Šťastný konec záchranné mise. V Turecku po 10 dnech vyprostili muže, který uvázl v jeskyni

Mezinárodní tým záchranářů v úterý nad ránem vyprostil z turecké jeskyně amerického speleologa, který před deseti dny uvázl více než tisíc metrů pod zemí. Podle tiskových agentur to oznámila turecká speleologická federace. Čtyřicetiletý Mark Dickey, který měl v hloubce vážné zdravotní problémy, je podle jejího vyjádření v pořádku v péči zdravotníka.

Dickey je podle médií zkušený speleolog, který se specializuje na záchranné akce v hloubkách. Uvázl 2. září při mezinárodním průzkumu jeskyní Murca v tureckém pohoří Taurus zhruba 1 040 metrů pod povrchem, kde se mu udělalo špatně. Ve třetí nejhlubší turecké jeskyni ho postihlo krvácení do žaludku a byl na pokraji kolapsu. Lékaři nejprve stabilizovali jeho stav a v následujících dnech početný tým kolegů z několika zemí zahájil jeho vyprošťování.

„Mark Dickey je venku z jeskyně Murca. Je v pořádku a je v péči zdravotníka v táboře nad jeskyní,“ uvedla podle agentury AP federace. Jeho rodiče reagovali na zprávu poděkováním celému záchrannému týmu i lékařům.

ČTĚTE TAKÉ: Záchranářům v turecké jeskyni svitla naděje. Vědec se uzdravuje, plánuje se jeho evakuace

Pro záchranáře byly velkou výzvou strmé úseky i horizontální pasáže plné vody a bláta, napsala AP. Na jeho vyproštění se podílelo 190 expertů z Bulharska, Chorvatska, Itálie, Maďarska, Polska a Turecka.

Tagy: