reklama

V opatřeních už není logika. Proč neotevřeme zahrádky? diví se šéf hotelové asociace

„Lidé se v poslední době shromažďují u okének, tak proč by nemohly být otevřeny restaurační zahrádky“? ptal se prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek v pořadu K věci televize CNN Prima NEWS. Podle něj dochází k diskriminaci, opatřením už nevěří a nevidí v nich logiku.

reklama

„Vůbec nedává smysl, proč by v době, kdy lidé často jezdí na kolech, shromažďují se u okének restaurací a následně konzumují jídlo někde v parku nebo na obrubníku, nemohly být otevřeny například restaurační zahrádky,“ kroutil hlavou v pořadu K věci Václav Stárek.

Zároveň připomněl slova epidemiologa Romana Prymuly z Nového dne televize CNN Prima NEWS, jenž v tom také problém nevidí. „Jsme v situaci, kdy dochází k diskriminaci. Někdo rozhoduje o tom, která služba bude otevřena a která ne, aniž by řádně vysvětlil, jak mu to ukládá zákon, proč tomu tak je a jak je konkrétní služba nebezpečná v porovnání s jinou,“ zlobil se šéf Asociace hotelů a restaurací.

Stárek také zdůraznil, že sdružení souhlasí s tím, že je potřeba v první řadě otevřít školy. „To, co se děje s našimi dětmi, je tragédie,“ podotkl a zdůraznil, že nejde o závod, které odvětví otevře dříve. „Je to o tom, aby se otevřelo bezpečně a logicky.“

„Dostáváme se do paradoxních situací. Jestliže můžu jet na služební cestu a spát v hotelu, proč bych nemohl jet na rekreaci a spát v hotelu, když budu negativně testován? Lidé opatřením už nevěří, protože v nich nespatřují žádnou logiku,“ pronesl Stárek.

Současná opatření jsou nad rámec zákona

V úterý nebo ve středu bude podle Stárka asociace odesílat dopis ministru zdravotnictví, protože se jí nelíbí, jak je nastaven systém rozvolňování. „Jak jsou balíčky rozvolňování a opatření nastaveny, jde se nad rámec zákona. Nad rámec toho, co dnes umožňuje pandemický zákon i zákon na ochranu veřejného zdraví. Opatření jsou v praxi zcela nelogická a budou znamenat, že mnoho zařízení zůstane zavřených,“ komentoval Stárek v pořadu.

Zavřeny podle něj zůstanou například penziony, které mají deset pokojů. Ubytovací zařízení totiž budou moci nejdříve rozvolnit tak, že otevřou 25 procent svých ubytovacích kapacit. Vláda ale zatím neurčila termín. Ten se má odvíjet od vývoje epidemiologické situace. „U 10pokojového penzionu by tak mohly ubytovávat ve 2,5 pokojích, což je ekonomicky nesmysl. Když přijede host s testem nebo bude očkován, nedochází přeci k riziku,“ zdůraznil Stárek.

Asociace hotelů a restaurací prostřednictvím Hospodářské komory podle Stárka poslala resortu zdravotnictví poměrně detailní standardy toho, jak udržet bezpečný provoz. U tvorby rozvolňovacích balíčků ale lidé z oboru nebyli. „Prakticky jsme se to dozvěděli z tiskové konference ministerstva zdravotnictví a ministra průmyslu a obchodu, jak se bude rozvolňovat. To, co tam vzniklo, možná psali lidé, kteří se vyznají v epidemiologii, ale rozhodně to nepsal nikdo, kdo by se vyznal v obchodní praxi,“ řekl šéf asociace.

Lidé jsou prý na konci trpělivosti, takže podle Stárka mohou inklinovat k rebelii. „Ale z naší strany nemůžete očekávat stávky a demonstrace, půjdeme zákonnou cestou. Správná cesta je dialog, který s námi vláda už nevede,“ posteskl si Stárek.

Tagy:

Hlavní zprávy

PŘEHLEDNĚ: Tisíce nežádoucích účinků po očkování. Na co si Češi nejčastěji stěžují?
Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Tisíce nežádoucích účinků po očkování. Na co si Češi nejčastěji stěžují?

Za poslední dva týdny přibylo v Česku jediné podezření na úmrtí v souvislosti s očkováním proti nemoci COVID-19, celková bilance tak stoupla na 113. Od poslední aktualizace Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) nahlásilo podezření na nežádoucích účinky po vakcinaci dalších 143 lidí. Jejich počet tak od začátku očkování v Česku stoupl na 8 304. Co patří mezi nejčastěji hlášené zdravotní komplikace?

Bobošíková: Chování Volného je lepší než Vondráček a jeho hraní na kytaru ve Sněmovně
K věci

Bobošíková: Chování Volného je lepší než Vondráček a jeho hraní na kytaru ve Sněmovně

Bývalá europoslankyně a kandidátka na prezidentku Jana Bobošíková v letošních volbách kandiduje za Volný blok, jehož hlavní tváří je kontroverzní poslanec Lubomír Volný. Jeho chování v Poslanecké sněmovně, kde už dvakrát odmítl odejít z řečniště a odkud ho musela násilím vyvést ochranka, považuje za sympatické. Naproti tomu kritizuje vystoupení šéfa Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) s kytarou přímo v sále Sněmovny. Bobošíková to řekla v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

VOLBY 2021: Trikolora bez Klausů. Hnutí táhnou i miliardář Valenta či ekonom Ševčík

Již před dvěma lety založil poslanec Václav Klaus ml. po odchodu z ODS nové hnutí Trikolora. Syn bývalého prezidenta Václava Klause s ním měl v plánu uspět ve sněmovních volbách, které se konají už příští měsíc. Klaus ml. však z vedení strany před časem odešel a do voleb nezasáhne. Trikolora společně se Svobodnými a Soukromníky, se kterými si vyjednala spolupráci, tak musí vsadit na jiné tváře. Které to jsou?

Okamurův mluvčí Hamáček a kulomety na hranicích. Politici perlili v superdebatě

Středeční Speciál 360°: Hlas lidu na CNN Prima NEWS byl plný emocí, hádek a osobních urážek či konfliktů. Šéf SPD Tomio Okamura například vpálil předsedovi ČSSD Janu Hamáčkovi, že by ho jako svého mluvčího nebral ani zadarmo. Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček by proti migraci bojoval potápěním lodí a šéf Sněmovny Radek Vondráček z hnutí ANO opakoval, že Česko není pro uprchlíky cílovou zemí. Připravili jsme pro vás přehled nejsilnějších výroků čtyř zúčastněných politiků.

Záhadná smrt průvodčího na Břeclavsku: Vypadl z vlaku. Případem se zabývá policie

Břeclavští kriminalisté vyšetřují tragickou událost, ke které došlo na trase mezi Břeclaví a Bořím lesem. Ve středu dopoledne tam z osobního vlaku vypadl šestapadesátiletý průvodčí. Zda šlo jen o nešťastnou náhodu, vyšetřují policisté. Dveře se totiž v této soupravě zavírají centrálně a proti otevření jsou zablokované ještě před odjezdem vlaku ze stanice a během celé jízdy.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Zvolila jsem zavedený postup, hájí se lékařka. Adámek po operaci mandlí leží v kómatu

Děti, které měly komplikace po operaci mandlí v Pardubické nemocnici, byly standardně ošetřovány v ORL ambulanci, řekla ve čtvrtek před soudem lékařka dětského oddělení nemocnice obžalovaná v případu malého Adámka, který v květnu 2017 zůstal kvůli pooperačním komplikacím v takzvaném bdělém kómatu. Její výpověď je v rozporu se středeční výpovědí primáře oddělení, podle něhož neměla nechat pacienta doprovázeného matkou z oddělení odejít.

Politolog Kubáček: Okamura je politický chameleon. Vytahuje témata, jak se mu hodí

Předseda SPD Tomio Okamura vytahuje určitá témata jen podle toho, jak se mu to v daný okamžik nejvíce hodí, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS politolog Jan Kubáček. Vzhledem k tomu označil Okamuru za „klasického politického chameleona“. Další odborník Stanislav Balík zmínil, že Okamura se nesnaží zlákat průměrné voliče, ale spíše ty, kteří jsou vyhranění.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Komentátor: Piráty si Babiš vybral cíleně, Spolu nechává být. Kampaně voliče nepřesvědčí

Volební kampaně jedou na plné obrátky, podle politického komentátora Petra Koláře však už názory voličů nijak výrazně neovlivní. Pokud v příštím týdnu nezačne mohutná vlna pandemie, preference stran a koalic nic nezmění. „Důležité například bylo, že si Babiš Piráty vybral za svůj hlavní cíl. Naopak koalici Spolu nechává zatím na pokoji. Možná spoléhá na budoucí koaliční spolupráci,“ uvedl redaktor MF DNES k preferencím v pořadu Nový den.

reklama