Stará škola s obrovským respektem. Říha po hráčích chtěl, ať se při hymně drží za srdce

O zdravotních problémech Miloše Říhy se vědělo delší dobu, nikdo však nečekal, že jsou trable až tak vážné. Hokejový trenér zemřel v pondělí ve věku 61 let. Přísný, s obřím respektem, ale férový. Tak na úspěšného kouče pro CNN Prima NEWS vzpomínají ti, kteří ho během kariéry měli možnost potkat.

Před dvěma lety se Říha dočkal svého snu. Po dlouhých a vydařených trenérských letech na klubové úrovni dostal na starost hokejovou reprezentaci. V ní úzce spolupracoval s jejím manažerem a bývalým vynikajícím hokejistou Petrem Nedvědem.

„Jako trenéra jsem ho zblízka zažil jen krátce. Takže si vybavím zejména loňské mistrovství světa na Slovensku, kde jsme byli opravdu jen kousek od medaile. A asi můžu říct, že bychom ji dostali oprávněně, placku jsme chtěli více než Rusáci. Miloš by si to zasloužil,“ podotkl Nedvěd.

Sám mohl z první ruky viděl, jak nekompromisní je Říha vůči členům reprezentace. Tvrdá ruka ale nesla ovoce. „Miloš měl obrovské charisma. Byl jedním z těch trenérů, kterým se dá říkat stará škola. Přísný, ale hráči ho brali. Někdy mohli mít pocit, že dostávají příliš velké dávky, ovšem on je uměl naordinovat perfektně,“ uvedl Nedvěd. „Je to pro mě obrovský šok. O jeho problémech se zdravím jsem věděl, ale netušil jsem, že to může mít takový fatální konec.“

Trénovat nároďák byl jeho sen

A rozhodně nebyl sám, koho nečekané úmrtí uznávaného barda zaskočilo. „Je to velký šok,“ hlesl obránce Jakub Nakládal, který bude od nové sezony působit opět v rodných Pardubicích. Právě zdejší klub ho vychoval pro seniorský hokej. A u Dynama také poprvé poznal Říhu.

„Miloše si pamatuji už z prvních let, kdy jsem pomalu začínal nakukovat do A-týmu. V té době jsem z něj měl obrovský respekt, ale zároveň pro nás mladé byl opravdový guru. Byl v nejlepších trenérských letech a právě tehdy byl asi nejvíce pověstný svým bouřlivým vystupováním,“ říká Nakládal. Ten se s Říhou potkával také při angažmá v Rusku, byť jen na druhé straně střídačky.

Později na sebe znovu narazili ve vztahu trenér–svěřenec, a to u hokejové reprezentace, kterou Říha převzal v roce 2018. „Obrovsky toto angažmá prožíval. Pamatuji si, jak jsme se před nějakými osmi lety bavili s Petrem Průchou, který tehdy hrál za Petrohrad, kde Miloš trénoval. Už tehdy prý říkal, že by pro něj byla velká čest trénovat nároďák. Byl to takový jeho sen, což pak bylo vidět,“ vrací se ve vzpomínkách Nakládal.

Vinou zranění nakonec nemohl dvaatřicetiletý bek odcestovat na loňské mistrovství v Bratislavě a Košicích, které pro národní tým skončilo čtvrtým místem. Zklamání z „bramborové“ medaile po výborných výkonech Říha nijak neskrýval a na tiskové konferenci po šampionátu se rozplakal.

„Bylo vidět, že je ve svém živlu, šel do toho naplno. Zápal měl obrovský. Byl to zkrátka srdcař. Na turnaji Euro Hockey Tour chtěl, abychom se při hymně drželi při prvním zápase za srdce.“

Miloš Říha zemřel v pondělí v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny, kam před několika týdny zamířil se zdravotními problémy. Za sebou nechal řadu úspěchů. Mistrovské tituly vyhrál se Slovanem Bratislava, o trofej v extralize bojoval s Pardubicemi, výraznou stopu zanechal v ruské KHL. Při trenérském řemeslu těžil z hráčských zkušeností, které sbíral především v dresu Vítkovic.

„I vítkovický hokej smutní nad odchodem Miloše Říhy. Člen kádru mistrů 1981, který se svými výkony výrazně podepsal pod zisk druhého titulu Vítkovic, zůstane navždy zapsán v historii ostravského klubu. Upřímnou soustrast rodině a nejbližším,“ napsali představitelé Vítkovic.

Nad smutnou novinkou se na sociálních sítích pozastavily i další – a nejen tuzemské – kluby, stejně tak i samotní čeští hokejisté.

Tagy: