reklama

Stařík zmizel při túře. Ztratil kompas i brýle, spadl ze stromu, ale přežil tři dny

Osmdesátiletý Harry Harvey se ztratil poté, co vyrazil na túru po anglickém národním parku Yorkshire Dales. V přírodě strávil tři dny a tři noci, kdy kempoval pod širým nebem. Seniora, který je prý zkušeným horalem, našla až fotografka, jež se snažila vyfotit divoká zvířata. Rozsáhlé pátrání tak skončilo happy endem, který navíc zachytila kamera.

reklama

Harry se vydal na túru v sobotu spolu s kamarádem, od něhož ho ale oddělila silná bouře. Pátrání po něm bylo vyhlášeno v neděli kolem půl druhé odpoledne, když se sám nevrátil domů. Rozběhla se rozsáhlá záchranná akce, sami záchranáři ale později přiznali, že si nedělali příliš velké naděje, že důchodce najdou živého.

Stal se ale zázrak a Harryho v úterý dopoledne objevila fotografka Anette Pyrahová, která pořizuje snímky volně žijících zvířat, nedaleko obce Keld – necelých deset kilometrů od místa, kde byl naposledy spatřen. Senior byl lehce zraněný, ale jinak v pořádku. Když se dozvěděl, že ho hledají desítky lidí, zatelefonoval manželce, aby se o něj už nebála.

„Nedal jsem jí šanci, aby se na mě zlobila. Zavěsil jsem, než vůbec mohla,“ citoval Harryho britský portál Daily Mail. Po ošetření převezli záchranáři důchodce do penzionu Tan Hill Inn, kde byla základna dobrovolníků a poté v něm probíhala policejní tisková konference. Právě tam natočil jeden z pracovníků restaurace dojemné video, na kterém je vidět, jak se Harry znovu setkal se svou rodinou.

Během tří dnů a tří nocí musel překonat mnoho překážek, dokázal ale v divočině přežít. A to i přesto, že ztratil brýle i kompas a spadl ze stromu, po kterém se snažil přelézt na druhý břeh řeky. Neměl příliš mnoho jídla, a tak si konzervy fazolí šetřil.

Na tiskové konferenci ale mluvil o svém dobrodružství s nadšením. „Nechtěl jsem, aby se to stalo, ale byly to tři opravdu dobré noci strávené kempováním. Moje jediná starost byla, že jsem měl obrovskou chuť na jídlo, ale to mi docházelo. Nikdy jsem se ale nebál, měl jsem správné vybavení a správný výcvik, věděl jsem, co dělat,“ prohlásil Harry.

Pro jeho děti to ale bylo utrpení. „Nedá se to vyjádřit slovy. Věděli jsme, že má zkušenosti, ale tři noci se nám už zdály hodně extrémní,“ popsala dcera Naomi. Její bratr Phil pak v žertu dodal, že otci zřejmě budou muset schovat všechno potřebné vybavení.

Tagy:

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi
Miloš Zeman

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

reklama

Domácí zpravodajství

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama