CNN Prima News Jeruzalém

Jeruzalém

Výpis příspěvků ke štítku „Jeruzalém“

CNN: Násilí v Jeruzalémě, raketové útoky a mrtví civilisté. Co se vlastně v Izraeli děje?

V Jeruzalémě se stupňuje násilí mezi izraelskou policií a Palestinci. Vše začalo, když bezpečnostní síly tento týden dvakrát vnikly do mešity Al-Aksá na Chrámové hoře, kde se modlily stovky muslimů. Policie při jejich vyhnání použila omračovací granáty, slzný plyn a pozatýkala 350 lidí. V reakci na to odpálilo palestinské militantní hnutí Hamás a libanonský Hizballáh rakety na izraelské území, což vyústilo v odvetu židovského státu zaměřenou na Pásmo Gazy a Libanon. Situace se ještě více vyostřila útoky na civilisty, napsala CNN.

Izraelská policie vnikla do mešity Al-Aksá. Hamás vyzval Palestince k pochodu na Jeruzalém

Aktualizováno

Izraelská policie v noci na dnešek pronikla do mešity Al-Aksá na Chrámové hoře v Jeruzalémě, kde se střetla s Palestinci. Podle informací agentury AP policisté následně pozatýkali asi 350 osob. Palestinský Červený půlměsíc uvedl, že při policejním zásahu bylo zraněno 50 lidí. Policisté použili omračovací granáty proti palestinským mladíkům, kteří na ně házeli kameny a petardy. Palestinští radikálové na policejní zásah v mešitě zareagovali odpálením několika raket z Pásma Gazy na Izrael, který odpověděl leteckou odvetou. Izraelská vláda se okamžitě stala terčem ostré kritiky arabských států.

Rozbouřený Izrael. Netanjahu po masových protestech odkládá kontroverzní reformu justice

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil odložení kontroverzní justiční reformy o několik týdnů, do dalšího zasedání parlamentu. Chce o zákonu vést dialog a dosáhnout „širokého konsenzu“. Netanjahu to uvedl ve svém pondělním večerním prohlášení k národu. Zároveň zdůraznil, že jeho vláda by nikdy nepřipustila občanskou válku. Země podle něj čelí krizi, která je skutečnou hrozbou pro národní jednotu Izraelců.

Reakce na smrtící útoky: Izraelský premiér oznámil nová opatření vůči Palestincům

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu oznámil sérii represivních kroků proti Palestincům, včetně plánů na posílení židovských osad na okupovaném Západním břehu Jordánu. Učinil to v reakci na dvojici střeleckých útoků, při nichž zahynulo sedm Izraelců a pět dalších bylo zraněno, uvedla agentura AP. Netanjahu plánuje mimo jiné zrušit sociální dávky pro rodiny útočníků, usnadnit Izraelcům získání zbrojních průkazů a zintenzivnit úsilí o sběr nelegálních zbraní.

Další teror v Jeruzalémě. Teprve 13letý Palestinec těžce zranil dva lidi, zasáhli civilisté

Při střelbě v Jeruzalémě byli v sobotu dopoledne zraněni dva lidé, uvádí agentury s odkazem na izraelské záchranáře. Jejich stav je středně těžký až vážný. Policie oznámila, že se jednalo o teroristický čin a že útočník byl zneškodněn. Tím byl podle ní teprve třináctiletý Palestinec. Útok přišel jen několik hodin po páteční střelbě u jedné z jeruzalémských synagog, kterou nepřežilo sedm lidí.

Terorista brutálně zavraždil v Jeruzalémě sedm lidí. Postřílel je, když vycházeli ze synagogy

Sedm lidí v pátek zastřelil a několik dalších zranil ozbrojenec při teroristickém útoku v synagoze ve východním Jeruzalémě, píše zpravodajský web The Times of Israel s odkazem na zdravotníky a policii. Podle ní byl střelec zabit. Teroristický útok se stal v den připomínky obětí holokaustu, vrcholní představitelé České republiky prezident Miloš Zeman a premiér Petr Fiala útok odsoudili.