě, která podle nich špatně reaguje na hospodářskou krizi způsobenou pandemií koronaviru. Demonstrantům nejvíce vadí, že nedostávají slíbené finanční příspěvky.

„Nepracujeme již téměř pět měsíců a bohužel většina z nás nedostala od státu žádnou kompenzaci, což je opravdu tragédie,“ řekl pro agenturu AP Daniel Tieder, jeden z demonstrantů. Dodal, že opravdu nechápe, jak má po takové době bez práce živit rodinu a platit zaměstnance, kterým nechce dát výpověď.

Izraelská vláda na jaře po uvalení přísných opatření proti šíření koronaviru oznámila řadu kompenzačních balíčků v hodnotě miliard dolarů. Mnozí obyvatelé si stěžují, že dosud nedostali vůbec nic. V posledních týdnech se přitom blízkovýchodní stát potýká s druhou vlnou pandemie, takže rychle stoupá nezaměstnanost.

Milion lidí bez práce

V reakci na protesty izraelský premiér Benjamin Netanjahu opět slíbil rychlou finanční pomoc pro osoby samostatně výdělečně činné. Na nedělní schůzi vládního kabinetu také uvedl, že pracovníci obdrží okamžitý měsíční příspěvek 7500 šekelů (53 tisíc korun), a to po dobu jednoho roku.

Kritici ale tvrdí, že všechny peníze, které Netanjahu slíbil lidem v začátku pandemie, nebyly na boj proti koronaviru vyčerpány. Není tedy důvod, proč je okamžitě nerozdělit mezi obyvatele. Podle odhadů může být v současnosti bez práce zhruba milion Izraelců.

Stop hromadným a kulturním akcím

V Izraeli se tento týden nakazila koronavirem během čtyřiadvaceti hodin více než tisícovka lidí. Nejhorší situace je v Jeruzalému, jehož část nařídila vláda do pátku uzavřít. Kabinet také po celé zemi opět uzavřel bary a zrušil hromadné akce nebo obřady ve vnitřních prostorách. Provoz museli zastavit také majitelé divadel a kin.

Cizincům je až na výjimky vstup do Izraele minimálně do začátku srpna zakázán. Obyvatelům je také doporučeno, aby zemi opouštěli jen v naléhavých případech, což ale neplatí pro pracovníky ve zdravotnictví. Ti mají cestování do zahraničí přísně zakázáno.

Tagy: